Simonyi Lajos képei a róla elnevezett galériában

Ipolyság. December 17-én a Simonyi Lajos munkásságáról szóló konferenciával ér majd véget az a tárlat, amely a festő születésének 100. évfordulója alkalmából a róla elnevezett városi galériában nyílt.
Simonyi Lajos az Ipolyság közelében található Horvátiban született (ma ez a falu Tompához tartozik).

Ipolyság. December 17-én a Simonyi Lajos munkásságáról szóló konferenciával ér majd véget az a tárlat, amely a festő születésének 100. évfordulója alkalmából a róla elnevezett városi galériában nyílt.

Simonyi Lajos az Ipolyság közelében található Horvátiban született (ma ez a falu Tompához tartozik). 1992-ben a városnak ajándékozta több mint 200 festményét, s két évvel halála után, 2000-ben a galéria felvette az alkotó nevét. A művész nyugdíjba vonulásáig pedagógusként dolgozott Ipolynyéken, Udvardon, Kürtön és Tardoskedden, majd a Nyitrai Pedagógiai Főiskolán, s 1966-ban megalapította a Párkányi Művészeti Népiskola képzőművészeti osztályát.

Simonyi életművét a tájképek uralják, jelen válogatás gerincét is életének fontos színhelyei, barangolásainak „zsákmányai” alkotják. A három teremben dramaturgiailag leleményesen helyezték el a változatos technikájú szén-, ceruza- és tollrajzokat, továbbá tempera, olaj-, pasztell- és akvarellképeket. Az első csoportban a téli hangulatokba vagy ködök homályába vesző, lebegő, fátyolos tájak a hangsúlyosak. A második „ciklus” elegyesebb tárgyú; két-két, egymással szembenéző portré adja a keretét. Ide került egyetlen dinamikus, cselekvő emberalakokkal benépesített műve is, amely a negyvenes években készült, s a legrégebbi alkotások közé tartozik. Virág- és gyümölcscsendéletek „tárgyarcaival” váltakoznak a szoborszerű emberarcok. A harmadik csoport képein utak és folyók futnak tova a tájban, s fő kompozíciós elemként Simonyi kedvencei, a fák osztják fel a képmezőt. A hátsó falra a festő különös szenvedélyének bizonyítékai kerültek: az ember nélküli utcákat közrefogó házsorok.

Simonyi képei mindig a tanárról is mesélnek, inkább stúdium-jellegű stílusgyakorlatok, mint személyességről, érzelmekről tanúskodó egyéni képek. Mindegy, hogy tárgyat, tájat, embert fest a művész, kimerevített alakjaiban van valami objektumszerű. Kissé részletezőn, mégis hideg precizitással vannak megörökítve. Eladásra főként tájképeket kínál a galéria, 360-tól 2670 koronáig mozognak az árak. Akit érdekel Simonyi élete, átsétálhat a Honti Múzeumba, ahol két tárlóban iratok, tárgyak mesélnek a festőről.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?