Régészeti feltárások a péderi templomban

Különleges leletekre bukkantak a felújításra váró péderi református templom feltárásakor.PéderEgy most megtalált, II.

Különleges leletekre bukkantak a felújításra váró péderi református templom feltárásakor.

Péder

Egy most megtalált, II. Béla korából származó érme arról tanús-kodik, hogy a templom régebbi, mit eddig gondolták, de régészeti különlegesség a templom alatt talált, valószínűleg több száz éves síremlék is.

A Kassától mintegy 35 km-re fekvő település legnagyobb ékessége a 13. századra datált templom, melynek felújítását Fecsó Kassai Yvett helyi lelkész kezdeményezte. Két évvel ezelőtt a magyarországi Teleki László Alapítvány képviselői megnézték a templomot, és úgy döntöttek, felveszik azoknak az épületeknek a sorába, amelyeket az örökségvédelmi programban újítanak fel. „Sikerült azonosítani a korábbi építési fázist, mely egy kisebb templomot jelent, azonban a hozzá tartozó szentély formáját és méreteit még nem tudtuk meghatározni. Az eredeti templom egy volt temető területén épült fel. A II. Béla korából származó érme arra utal, hogy az épületet a 12. század közepén, esetleg a század második felében emelték. Egy farkasfogas kőtöredék keltezése szerint abaújvári analógiák alapján akár a 11. század végére is tehető a templomépítés kezdete” – nyilatkozta Krcho János, a kutatómunkát végző csapat építésze. A feltárások szerint a templomot valószínűleg a 13. század második felében kibővítették. Akkor alakították ki a ma is látható szögletes szentélyt. Az északi mellékhajót később építették fel, talán a középkorban, ez azonban további kutatások tárgya. A templomban egy 1608-ból származó síremléket is találtak. A leletek közül kiemelendő még egy késő középkori övveret, valamint egy zöld színű üvegpaszta gyöngy, utóbbi a 12. századból származhat, és több 14–15. századi pénzérme is előkerült. „A templomban folyamatosan végeztünk kisebb állagmegóvó javításokat, 2009-ben pedig külső forrásokból a tornyot is felújítottuk, és az egész épületet átfestettük. A gyülekezet számára fontos, hogy a templom az istentiszteletek és a közösségi élet méltó helyszíne legyen, de egy ilyen feltárást saját erőből nem tudunk finanszírozni” – tette hozzá Fecsó. Az előzetes tervek szerint a templom oldalhajójában kisebb kiállítóteret alakítanának ki, ahol a szakrális épülethez kapcsolódó tárgyakat, ajtókat, padokat, a gyülekezeti élettel kapcsolatos emlékeket, kézműves és művészeti értékeket mutatnának be.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?