Megszűnik a NAKA, gyorsan szervezik át a rendőrséget

NAKA

A súlyos problémákkal küzdő rendőrség átszervezésekkel próbálná meg legalább részlegesen kezelni a helyzetet. A megoldások a kormánykoalíciónak is tökéletesen megfelelnek, hiszen radikálisan átalakul a szervezett bűnözés elleni fellépés módja. Augusztus végére a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség, ismertebb nevén a NAKA megszűnhet, a kormánykoalíció feléleszti helyette a Szervezett Bűnözés Elleni Hivatalt (ÚBOK).

A hivatalosan egyelőre még nem megerősített átszervezés a NAKA leépítésével és áthelyezésekkel is jár, a tervek szerint több száz nyomozó és rendőr folytathatja a pályafutását alacsonyabb szinten. A médiában keringő értesülések szerint a NAKA hivatalosan augusztus 31-én szűnik meg, viszont az átalakulás bizonyos értelemben hasonlóan zajlik majd, mint a közmédia esetében – a testület romjain azonnal újjáalakítanak egy szervezetet, mely többé-kevésbé azonos hatáskörökkel, névleg a kiemelt bűncselekményekkel foglalkozik majd. Az átszervezés ürügyén zajlanak le a személycserék. A Pravda napilap szerint elképzelhető, hogy az augusztusra ütemezett változások előszele a Michal Šúrek ügyész mellett nyilvánosan kiálló 23 nyomozó áthelyezése is, melyről a tegnapi lapszámunkban tudósítottunk.

Részlegcsere

A NAKA jogutódja, az ÚBOK régi-új szereplőnek számít a szlovákiai bűnüldözés területén. A NAKA ugyanis korábban az ÚBOK egyes részlegeinek átvételével jött létre 2012-ben, a Smer választási győzelmét követően. A csúcsszerv egyes részlegeit elit nyomozókkal töltötték fel, a korrupcióval korábban nem foglalkozó testületbe pedig becsatornázták többek között a Korrupcióellenes Hivatalt és a Szervezett Bűnözés Elleni Hivatalt is. A NAKA azóta is a köztudatban forog, az ügynökség nyomozói foglalkoztak az utóbbi idők összes, nagy nyilvánosságot kapott korrupciós ügyletével.

A régi-új ÚBOK az aktuality.sk hírportál információi szerint több részlegből áll majd össze: részét képezi egy korrupcióellenes egység, egy szervezett bűnözés elleni részleg, külön divízió foglalkozik a pénzügyi bűncselekményekkel és egy elemzőrészleg is működik majd a hivatalon belül. A drogellenes egységet szintén megtartják. A tervek szerint az összes intézmény területi alapon ténykedik majd, külön részlegekkel Nyugat-, Közép- és Kelet-Szlovákiában.

A NAKA mellett az úgynevezett különleges bűntettek nemzeti központját (NCDOK) is átszervezik. Ez a rendőri testület korábban kiemelt módon foglalkozott a környezetet érintő bűncselekményekkel, az alkalmazottai foglalkoztak „fejvadászként” a célzott keresésekkel is. A NCDOK lebontása nem lesz annyira egyszerű, mint a NAKA esetében, ugyanis ez az intézmény részben az uniós helyreállítási tervből merített forrásokból gazdálkodik. A gyakorlatban tehát Szlovákiának az Európai Bizottsággal is egyeztetnie kell az intézmény átszervezéséről, hogy ne veszélyeztesse a forrásait.

Létszámcsapda

A NAKA és NCODK kötelékében több, mint ezer rendőr tevékenykedik, a tervek szerint ebből négyszáz marad meg az átszervezések után. Az alkalmazottak jelentős részét, mintegy hétszáz rendőrt alacsonyabb szintű, megyei és járási rendőrkapitányságokra vezénylik át az értesülések alapján.

A hivatalos indoklás szerint a NAKA jelenlegi részlegeinek „aránytalanul sok” alkalmazottja van és hatékonyabbá lehet tenni a működését az emberi erőforrások jobb kihasználásával. Elképzelhető, hogy a belügyminisztérium a lépéssel valóban rövid távon javít a rendőrség egyik nagy problémáján, a létszámhiányon. A rendőri testületek állománya ugyanis különösen rossz helyzetben van. A kimutatások alapján nagyjából húszezren dolgoznak rendőrként, de csaknem háromezer pozíció betöltetlennek számít – a munkaerőhiány megmutatkozik a lefolytatott vizsgálatok hosszán és minőségén, valamint a kelleténél kevesebb rendőri járőrben. A rendőri szakszervezetek szerint a tendencia romlik, egyre többen távoznak a rendőrségtől. 2024 első félévében 630 pályaelhagyót regisztráltak alig feleannyi érkező mellett, ráadásul az év végén elméletileg akár ötezer rendőr is dönthet úgy, hogy idő előtt korengedménnyel vonul nyugdíjba. A leszerelést motiválhatja, hogy a nyugdíjak mértékét júliustól 14,5 százalékkal emelték. Az idősebb rendőrök tömeges távozása tovább növeli a fiatal rendőrök terheit, miközben a rendszer fenntarthatósága szempontjából már ezer távozó is jelentős gondot okozna.

A kormánynak egyelőre nincs rendszerszintű megoldása a kérdésre, csak rövid távú javaslatokkal állt elő a Matúš Šutaj Eštok (Hlas) által vezetett belügyminisztérium: ötezer eurós egyszeri prémiumot helyeztek kilátásba a legalább húsz éve szolgálatban álló és ott is maradó rendőröknek, valamint a legalább öt évre elköteleződő pályakezdőknek. A rendőri szakszervezetek az egyszeri juttatások helyett állandó változásokat követelnek a juttatások terén is, ehhez azonban törvényváltoztatásra lenne szükség. (tg, aktuality, pravda)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?