Réte, ez a mátyusföli „nemes” község, június 10-én ünnepelte írásbeliségének 750. évfordulóját. A község neve 1256-ban fordul elő először Petrus de Rethe formában egy birtokjogi okiratban.
Réte 750 éves
Az ünnepségeket erre a fontos évfordulóra a község önkormányzatának és a Csemadoknak a vezetősége kétnaposra tervezte.
Az első nap ökumenikus istentisztelettel kezdődött a református templomban, ahol három gyülekezet – református, katolikus, evangélikus – lelkésze emlékezett meg rövid prédikációban a nevezetes évfordulóról. Beszédükben felhívták a hallgatók figyelmét az ősök türelmes együttélésére, ami példát ad a toleranciára. Az istentisztelet végén a lelkészek megáldották, megszentelték a község címerét (piros pajzson két kardot tartó ezüst kar, alatta két ezüst csillag között egy háromágú arany korona) és zászlaját.
Az istentisztelet után a hivatalos műsoron kívül a Rétei Bejáró Diákok ötödik találkozóját tartották meg a templom melletti iskolában. Kora délután az ünnepség a katolikus templom udvarán folytatódott a sekrestye falára erősített, Szent Istvánt ábrázoló dombormű leleplezésével. Ezt a részét az ünnepségnek Szitka Marika énekes nyitotta meg, majd a Csemadok elnöke üdvözölte a jelenlévőket, röviden ismertette Szent István életét, érdemeit és intelmeit. A Nagy Géza fafaragó által készített domborművet a Szencről beszolgáló káplán szentelte fel.
Az ünnepség később a kultúrházban folytatódott. Az előtérben a közönség megnézhette a diákok és a felnőtt amatőr képzőművészek rajzait, festményeit és kézimunkáit. Az összegyűlteket aztán a Csemadok helyi szervezetének elnöke, Metzner Zoltán üdvözölte. Szitka Marika újabb dalai után Maria Vražuovičová polgármester asszony ismertette a község 750 éves történelmét. Kiemelte azt az időt, amikor Réte menedékként szolgált az üldözött cseh–morva testvéreknek is. Az ünnepi beszédek után az önkormányzat nevében a polgármester asszony a neves évfordulóra készült, az új címerrel díszített emléktárgyak kollekciójával ajándékozta meg az iskolák és az óvoda a vezetőjét, a kulturális szövetség elnökét, a község előző vezetőjét, a községi beruházásokat segítő járási képviselőt, a helyi Csemadok történetét és az iskolák életét könyv alakban rögzítő szerzőt, valamint a község monográfiájának íróját.
Az ünnepséget az Akcent zenekar fellépése zárta. Az csak természetes, hogy az éhes, szomjas közönségnek módja volt az udvaron felállított asztaloknál éhségüket lacipecsenyével, sült hallal, szomjúságukat egy kis sörrel, borral, üdítővel enyhíteni.
Másnap az ünnepségek az óvodások és az iskolások fellépésével folytatódtak a kultúrházban. Délután a kézműipari termékek bemutatójára került sor, majd a kultúrház udvarán folytatódott az ünnepség a diószegi citerások műsorával, amit az Oňová–Miskovics–Molnár trió fellépése követett. Mindkét napon focimeccsek is zajlottak.
A jól sikerült kétnapos ünnepségeket a Szitka–Szimondel duó fellépése és tűzijáték zárta.
Cséplő Ferenc
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.