Segítenek az idős embereknek

<p>Ipolykér (Kiarov)/Csalár (Čeláre)/Óvár (Olováry). Támogatásnak köszönhetően októberben több nagykürtösi járásbeli községben megoldódik az idősgondozás. A programnak köszönhetően új munkahelyek is</p><p>létrejöttek.</p>

IBOS EMESE

Fokozatosan elöregedik a kisközségek lakossága, számos idős embernek van szüksége segítségre a mindennapi teendők elvégzéséhez. Nemcsak az egyedül élők, hanem idős házaspárok, illetve olyan lakosok is kaphatnak segítséget, akinek hozzátartozói munkahelyük miatt egész nap távol vannak. A kezdeményezés Besztercebánya megye, a munka-, szociális és családügyi minisztérium, valamint az IA ZaSI (Implementačná agentúra pre Operačný program Zamestnanosť a sociálna inklúzia) támogatásával valósulhat meg. Első lépésben az önkormányzatok felmérték, mely lakosoknak van szükségük gondozóra. Ezt követően a hivatal szociális munkása az orvosi leletek, a körülmények alapján elbírálta, hogy a lakosok milyen rászorulósági osztályba sorolhatók be. Ennek alapján dől el, kinél mennyi időt tölt a gondozó, és miben segít az idős embernek. Gondozó csak az lehet, aki részt vett a hivatal által előírt képzésen. A képzéssel járó költségeket megtérítették a jelentkezőnek.

Csalár községben négy gondozó négy nyugdíjassal foglalkozik. Ádám Béla polgármester lapunknak elmondta, a gondozók napi nyolc órát töltenek a rászoruló idős embernél. Közülük egy mozgásképtelen, egy pedig mozgássérült. „Segítenek a tisztálkodásban, a gyógyszerek adagolásában, az étkezésnél, és elkísérik az időseket az orvoshoz is” – magyarázta a polgármester. „Ipolykéren nyolc emberrel három gondozó foglalkozik. Egy ágyban fekvő beteg is van közöttük” – mondta Suchánsky Pál polgármester. Óvárban két gondozó törődik hat idős lakossal. Vízi József polgármester tapasztalatai szerint pusztán a mindennapi látogatás óriási változást hoz az egyedülálló idős emberek életében. Visszanyerik életkedvüket, javul a közérzetük, ráadásul nő a biztonságérzetük is.

A hatályos jogszabályok értelmében a gondozottaknak jelképes összeget kell fizetniük a szolgáltatásért. A gondozók teljes bérét a tárca fedezi. Suchánsky Pál hozzátette, utófinanszírozású a rendszer, eddig azonban elégedettek, időben megkapták a pénzt. „A községek dokumentációt vezetnek a gondozókról és a programba bekapcsolt lakosokról. A hivatal havonta szúrópróbaszerű ellenőrzéseket végez, hogy a gondozók valóban elvégzik-e munkájukat” – mondta Ádám Béla. Egy évre kötöttek szerződést a községekkel, a polgármesterek viszont abban bíznak, később is folytatódik a program.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?