Párkány nemet mondott a hulladékfeldolgozóra

A párkányi önkormányzat csütörtöki rendkívüli ülésén a testület egyhangúlag elutasította a HC Logistik vállalat Green Park Štúrovo néven bemutatott projektjét.PárkányA cég műanyag-újrahasznosító és -feldolgozó üzemet létesítene Párkányban.

A párkányi önkormányzat csütörtöki rendkívüli ülésén a testület egyhangúlag elutasította a HC Logistik vállalat Green Park Štúrovo néven bemutatott projektjét.

Párkány

A cég műanyag-újrahasznosító és -feldolgozó üzemet létesítene Párkányban. A beruházás ellen a lakosok is tiltakoztak.

Mások szemete

A testületi ülés előtti nagygyűlésen közel kétszázötvenen vettek részt. Nemcsak Párkányból, hanem Esztergomból és a környező településekről is érkeztek tiltakozók. Voltak, akik „Nem kérünk mások szemetéből!”, „Jenő, mondj nemet vagy mondjál le!”, „Szabó Jenő takarodj, vidd az égetős haverod!”, „A füst nem ismer határokat”, „Állítsuk meg az égetőt!”, „Mondjál te is nemet, Jenő!”, „Elégetnéd a jövőnket? Nooormális?”, „Jogunk van a tiszta levegőhöz!” feliratú transzparensekkel érkeztek. Szigeti László (MKP) és Vitkó Andrea (Híd) önkormányzati képviselő köszöntötte az egybegyűlteket, majd Peter Gajdošech biokémikus és Michal Benčík civil aktivista kapott szót. „A HC Logistik a közvélemény szándékos félrevezetésével, nyomásgyakorlással és megfélemlítéssel próbálja érvényesíteni érdekeit. Bűnvádi feljelentéssel fenyegettek meg, amiért égetőnek neveztem a beruházásukat, holott az uniós jogszabályok alapján a pirolízis, amit itt alkalmaznának, hulladékégetésnek minősül” – állította Benčík.

Minek nevezzelek?

A dilemma, hogy minek minősíthető a beruházás – szemétégető, hulladék-újrahasznosító üzem vagy műanyag-feldolgozó – a testületi ülésen is felmerült. A tanácskozáson jelen voltak a HC Logistik cég képviselői is, akik rövid prezentációt tartottak a hulladék-újrahasznosításról. Ezt követően a képviselők tehették fel nekik kérdéseiket. Jozef Slabák (független), Vitkó Andrea (Híd), Szigeti László (MKP), František Árendás (független) és Szalatnyai Gábor (független), valamint Kornélia Slabáková alpolgármester élt ezzel a lehetőséggel. Kérdéseikre azonban ritkán kaptak konkrét választ. A kérésre, hogy közérthetően magyarázzák el a pirolízis lényegét, a cég egyik képviselője a technológiát a pálinkafőzéshez hasonlította. A befektető többször hangsúlyozta: nem szemétégetőt, hanem innovatív technológiával működő üzemet létesítenének az ipari parkban. Kitérő választ adtak arra a kérdésre, miért esett a választásuk másodszor is Párkányra. A város ugyanis korábban már visszautasította a céget, és több mint nyolcezren írták alá az ezzel kapcsolatos petíciókat is.

Nem adják fel

A HC Logistik először idén februárban jelezte, hogy a párkányi ipari park területén műanyag-feldolgozó üzemet létesítene. A véleményeztetési eljárás keretében a környezetvédelmi minisztérium kikérte a város állásfoglalását is. Párkány képviselői februárban egyhangú nemmel szavaztak a beruházásra. A tervezett üzem ellen civilek, majd az MKP is aláírásgyűjtésbe kezdett. A civilek elektronikus petícióját több mint ezerötszázan, az MKP petícióját közel nyolcezren írták alá. Esztergom és a környező települések is jelezték: több kifogásuk is van a beruházás ellen. A környezetvédelmi minisztérium áprilisban közölte: a cég visszavonta beruházási szándékát. Röviddel ez után a vállalat bejelentette: Green Park Štúrovo néven létesítene üzemet Párkányban.

A megye szemétdombja

A HC Logistik a testületi ülésen nem kommentálta azt a képviselői hozzászólást, hogy miért akarnak épp Párkányban – ahol a város a környező településekkel együtt évente összesen 120 tonna műanyag-hulladékot termel – olyan üzemet létesíteni, ahol évente 10 ezer tonna műanyaghulladékot dolgoznának fel. Nem adtak magyarázatot arra az ellentmondásra sem, hogy a beterjesztett anyagban az egyik helyen miért szerepel 10 ezer tonna, a másikon (a napi kvótákat átszámolva) 20 ezer tonna feldolgozásra szánt gumi- és műanyaghulladék. A képviselők szerint a technológia mellett a feldolgozandó hulladék mennyisége is aggodalomra ad okot. Párkány ezzel az egész megye, sőt Dél-Szlovákia műanyaghulladékának feldolgozóközpontja lenne – érveltek a képviselők. A befektetők ellenben úgy látják, Párkány egész jó példával járna elöl, mert a párkányi lenne az első régió, mely orvosolni tudná hulladékproblémáit.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?