<p>Tíz helyi termelő, kisvállal- kozó vehette át az első ízben odaítélt„Duna mente eredeti termék” térségi védjegy hasz- nálatára jogosító oklevelet a Búcson megtartott Leader csoportok képviselőinek találkozóján.</p>
Regionális védjegy a minőségi helyi termékeknek
Tíz helyi termelő, kisvállal- kozó vehette át az első ízben odaítélt„Duna mente eredeti termék” térségi védjegy hasz- nálatára jogosító oklevelet a Búcson megtartott Leader csoportok képviselőinek találkozóján.
A védjegy az Alsó Csallóközi Társulás Helyi Akciócsoport kezdeményezésére jött létre, azzal a céllal, hogy népszerűsítse a helyi termékeket, szolgáltatásokat, egyben minőségi garanciát jelentsen a fogyasztók számára. Szalay Rozália, a csoport elnöke, Kolozsnéma polgármestere lapunknak elmondta: a védjegy odaítélésénél alapkövetelmény, hogy a térségből származó alapanyagokból, helyben feldolgozott termékekről legyen szó. Első körben tíz védjegyet ítéltek oda, van közte hústermék, mák, méz és mézkészítmény, sajtféleség, szárított zöldségtermék, gyümölcslé és bor is. „Szeretnénk, ha szálláshelyek, szolgáltatók is jelentkeznének – mondta az elnök. – A védjegyet egy bizonyos időre ítéljük oda, de időközben is ellenőrizzük, hogy az adott termék megfelel-e a minőségi és egyéb követelményeknek.” Folyamatosan várják a jelentkezéseket az akciócsoport honlapján, itt lehet majd letölteni a regisztrációs nyomtatványt is. A beérkezett kérvényeket certifikációs bizottság vizsgálja meg, és dönt arról, mely termék, vagy szolgáltatás felel meg a követelményeknek és viselheti a Duna mente eredeti termék védjegyet. A védjegy megalkotására már csak azért is szükség volt, mivel Nyitra megye önkormányzata a tervek szerint azon vállalkozóknak készül vissza nem térítendő anyagi támogatást nyújtani vállalkozásuk fejlesztésére, amelyek a védjegy használatára jogosultak.
A 2007-ben alakult Alsó Csallóközi Társulás Helyi Akciócsoport, amely, amint a neve is jelzi, a Komáromi járás nyugati térségét tömörítette, néhány éve a járás keleti részében működő Hídverő Társulás falvaival egészült ki. Jelenleg mintegy hetven tagja van, köztük 33 önkormányzat, továbbá vállalkozók, nonprofit szervezetek és egyének. Az akciócsoport többször benyújtotta már térségfejlesztési stratégia tervét a mezőgazdasági minisztériumhoz, eddig sikertelenül. Szalay Rozália azt mondta, bízik benne, hogy az újabb fordulóban, amelynek elbírálása szeptemberben esedékes, már sikerrel járnak. Ha pozitív döntés születik, 2,7 millió euró érkezne a térségbe, az összegre a stratégiai tervben megfogalmazott céloknak megfelelően pályázhatnának a helybeli termelők, szolgáltatók, kis- és középvállalkozók, fizikai személyek stb.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.