<p>Minden korábbinál elviselhetetlenebb sípolás és recsegés árad a párkányi zenélő házból. A városi rendőrök rendszeresen járőröznek az utcában, és naponta ötször mérik a zajszintet. A hangerő több alkalommal is jócskán meghaladta a megengedett határértéket.</p>
Rendőrök jártak a zenélő házban
A környéken lakók reménykednek: talán ez fogódzót ad ahhoz, hogy a hatóságok elrendeljék a zene megszüntetését.
„Múlt pénteken itt járt az állami rendőrség is. Állítólag elvittek minden zajkeltésre alkalmas eszközt. Néhány percig áldásos csend borult a környékre, de kis idő múlva ismét szólt a zene. Halkabban, mint eddig, de szólt. Szombattól sajnos minden eddiginél rosszabb a helyzet. Őrjítő sípolássál és recsegéssel kísért áriákat hallgatunk reggel hattól este tízig” – panaszolták a Kossuth utca lakói.
A zajszint meghaladta a megengedett értéket
A zenélő házról elhíresült utcában – amelyre külföldi kereskedelmi rádiók és televíziós csatornák is felfigyeltek – a lakók az év minden napján komolyzenére ébrednek és fekszenek. Tizennégy éve a zenélő ház tulajdonosa – arra hivatkozva, hogy nem bírja elviselni a szűnni nem akaró kutyaugatást – rádiót majd komolyzenét kezdett hallgatni. A hangerő egyre fokozódott, végül már a házfalakra erősített hangfalakból is Placido Domingo hangja áradt. „Ügyelt arra, hogy a betartsa a jogszabályokat. Nem lépte túl a hangerőt és betartotta a csendháborításra vonatkozó rendeletet is. Az utóbbi napokban viszont a zajszint többször meghaladta a megengedett értéket. Ennek nyomán talán olyan végzés születhet, amely véget vet a zenének” – bizakodnak a lakók.
A hatóságok egymásra mutogatnak
Több alkalommal indítottak eljárást a zenélő ház tulajdonosa ellen, ám az állami hatóságok vagy elutasították, vagy egymásra mutogatva adták tovább az ügyet. „Volt példa arra is, hogy elmarasztalták a nőt, de mindig megúszta pénzbírsággal” – jegyezte meg Labuda Tibor, az utca egyik lakója. Állítása szerint a pereskedés előtt megpróbálták személyesen rendezni az ügyet. „Elzárkózott, nem állt szóba senkivel. Trágár módon szidalmazta a közvetlen szomszédságában élő beteg kislányt és édesanyját is. A lány temetése napján sem halkította le a zenét” – nyilatkozták a szomszédok.
Tüntetés az utca csendjéért
Tavaly májusban tüntetést szerveztek a Kossuth utca csendjéért. A demonstráción több százan fejezték ki szolidaritásukat az utca lakóival. „A városvezetők is részt vettek a tüntetésen, tehát figyelemfelkeltésre mindenképpen jó volt ez az akció” – vélik néhányan. Mások neheztelnek a város vezetőire. „Nem tettek semmit, hogy megszűnjön a több mint tíz éve tartó zenei terror. Sokszor nem is reagáltak panaszunkra” – mutatják a régebbi és újabb keltezésű leveleket. A polgármester szerint az eset nem önkormányzati hatáskör, a lakóknak polgárjogi vagy büntetőjogi eljárásban kell rendezniük az ügyet.
Novemberben a környéken lakók fenyegetés és zaklatás miatt indítottak eljárást a zenélő hát tulajdonosa ellen. „A beadványokban azt kértük, hogy az ügy lezárásáig a hatóság szüntesse meg a zajforrást. Azt az ígéretet kaptuk, hogy elkoboznak minden erre alkalmas eszközt. A pénteki rendőrségi akció is nyilván összefügg ezekkel a beadványokkal” – vélik a lakók. Több alkalommal telefonon kerestük a rendőrség szóvivőjét, hogy a nyomozás állásáról érdeklődjünk, de nem sikerült elérnünk. Korábban a rendőrség úgy fogalmazott, az ügy lezárásáig nem nyilatkoznak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.