Galántán minden lakos számára elérhetőek a szelektív hulladékgyűjtő pontok, a felsorolt hulladékfajták mindegyikét külön lehet gyűjteni (A szerző illusztrációja)
Lesújtó eredmények, komoly hiányosságok a szelektív hulladékgyűjtésben
Másodszor végeztek hulladékelemzést Galántán, hogy felmérjék, mekkora mértékben kapcsolódnak be a lakosok a hulladék szelektálásába. Az eredmények lesújtóak, az önkormányzat javaslatokat dolgoz ki a környezettudatosság növelésére.
November elején második alkalommal végeztek részletes hulladékelemzést Galántán, hogy felmérjék, mekkora százalékban szelektálják a lakosok a különféle típusú hulladékot és mi kerül a kommunális hulladékba. A városháza előtti Béke téren a város több pontjáról származó konténerek, kukák tartalmát szórták ki egy ponyvára, majd a városi hivatal és a Galántai Műszaki Szolgálat alkalmazottai egyenként szétválogatták az egyes hulladéktípusokat, különböző árucikkeket, majd megmérték azokat, hogy kiderüljön, milyen arányban tartalmazza a hulladék az egyes típusokat.
Az elemzés eredményei meglepőek. Mint láthattuk, a hulladék nagy része élelmiszer és egyéb biológiailag lebomló hulladék volt, amely szelektálva a biológiailag lebomló hulladékgyűjtő edényekbe kerülhetett volna. Ezek a barna kukák minden háztartás számára elérhetően, függetlenül attól, hogy lakásban vagy házban élnek a lakosok
– jegyezte meg Daniela Amrichová, a Galántai Városi Hivatal Szolgáltatási és Környezetvédelmi Osztályának vezetője.
Amrichová egyúttal jelezte, hogy az elemzés reális képet adott a galántai háztartások szokásairól, és rávilágított, hogy még mindig vannak olyan lakosok, akik nem tartják eléggé fontosnak a szelektív hulladékgyűjtést.
Ha összehasonlítjuk az elemzés eredményeit a 2022-ben végzett kutatással, akkor láthatjuk, hogy ezen a téren még van hova fejlődnünk. Az eredmények alapján javaslatot fogunk kidolgozni a megfelelő intézkedésekre, amelyek hozzájárulnak a lakosság tudatosságának növeléséhez
– közölte a város környezetvédelmi osztályának vezetője.
Az elemzés részletei a város honlapján is elérhetőek. Az adatok egyértelműen rámutatnak, hogy a lakótömböknél elhelyezett konténerek tartalmának csaknem fele konyhai vagy zöldhulladék, több mint 10%-a műanyag, 7%-a papír, 5%-a üveg, 4%-a textil, 3%-a építkezési hulladék, 1%-a Tetra Pak csomagolás, valamint fém és elektronikai hulladék is került a konténerekbe. Ezeket összeadva kiderül, hogy az ott talált hulladék 79%-át lehetett volna szelektálva a megfelelő gyűjtőedényekbe tenni. A konténerek 6%-ban tartalmaztak eldobható pelenkát és 15%-ban tovább már nem szelektálható kommunális hulladékot.
A családi házas övezetből származó hulladék 21%-ban tartalmazott konyhai hulladékot, csaknem 14%-ban építkezési hulladékot, több mint 6%-ban műanyagot, több mint 5%-ban papírt, 2,5%-ban üveget és fémet, valamint kevesebb mint 1%-ban textilt, Tetra Pak csomagolást és elektronikai hulladékot. Ezek összesen a hulladék 52%-át tették ki, amelyeket szelektálni lehetett volna. A fennmaradó 48% nagy része, több mint 40%-a eldobható pelenka volt, közel 7%-a pedig kommunális hulladék.
A két kategóriát összesítve az elemzés kimutatta, hogy a Galántán kitermelt hulladék 72%-a kerül helytelenül a vegyes hulladékgyűjtőkbe, onnan pedig a szeméttelepre. A hulladékelemzést végző JRK Slovensko vállalat rámutatott, a települések ott érnek el lényegesen jobb eredményeket, ahol a lakosok számára közel vannak a szelektív hulladékgyűjtő konténerek, vagyis a távolság nagyban befolyásolja a válogatás szintjét. A háztartások átlagosan 98%-a vesz részt a szeletív hulladékgyűjtésben, ha a gyűjtőpontok helyben vannak, 100 méteres távolságban csak a lakosok 41%-a, 200 méteres távolságban pedig csupán a 12%-a hajlandó válogatni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.