Párkányban is leáldozóban a piac

Párkány. A Jednota-Terno, a Lidl, a Billa megjelenésével a városban is sorvadásnak indult a zöldség- és gyümölcspiac, fürdőidényben viszont a Vadas előtt és a nánai úton láthatunk naponta gyümölcsöt, zöldséget árusító kistermelőket.

Párkány. A Jednota-Terno, a Lidl, a Billa megjelenésével a városban is sorvadásnak indult a zöldség- és gyümölcspiac, fürdőidényben viszont a Vadas előtt és a nánai úton láthatunk naponta gyümölcsöt, zöldséget árusító kistermelőket. A központi buszmegálló melletti piacon gyümölcsöt és zöldséget már hiába is keresnénk, ez a hely is „elkínaiasodott” – már ami a termékeket illeti. A Szent István utca melletti úgynevezett Tulipánnál működik még egy hagyományos asztalos-standos kispiac, szerdánként és szombatonként árulnak itt terményeket a háztáji kistermelők.

Nagy Imre, a közterület-fenntartó vállalat igazgatója szerint ritkaságszámba megy, hogy egy hónapra vagy hosszabb időre foglalnának le asztalt az eladók, kevesen vannak, csak a palántanevelés időszakában szaporodnak meg az árusok. Jóval kevesebb a primőr áru is, sokan felhagytak a téli, fűtéses fóliázással is, mert drága és energiaigényes. „A választék akkor bővül, s az árusok is akkor vannak többen, amikor már az első szabadföldi termények érnek be, tehát nyár elején” – mondta lapunknak az igazgató. Sipos István, a városháza engedélyeket kiadó osztályvezetője szerint a nagyáruházak már több mint 70 százalékban lefedik a lakosság és a turisták igényeit, továbbá árban is kemény konkurenciát jelentenek a kistermelőknek, nem csoda, hogy az utóbbi években egyre kevesebb termelő jön a piacra. „Ugyanaz történik velük, mint ami a magán élelmiszerüzletekkel, vagyis az üzletláncok megfojtják őket” – véli az osztályvezető.

Míg 1992-ben 31 kistermelő folyamodott árusítási engedélyért, 1993-ban már csak 6 termelőt regisztráltak, 2000-ben sem volt újabb jelentkező, 2005-ben 1 személy kért engedélyt, de ketten ki is jelentkeztek a nyilvántartásból. 2006-ban szintén senki sem jelentkezett a piacra, idén pedig 1 személy már szintén visszaadta az engedélyét. Az utóbbi 10-15 évben jóval többen adják vissza az engedélyüket, mint ahányan árulni szeretnének - a piacozásnak ez a formája leáldozóban van. A lakótelepekről azért még elballagnak zöldségért, gyümölcsért az emberek. Egy általunk megszólított hölgy szerint jobb a kispiac, mert itt lehet alkudni, továbbá biztos abban, hogy milyen minőségű árut vesz meg, ugyanis a hipermarketek sokszor hibátlannak, tökéletesnek tűnő áruja neki gyanús, lehet az gén- és hormonkezelt, vegyszerezett, éretlen vagy siettetve érlelt. A vasárnapi levesbe való zöldséget, a hétvégi ebédhez készülő salátát ezért inkább a piacon szerzi be. (buch)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?