Összekötni a vasutat a villamosokkal

Kassa. Integrált közlekedési rendszer kialakítását tervezik Kassán és környékén az elkövetkező néhány évben. Ez főleg azoknak könnyítené meg a beutazást, akik naponta jönnek kassai munkahelyükre a környékről, és most az állomáson átszállással folytatják útjukat, a városi tömegközlekedés igénybevételével.

Kassa. Integrált közlekedési rendszer kialakítását tervezik Kassán és környékén az elkövetkező néhány évben. Ez főleg azoknak könnyítené meg a beutazást, akik naponta jönnek kassai munkahelyükre a környékről, és most az állomáson átszállással folytatják útjukat, a városi tömegközlekedés igénybevételével.

A vasúti sínek és a villamossínek összekapcsolásának ötlete már régebbi keletű, ám az első konkrét eredmény, a megvalósíthatósági tanulmány a közelmúltban készült el a prágai IKP társaság jóvoltából. E szerint az egységes sínrendszer valószínűleg 2013-ra készülhet el. Kassának ugyanis az a szerencséje, hogy a villamossínek és a vasúti sínek nyomtáva azonos. A villamosközlekedés bevezetésének időszakában még szállításra használták a villamosokat, az állomásról a különböző gyárakba ilyen módon jutott el a nyersanyag vagy az áru. Személyforgalomra csak később kezdték használni a villamost. Régi kassai gyárépületek előtt még ma is látható a villamossínek nyoma, hiszen a járművek egyenesen a gyárudvarokra kanyarodtak be.

Ezt az előnyt kihasználva a jövőben nemcsak Kassa olyan városrészeit kötné össze a villamoshálózat, melyekből ez a közlekedési eszköz eddig hiányzott, hanem a peresi ipari parkot és a repülőteret is a kassai vasútállomással. Ezenkívül Enyicke, Nagyida, Kenyhec, Szepsi felé szintén kiépülne a sínhálózat. A csaknem hárommilliárd korona költségű projektben nyolc objektum felépítését tervezik, az alapelv pedig a városi közlekedés kiszélesítése a megye további részeibe. Az érdekeltek természetesen az állami és önköltséges finanszírozáson kívül az európai alapokban lévő pályázati lehetőségeket is maximálisan ki szeretnék használni a közlekedés tervezett modernizációjának megvalósításához.

A felmérések szerint Kassára-naponta csupán a Kassa vidéki járásokból csaknem 323 ezer ember jár be dolgozni vagy ügyintézés céljából, és további 11 ezren érkeznek a városba naponta az Eperjesi megyéből.

A legrégebbi síneket 1891-ben rakták le

Az ország területén Kassa büszkélkedhet a legrégebbi közlekedési vállalattal. Az első városi síneket még 1891-ben rakták le, ám ekkor még lóvontatta szerelvénynek járták az utcákat. A valódi villamosok 1913-ban kezdtek működni. A villamosközlekedés a múlt század hatvanas-hetvenes éveiben élte fénykorát, akkoriban 150 jármű volt használatban. Ma ennek egyharmadával kell az utasoknak megelégedniük. (kozs)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?