Patthelyzetbe kerültek az őstermelők

Komárom
Komárom |

A piacbezárásokat követően országszerte lépéskényszerbe kerültek a kistermelők. Akinek nem romlandó a terméke, valamint fiatalabb, már talált alternatív érté- kesítési módokat, viszont az idősebb zöldségtermesztő kertészek nincsenek egyszerű helyzetben.

A komáromi magánkézben levő termelői piacot április 8-ától bezáratta a Közegészségügyi Hivatal. Keszegh Béla, Komárom polgármestere ezt követően levélben fordult a mezőgazdasági minisztériumhoz, amelyben felajánlotta, hogy a szigorú higiéniai szabályok betartása mellett a város vállalja az erőd melletti piactér üzemeltetését, amennyiben zöldet kap erre az államtól. Lapzártánkig még nem érkezett válasz a komáromi városházára. Helyszíni riportunkban olyan termelőket szólaltattunk meg, akik a múlt héten bezárt piacon árultak.

A méhésznek könnyebb

Polgár Sándor méhész a Komárom külterületi részét képező Kaván él. 8 éve foglalkozik méhészettel. A Vág árterének közelsége, a karnyújtásnyira levő különféle rétek és szántóföldek eszményi helyet kínálnak itt a méhészkedésre. Április 8-a óta azonban a méz és más termékek értékesítése már kevésbé ideális körülmények között zajlik, noha a fiatal termelő gyorsan át tudta alakítani az eddigi rendszerét.

„Az emberek gyorsan megértették a helyzetet, Facebookon, telefonon megtalálnak bennünket, úgyhogy olyan nagy kiesés nálunk nincs a bevételeket tekintve. Egyelőre tudjuk tartani az eddigi forgalmunkatˮ

– vázolja a múlt hét óta fennálló helyzetet.

Hetente kétszer beviszi Komáromba a megrendelt árut, néhány óra alatt kiszállítja a megrendelők címére. A plusz üzemanyag-fogyasztást nem számolják, örülnek, hogy van lehetőségük az értékesítésre. A vevőkörük eddigi része nagyobbrészt megmaradt, sőt, a Facebookon keresztül új vevőik is akadnak. A méhészetnek is van itt hivatalos oldala, de ezen felül ők maguk is hirdetik a céget olyan oldalakon és fórumokon, amelyek a Komárom környéki, helyben termelt árut népszerűsítik. Nem elhanyagolható körülmény az sem, hogy a méz s más méhészeti termékek sokáig elállnak, nyugodtan lehet őket tárolni. A múlt héten bezárt piac működését nem látta veszélyesnek. „A követelmények nagyjából be voltak tartva, legalábbis az eladók részéről. Volt néhány fegyelmezetlen vevő, akik maszk nélkül dohányoztak a piac közepén, rájuk szólt az üzemeltető, s ők ezt elég csúnyán reagálták leˮ. Ha megnyílna a város jóvoltából, árulna az erőd melletti piacon is.


 

Két hét, és oda a zöldség

A zöldségtermelők már gyökeresen más helyzetben vannak a méhészekhez képest. A keszegfalvai Németh Erzsébetnél jártunk, akinél ezrével sorakoznak a különféle szezonális zöldségek és palánták. Az idős asszonynak egy vagy két héten belül kéne értékesíteni a növényeket, különben minden tönkremegy – s ezzel együtt a többhavi befektetett munkája, vagyis egyszerre fenyegeti anyagi és lelki kár is. Több mint 60 éve foglalkozik zöldségekkel,de mint mondja, még sosem volt hasonló patthelyzetben. Ő is kimenne árulni az erőd mellé, viszont úgy látja, ellenben a Vasúti utcai piaccal kevésbé felkapott az emberek között. Erzsébet esete azt is jól mutatja, hogy az idős termelők mennyire súlyos válságba kerülnek, ha megszűnnek a klasszikus értékesítési lehetőségeik. Ez a korosztály csak egészen kivételes alkalmakkor tud a közösségi oldalakon formálódó alternatív „piacterekhezˮ csatlakozni. Az idős kertészeket gyakran kisebb-nagyobb betegségek is kínozzák, közülük csak nagyon kevesen fogják vállalni az esetükben csekély haszonnal járó házhoz szállítást, amely akkor is kihívás marad, ha valamelyik fiatalabb családtagjuk ki tudja őket ebben segíteni. Erzsébet fia, aki az említett petíciós bizottság tagja is volt, Béla a napokban több ilyen fuvarozást is bevállalt, de nincs sok ideje rá. Az asszony korábbi vevőköre pedig komáromi, nem tudják a keszegfalvai címet, de házhoz egyébként is csak nagyon kevesen járnak. Az is lényeges, hogy sok idősebb kertésznek ez a foglalkozás a szívügye, ahogy Erzsébet fogalmaz: „Én ezzel a munkával kötöm le magamat úgy, hogy ha bánatom van, azt elüti, ha jókedvem van, akkor is csinálom. Úgyhogy nekem ez az életem, a mindenem.ˮ


Érthetetlen a bezárás?

Április 7-én termelők egy csoportja aláírásokat gyűjtött Komáromban a piac újranyitásáért, az íveket a Regionális Közegészségügyi Hivatalnál adták le. A városban – de a jelek szerint országszerte ez a helyzet – a termelői piacokat előnyben részesítő vásárlók közül sokan háborognak, többek között laikus szemmel úgy látják, hogy az állam túlzásba esett, ugyanis a nagyáruházakban is nagy a fertőzésveszély, mégis nyitva tarthatnak. Polgár Sándor is ezt a véleményt osztja. „Úgy vélem, a szabadtéri árusítás sokkal biztonságosabb. Rendszeresen kint voltam a piacon, nem éreztem azt a görcsöt a gyomromban, amikor be kell menni egy bevásárlóközpontba. Ez lehet csak pszichés eredetű, de valóban nem érzem jól magam egy áruházban, ahol tömegek vannakˮ. Németh Béla a gazdasági lobbierő felől magyarázza a jelenséget, amely már elkeseredettséget is kiváltott ismerősei körében. „A szupermarketeknek óriási lobbijuk van az állammal szemben, egyszerűen mindent megengedhetnek maguknakˮ – állítja Németh. Az őstermelőkkel szimpatizáló vásárlók, akik továbbra is tőlük szeretnének friss zöldségeket és egyéb árut vásárolni, úgy vélik, az élelmiszerláncok sem tartják be maradéktalanul a szigorú előírásokat. Ezért a közösségi médiában a petíció kapcsán elkezdték figyelni a bevásárlóközpontokat, hogy azok mennyire tartják be a létszámhatárt, a távolságtartást és más szabályokat.

Nyissák ki a piacokat

Lapunk megszólította az ügyben Patasi Ilonát, a Szlovák Agrárkamara elnökét. Véleménye szerint egyértelműen újra kéne nyitni a termelői piacokat, különösen a romlandó, szezonális termények miatt sürgető a helyzet. Ezt az álláspontot fogják képviseli a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszerügyi Önkormányzatok Tanácsának egyik tagjaként, amikor április 20-án találkoznak Ján Mičovský (OĽaNO) mezőgazdasági miniszterrel. Az ügyben korábban is keresték már a tárcavezetőt, de eddig nem tudtak vele találkozni, az országos tiszti főorvos által kiadott rendeletekkel kapcsolatban pedig egyelőre meg van kötve a kezük. Patasi Ilona kiemelte, az idei évben nemcsak a járvány jelenti az egyetlen problémát az agrárium számára, de jelen pillanatban az esőhiány is aggasztó, s lehetne még folytatni a felsorolást. 

Az Új Szó a témában kikérte a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara véleményét is, amely tagja a mezőgazdasági minisztérium válságstábjának. Jana Holéciová szóvivő közlése szerint ők azt szeretnék, ha az állam időszaki jelleggel kinyitná a piacokat, amelynek köszönhetően a kistermelők el tudnák adni a terményeiket és a palántáikat. Kiemelte, a kertjeikben sokan a kistermelők közvetítésével termesztenek gyümölcsöt és zöldséget. Az állam járványügyi intézkedéseit általánosságban pozitívan értékelik, az idei termés mennyiségének biztosítása érdekében pedig szerintük olyan intézkedésekre van szükség a továbbiakban, amelyek a vállalkozásokat azok méretétől és típusától függetlenül segíti.

Néma minisztériumok

Több illetékes állami szervet is megkerestünk a témában. Kíváncsiak lettünk volna, hogy az érintett minisztériumok milyen konkrét intézkedésekkel próbálnak segíteni a kistermelőknek a piacbezárásokat követően. Arra is megkértük a mezőgazdasági és a gazdasági minisztériumot, illetve a tiszti főorvost, hogy pontosan indokolják meg, miért zárják be a termelői piacokat, miközben az áruházláncok továbbra is üzemelnek. Utaltunk arra is, hogy a kistermelők nyugtalanok, a piacra járó lakosok közül pedig sokan úgy látják, az állam intézkedései aránytalanok és egyoldalúak. 

A mezőgazdasági tárcától az első kérdésben a gazdasági minisztériumhoz, a másodikban pedig a Szlovák Közegészségügyi Hivatalhoz (ÚVZSR) irányítottak minket. A Richard Sulík (SaS) vezette tárcától lapzártánkig nem kaptunk választ. Az ÚVZSR szóvivője érdeklődésünkre elküldte Ján Mikas országos tiszti főorvos két, március végi vonatkozó rendelkezését. Kiemelték, hogy az OLP/2777/2020 számú dokumentumban a termelői piacok, piacterek nem szerepelnek a kivételek (ezekből összesen 23 típust sorol fel a szöveg) között, így zárva kell tartaniuk – míg az élelmiszerboltok szigorú biztonsági intézkedések mellett működhetnek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?