Oly távol, mégis egyre közelebb

<p>Az újkori angol hadiflotta Bounty egysége a chilei Horn-foknál hetek óta küzd az orkánnal. Kapitánya, Bligh hadnagy 180 fokos fordulatot vezényel, de ez sem javít a legénység hangulatán.</p>

POÓR JÓZSEF

1967-ben ugyanott a Vándorcigány nevű angol sportvitorlás kormányosa, a 65 éves William Chichester itt hozza össze az egy személy által vezetett, s egy kikötőt érintő vitorlás földkerülő útját. Ehhez a szirtek határán az angol flotta egyik acélcirkálója asszisztál. Mit keres ezen a tájékon a piros-fehér-zöld színű, Spirit of Hungarynek keresztelt, turulszerű, Karbontestű tengeri sportvitorlás?

Itt az jár, akit a sorsa révén álmai kísértenek. De hogy egészen Székesfehérvártól? Ez csak Fa Nándorral eshet meg – vélhetné az olvasó. Nem tévedne, mert az IMOCA világbajnokság (a 60 lábas = 18, 28 m hosszú óceáni hajóosztály) második futamának földkerülő, nonstop formációja száguld erre. (Az 1. futam New York–Barcelona, a 2. futam Barcelona–Föld körül–Barcelona. Az induló 12 hajójából 7 maradt versenyben.) Ez az őrület a Forma–1-hez vagy a Kilimandzsáró versenyszerű megmászásához hasonló. Kiszolgáló személyzet, serpák, illúzió, a hegy megmászható, veszélyeivel becserkészhető pár héten belül, ez a futam azonban száznapos is lehet. Leállni technikai hibára hivatkozva ugyan szabad, de hozzátesz egy lapáttal az ember gondjaihoz.

A sportvitorlázás megújhodását éli, az Atlanti-óceánt már 3 nap 15 óra 25 percen belül bevitorlázza egy francia trimaran, s ugyanez az egység negyvenöt napon belül futotta a Föld körülit (Banque Populaire V).

Fa Nándor hatvanegy évesen tervezte, építette meg álomhajóját. Aki nem restellte pénzét erre a világszámra, s benne Magyarország lelke, de nem az állam költségvetése. A versenyt Nándor egy új-zélandi, egyszer már Földet megkerülő másodskipperrel teljesíti, míg ő negyedszer kerülte meg a Földet. A száguldás a 2016–17-ben rajtoló hatodik futamban tetőződik, amikor újabb nonstop Föld körülit egymagában kell teljesítenie a Spiriten.

Pár évvel ezelőtt és néhány mérfölddel odébb a Magellán-szorosban, tatján a Cseh Köztársaság zászlajával egy középkori vitorlás hajózott fjordról fjordra. Az óceáni sztrádán, határozott a hajó, a Viktorka megépítője, Kreutschneider. Ruda. S küldte legénységgel és leánysággal a három világtengernek. Ő csak Amerikáig kísérte el a csapatot Polárka nevű, jégtörőnek is beillő, mint mondta, buldózeres vitorlásával, amelyen két ábrándos traktoros, s ő, mint maratoni favágó – ezzel a klasszifikációval kereste meg kenyerét és könyveivel juttatott valamit a hozzá tartozó show-ra – kerülték meg az Antarktiszt.

Ruda a múlt századi falklandi háború idején próbára tette a küzdő feleket, akik intettek, ha lőttek. Évekig tartó zarándokútja során tartott itt kerekasztalt, amikor az iskolahajó szerepét betöltő Szent Jupát vitorlást behajózó Fa Nándorral és Gál Józseffel már a Zöld-foki-szigeteken beszélték meg egy habos korsó társaságában a déli vizek hóbortjait. Míg a Spirit a Horn-foknál küzdött az időjárás, s a felszerelés anyagkifáradás okozta gondokkal, Ruda megépítette, s Portugáliába vitte Eurica nevű, cseh lucfenyőből készített tutaját. Indulás az ősz végén – amikor egy hetvenes éveit taposó ember számára legalkalmasabb az óceánra kelés – a Kanári-szigetektől a karibi ezeregy éjszaka legszebb szigetei felé. Addig még Fejfárral, a másodkormányosával a Balti-tengeren hűtik le tervektől lángoló szívüket egy vitorláson.

Bár Ruda jól emlékezik a Szent Jupát, alias „spirit of székesfehérvári” duóra, hiába is hívná a Jupát rádióhívó jelét, a HG4SEA-t. Nándor baritonja helyett Tóth Tamás jelentkezne be. Aki a magyar vízügyi hatóságok által bejegyzett egykoron Szent Jupát rádióhívójelét a Norvik nevű, magyar, óceáni kikötőket kisepregető egységére kapta meg. Tamás álmélkodására és örömére, s indult vitorlásán 2011-ben Föld körülire – tizedik „hungarian spirit”-ként. A 13,67 m hosszú Norvik súlya 26,5 tonna, a napi 250 km táv megtétele bőszélben 240 m2 vitorlával már jó teljesítmény, ellenben a 18,28 m hosszú Spirit of Hungary hajótest súlya 1,7 tonna + 4,3 tonna ballaszt = 6 tonna, s bőszélben 600 m2 vitorlával 750 km-es napi teljesítményre is képes.

A Norvik behajózott a Jóreménység-fokhoz útja 74. napján (március 16.), az UTC szerint 6 óra 13 perckor a Spirit of Hungary kitört a Csende-óceán Horn-foki bugyrából, s az Atlanti-óceánra ért. A legénység a napokig fojtogató orkántól szabadulva – 72 óra alatt 1500 km – örömittasan kanyarodott az Európához vezető, jó 6500 tengeri mérföldes (12500 km), zsinóregyenesnek nem mondható, hazafele tartó kurzusra.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?