Pusztulóban a Párizsi-mocsarak

Köbölkút/Nyitra. Ismét kiszáradóban és pusztulóban van Szlovákia egyik legnevezetesebb madártani és vízi rezervátuma, a Köbölkútnál található Párizsi-mocsarak – tudatta lapunkkal Matej Medveď, a természetvédelmi terület szakfelügyelője.

Köbölkút/Nyitra. Ismét kiszáradóban és pusztulóban van Szlovákia egyik legnevezetesebb madártani és vízi rezervátuma, a Köbölkútnál található Párizsi-mocsarak – tudatta lapunkkal Matej Medveď, a természetvédelmi terület szakfelügyelője. A területen több mint 170 madárfajt és mintegy 500 fajta, csak itt megtalálható rovart is veszélyeztet a szárazság. A Párizsi-mocsarak madártani szempontól Közép-Európa egyik legnagyobb pihenő- és átvonuló helyének számít, de teknősök és vidrák is élnek a területen. Matej Medveď szerint, ha az illetékesek nem tesznek azonnal valamit a mocsár kiszáradása ellen, abból ökológiai katasztrófa lesz. A felügyelő elmondta: a múlt héten további öt centimétert apadt a vízszint, s könnyen megismétlődhet a tavalyi helyzet, amikor a csigák és puhatestűek 70 százaléka pusztult ki a szárazság miatt.

„Félő, hogy számos ritka madárfaj soha többé nem tér vissza ide, mert nem találnak élelmet. A vízállás már így is 10-15 centiméterrel alacsonyabb az előírtnál, ráadásul, mivel enyhe tél volt, a nádast sem kaszálták, az eltűnőben lévő mocsaras részek is teljesen be vannak nőve, az elburjánzott növényzet elszívja a vizet, szárítja ki a mocsarat” – fejtette ki a szakember.

A szárazság miatt már tavaly ősszel is leengedték a fűri és a koltai halastavat, hogy a Párizsi-mocsarak vízhez jussanak, ám idén júniusban ismét tombol az aszály. A jelenség már több éve tart, radikális megoldásra van szükség – az azonnali segítség mellett pedig egy átfogó programra – tudtuk meg Matej Medveďtől.

Svätopluk Čepelák, a Nyitrai Kerületi Környezetvédelmi Hivatal osztályvezetője szerint is mihamarabb lépni kell az ügyben, épp ezért természetvédők, a Dunai Vízgazdálkodási Vállalat, s más szakértők bevonásával a jövő héten helyszíni szemlét tartanak Köbölkúton, azután akciótervet dolgoznak ki az azonnali mentésre. Az osztályvezető szerint a halastavak kiengedése nem sokat segítene, inkább kotrógépekkel kell alaposan kitisztítani az elhanyagolt részeket, hogy azokon ismét mocsaras, vizes terület alakulhasson ki.

„Egy – a Párizsi-mocsarak egészét érintő – uniós pályázatot is ki szeretnénk dolgozni, melynek keretében hosszú távon is biztosítanánk az ott található természeti kincsek megóvását” – mondta az osztályvezető. (buch)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?