Országszerte népszerű a vidékfejlesztési középiskola

Nagy hangsúlyt fektetnek a szaktantárgyak gyakorlati és elméleti oktatására.DunaszerdahelyNagyszombat megye legjobbjaként végzett a dunaszerdahelyi Vidékfejlesztési Szakközépiskola az Állami Szakképzési Intézet (ÁSZI) tavalyi felmérésében.

Nagy hangsúlyt fektetnek a szaktantárgyak gyakorlati és elméleti oktatására.

Dunaszerdahely

Nagyszombat megye legjobbjaként végzett a dunaszerdahelyi Vidékfejlesztési Szakközépiskola az Állami Szakképzési Intézet (ÁSZI) tavalyi felmérésében. A tanulmányban elsősorban azt vizsgálták, milyen az iskola megítélése a munkaadók körében, nagy hangsúlyt fektettek a gyakorlati oktatás értékelésére. A Vidékfejlesztési Szakközépiskola évek óta a megye legjobb oktatási intézményei között szerepel. Magyar szakközépiskolaként több követelménynek is meg kell felelniük. Az iskoláról, az oktatás folyamatáról és a diákokról Szabó Lászlót, a Vidékfejlesztési Szakközépiskola igazgatóját kérdeztük.

Milyen múltra tekint vissza az iskola?

Jövőre hatvanéves az iskolánk. Ez a hatvan év egyenlő volt a színvonallal és a minőséggel. Mindig a legjobbak között tartották számon iskolánkat, és a múlt kötelez bennünket. Próbálunk megfelelni a munkaerőpiac, a szülők és a diákok elvárásainak. A kétezres évek elején háttérbe szorult a mezőgazdaság, új utakat kellett keresnünk. Bevezettük az élelmiszeripari szakot, mezőgazdasági és élelmiszeripari iskolaként próbáltunk megújulni. A dunaszerdahelyi cukorgyár bezárása után csökkent a jelentkezők száma, a fejpénzes finanszírozás bevezetésével tovább folytatódott a diákok számának csökkenése. Döntenünk kellett, hogy milyen irányba haladjunk tovább. A szolgáltatások felé mozdultunk, bevezettük az idegenforgalmi és a hotelakadémia, azaz vendéglátó- és szállodaipari szakokat. Az idegenforgalmi szolgáltatások szakon sporttagozatos osztályt is nyitottunk. Jelenleg négy alappilléren áll az iskola: mezőgazdaság, élelmiszeripar, idegenforgalom és vendéglátóipar. Ebben a tanévben 306 diákunk van, és az iskola melletti, 150 férőhelyes kollégiumban 140 diák lakik.

Sikeresek ezek a változtatások?

Igen, mert az új szakokkal meg tudtuk szólítani a járás határain túlról érkező diákokat is, Érsekújvártól Kassáig. Nemcsak a környéken jelentünk perspektívát a diákoknak, hanem az egész magyarlakta területen, mivel minőségi, színvonalas oktatást kínálunk. A jelentkezők csökkenő tendenciája új kihívások elé állított bennünket. Arra a kérdésre kellett megtalálnunk a választ, amelyet Albert Sándor, a Selye János Egyetem alapító rektora is feltett már, hogy melyik a jó iskola: az, amelyikről a tanári kar és a tanfelügyelő állítja, vagy amelyet a diákok, szülők, tartanak a legjobbnak? Szerintünk a legjobb válasz az volt, hogy a szülők és a diákok mellett még a munkaadók is pozitívan nyilatkoznak rólunk. Az elméleti oktatásban a tananyag elsajátítása játszik döntő szerepet. Fontos, hogy új módszerekkel tegyük hatékonyabbá a tanítást, élményalapú tanulást nyújtsunk a diákjainknak. Az egyéni képességekhez igazodó oktatás megszervezésével igyekszünk a gyengébb tanulókat maximálisan felkarolni, a tehetségeket pedig felismerni, tervszerűen fejleszteni és sokoldalúan kibontakoztatni.

Az Állami Szakképzési Intézet a gyakorlati képzést is értékelte. Milyen a gyakorlati oktatás a Vidékfejlesztési Szakközépiskolában?

Nagy hangsúlyt fektetünk a szaktantárgyak gyakorlati és elméleti oktatására. Több mint 45 céggel van szerződésünk, jelen vagyunk a mezőgazdaságban, az élelmiszeriparban, az idegenforgalomban, a vendéglátó- és szállodaiparban. Célunk, hogy a gyerekek megszeressék a szakmájukat és az elsajátított tudást hasznosítsák a gyakorlatban. Szavatoljuk, hogy a diák nálunk biztos alapot kap, megtanulja a szakma szeretetét és a kemény, kitartó munkát.

Egy iskola életében fontosak az órán kívüli tevékenységek és a versenyek. Milyen eredményekkel büszkélkedhetnek?

A diákok tanulmányi, nyelvi, sport- és szakmai versenyeken is öregbítik iskolánk hírnevét, több járási, megyei, sőt országos dobogós hellyel büszkélkedhetünk. A Nagyszombat megye által meghirdetett „év iskolája” versenyen az első ötben szerepeltünk. A kezdeményezőkészség és a vállalkozói kompetencia fejlesztését célul kitűző KomPrax nemzeti projekt legsikeresebb pályázatírói lettünk, amelyet IUVENTA – Szlovák Ifjúsági Szervezet hirdetett meg. Az ÁSZI tavalyi felmérésében a negyedikek voltunk, idén az első helyre tornáztuk fel magunkat.

Milyenek a diákok esélyei az iskola befejezése után?

A középiskolai években végzett szakmai gyakorlat egyfajta „beszivárgást” jelent a munkahelyre. Ha a tanuló megállja a helyét és bebizonyítja, hogy kitartó és hasznos, akkor már várja őt az állásajánlat. Bár a mezőgazdasági szakokra kevesebben jelentkeznek, de olyan gyerekek jönnek hozzánk, akik valóban mezőgazdasággal szeretnének foglalkozni és jó szakember lesz belőlük. Diákjaink 55-60 százaléka egyetemen folytatja tanulmányait.

Mivel szólítják meg a leendő diákokat?

Néhány éve nagy hangsúlyt fektetünk a nyilvánosság tájékoztatására, különböző fórumokon és a közösségi portálokon mutatjuk be az iskolában végzett munkát, az elektronikus és a nyomtatott sajtóban folyamatosan jelennek meg tudósítások, beszámolók iskolánk életéről. Az igyekezetünk nem hiábavaló, hiszen ennek is köszönhető, hogy egyre nő a jelentkezők száma. Ez annak is tulajdonítható, hogy a szülők bizalommal vannak irántunk, mivel a színvonalas oktatás mellett kreatív klímát, megfelelő iskolai légkört is nyújtunk. A diákok és a tanárok kölcsönös tiszteletére helyezzük a hangsúlyt. Eredményességünket az is bizonyítja, hogy növendékeink szívesen tesznek az iskolájukért, úgy vesszük észre, büszkék arra, hogy ide járhatnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?