Csóka Sándor már 31 éve Pódatejed polgármestere
Az utóbbi hetekben aszfaltoztak le egy újabb utcát a mintegy ezer lelket számláló községben, Pódatejeden, ami egy nemrégiben közművesített, szántóföldből lett új lakótelephez vezet. Az útfelújítás az építkezési projekt utolsó állomása volt.
Megszokottá vált a községben, hogy az önkormányzat minden évben készül egy beszámolóval a nyugdíjas napra azokról a fejleményekről, újításokról, amelyek az adott évben a faluban történtek. Ez a tájékoztató már ott hevert Csóka Sándor asztalán, amikor beléptem a községházára és a falu helyzetéről kérdeztem.
Új lakótelepi infrastruktúra
Kérdésemre, hogy mi a közelmúlt egyik legfontosabb községi projektje, az új lakótelep építkezési területének kialakítását említette. A Dunaszerdahely szomszédságában fekvő település hosszú távú tervei közt szerepelt ugyanis új telkek megnyitása, ami tavaly év végén sikerült is. Egy 32 telekből álló, új közművesített területet kolaudáltak Csenkeszfán, melynek a teljes beruházási összege 700 000 euró volt. Ezt teljes mértékben a település finanszírozta. A beruházás magában foglalta a gáz- és villanyhálózatot, a kanalizációt, az utak, a járdák és a közvilágítás kiépítését, valamint a trafóállomást, mely a későbbiekben ellátja az ott lakókat villanyárammal. Az eddig értékesített telkekből még tavaly év végén vissza tudták fizetni a banki hitelt, melyet a telkek kialakítására vettek fel, valamint a kivitelezőket is, akik a szükséges munkálatokat elvégezték.
„Mindezt önerőből tettük, hitel segítségével. A telkeket továbbra is áruljuk, komplett infrastruktúrával, szerencsére van érdeklődés főleg helyi és környékbeli fiatalok részéről, aminek nagyon örülünk”
– osztotta meg a polgármester, aki 1993-tól, azaz már 31 éve a község első embere.
Nyugodt lakókörnyezet
Pár szabályt azonban figyelembe kell venniük azoknak, aki itt kívánnak letelepedni, például egy telken csupán egy családi ház állhat és maximum 35 százalékos beépítettséget tervezhetnek a tulajdonosok. Az önkormányzat kizárta a kettő, vagy több-emeletes ingatlanok, többfunkciós házak építtetőit, szeretnék, ha ez továbbra is egy nyugodt lakókörnyezet maradna.
A 32 építkezési telek mellett hagytak egy 40 áras területet, ahová pihenőparkot, játszóteret építenek a későbbiekben.
A teljes lakótelep alapterülete 3,4 hektár. Az engedélyeztetési folyamat közel 3 évet vett igénybe. A projekt előkészítését még 2020/2021-ben kezdték, 2023-ra megkaptak minden szükséges engedélyt, maga a realizáció pedig 2023 őszére fejeződött be. Az új lakótelepre vezető 220 méteres út visszamarása és aszfaltozása ennek a nagyszabású projektnek az utolsó mérföldköve volt. Eddig összesen 12 telket adtak el, de folyamatosan vannak érdeklődők és olyanok is, akiknél folyamatban van a vásárlás. A felparcellázott telkek négyzetméter ára 100 euró.
„A 2016-os fejlesztési tervünkbe belefoglaltuk azt is, hogy 6 ár alatt nem adunk ki építkezési telekre engedélyt. Azt gondoltuk akkor és gondoljuk most is, hogy az ennél kisebb terület nem elég, többek között azért sem, mert sok helyen nagy problémát jelent az egy, vagy a két autó leparkolása”
– magyarázta döntésüket a polgármester.
Bérlakásprogram
A fiatalok letelepedését segítve kialakítottak egy új lakhatási programot, kihasználva az állami finanszírozás nyújtotta kamatmentes hitelezést, 2003-tól egészen 2007-ig összesen 64 bérlakást építettek.
„Ennek a programnak köszönhetően rengeteg fiatalt hazahoztunk Dunaszerdahelyről. A lakások zöme háromszobás, 80 négyzetméteres, de van több kétszobás és kettő egyszobás lakás is. Akik építkezni szerettek volna, többnyire már meglévő építkezési telkeket választottak, de ezeknél is a falu intézte az infrastruktúra kialakítását”
– emelte ki Csóka Sándor. A település alkalmazásában összesen 12 fő dolgozik, az új építkezési területek engedélyeztetése és a kivitelezés megszervezése is az ő összehangolt munkájuknak köszönhető. A bérlakásokban élőknek fennálló tartozása nincs, jelenleg 20-30 jelentkező várakozik a felszabadult lakásokra, ám nem nagy a fluktuáció, évente talán egy lakás szabadul fel.
Már nem áll meg a víz
Az esővíz elvezetését külön projekt keretében oldották meg. A Környezetvédelmi Alapnál, az Envirofondon keresztül a maximális értékű, 100 000 eurós összegű pályázatot nyert el a község. A településen eddig öt olyan helyszín volt, ahol a hirtelen esőknél jelentős mennyiségű csapadék gyülemlett fel, mégpedig úgy, hogy azonnal szivattyúzni kellett. Ezeket a felületeket 158 000 euró értékben tehermentesítették, a további 58 000 eurót saját forrásból tették hozzá.
Temetők és a közvilágítás
Pódatejedhez összesen három temető tartozik, három különböző kataszteri részén, Lidértejeden, Pódafán és Csenkeszfán. Mindhárom temetőben van halottasház, melyeket a koronavírus időszaka alatt felújítottak. Még 2016-ban beadták a világítás rekonstrukcióra vonatkozó pályázatukat, összesen 250 000 euró értékben, aminek köszönhetően 2017-re csaknem a falu összes égőjét új LED-égőkre cseréltek, ez akkor 158 lámpatestet jelentett. Mára már minden egyes villanyoszlopon lámpatest helyezkedik el a faluban és az összes égő cseréje is megvalósult, felújított kábelezéssel. A rendszert egy olyan központi berendezés irányítja, ami azóta több mint 50 százalékkal csökkentette a közvilágítási áramfogyasztást.
„Több településről hallom, hogy késő este kikapcsolják a lámpákat. Mi arra nem is gondolunk, hogy éjjel kikapcsoljuk a közvilágítást. Ezeknél a magas minőségű LED-égőknél a gyártó garantálja a 20 éves, vagy 100 000 világított óráig tartó jótállását. A fejlesztés óta nem volt világításkiesésünk a faluban úgy, hogy például a szél miatt kikapcsolt volna a rendszer”
– részletezte a polgármester.
Zárt terek
A focipálya környékén zárható területeket alakítottak ki, hogy illetéktelenek ne tartózkodhassanak ott azokban az órákban, amikor nincs ott program. Korábban több rongálás is történt itt, még a drogfogyasztásra utaló jeleket is találtak. Ezt megelőzve megszüntették a nyitott tereket, zárható kapukat helyeztek el és kamerarendszert építettek ki, melyen keresztül ezt a területet éjjel és nappal is szemmel tarthatják.
Óvodafelújítás
Még 2018-ban, a magyarországi Bethlen Gábor Alapítványnak köszönhetően teljes rekonstrukción esett át az óvoda. A külső és belső munkálatok mellett a tetőt és az ablakokat is lecserélték. Új fűtési rendszert, víz- és csatornavezetéket, valamint villanyhálózatot alakítottak ki. Kapacitásuk folyamatosan 20 fő felett van. Tavaly 10 gyerek ballagott el, de újabb 10 érkezett a helyükre. A polgármester örömmel nyugtázza, hogy megvan az utánpótlás. Elmondta, hogy az új lakótelep kialakításával minden bizonnyal a családok száma is megsokasodik, ezért elképzelhetőnek tartja, hogy a magasabb gyerekszám miatt a jövőben az óvoda is bővülhet.
Kamerarendszer
2017-től egy 18 kamerával lefedett rendszerrel figyelik a faluban történő mozgásokat. Az idei bővítésnek köszönhetően már 25 kamera működik a településen. Az évek elteltével az önkormányzat azt tapasztalja, hogy kevesebb a rongálás és a vandalizmus. 2019-ben kiírtak egy újabb európai uniós pályázatot, melyben wifi telepítésére jelentkezhettek. Pódatejed község ezt meg is tette, aminek köszönhetően ma már 10 ponton ingyenes internetelérhetőség áll a lakosok rendelkezésére.
Az életmentő körforgalom
A községben a környező településekhez hasonlóan a Nyugat-szlovákiai Vízművek működteti a víz-, illetve a csatornarendszert. A csatornázást még 2003-ban kezdték és mintegy 1,8 millióba került a teljes hálózat kiépítése, az átemelő állomásokkal és más szükséges létesítményekkel együtt. A kiépítés szakaszonként történt, a Környezetvédelmi Alap, Envirofondnál elérhető pályázati összegeknek megfelelően mindig újabb és újabb szakaszokat csatoltak a rendszerre. A településhez legközelebb lévő víztisztító állomás Pódatejed és Hegyéte között található, ami nagyban megkönnyítette a rákötést.
„Egy fájó pontunk van, amit már hosszú évek óta próbálunk megoldani, mégpedig a pódafai és az I/63 út kereszteződése. A legutolsó ígéret szerint 2027-ben lehet valami az oda tervezett körforgalomból. Ez egy nagyon veszélyes letérő, csak az én polgármesterségem alatt legalább 20 ember veszítette ott életét. A Metrans cég és Dunaszerdahely városa is propagálja a körforgalmat, de a kiépítéshez előzetes fejlesztések szükségesek”
– szögezte le Csóka Sándor. A körforgalom kialakításának feltétele ugyanis, hogy a Dunaszerdahelyen található, a Baranyai üzlet melletti körforgalmat kibővítsék, hogy az az építési munkálatok miatt elterelt kamionforgalomra is alkalmas legyen. Ezt a bővítést Dunaszerdahely önkormányzata vállalta magára és saját költségén valósítja majd meg.
Jövőbeni tervek
Pódatejed község jövőbeni tervei közt szerepel egy új gyűjtőudvar létesítése. Jelenleg az építkezés engedélyeztetésénél tartanak és ennél a projektnél is számíthatnak pályázati támogatásra. A 2025/2026-os időszakban szeretnék elkezdeni a járda kialakítását a fő utcán és a katolikus templom megépítését, amihez már az építkezési engedélyt is megkapták. Ez utóbbihoz az egyház jóváhagyására is szükségük van még és persze az anyagi forrásokra is, amiből az építkezést finanszíroznák.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.