Varga Éva: népdalainkkal őrizzük a hagyományainkat (a szerző felvétele)
Népzenei fesztivál és 25 éves jubileum
A Szlovákiai Nyugdíjasok Egyesületének Dunaszerdahelyi Járási Bizottsága a helyi, Nagymegyeri Nyugdíjas Szervezettel közösen június 7-én, kedd délután 4 órás kezdettel népzenei fesztivált tartottak a Corvin Mátyás Művelődési Központban. Az esemény különlegessége az volt, hogy a Nagymegyeri Kéknefelejcs Népdalkör 25. éves fennállásának várva várt jubileumát is megünnepelték.
Az idén megrendezésre került eseményt még a múlt évben, 2021-ben szerették volna megtartani, amikor is a Kéknefelejcs Népdalkor valóban 25 éves volt. A covid miatti korlátozások azonban ezt nem tették lehetővé. Rendezvényük idén két fő részből állt, az elsőben a 25. éves népdalkört köszöntötték, majd egy rövid szünet után, mely alatt frissítőkkel vendégelték meg az érkezőket, a járási népdalkörök műsora következett. A fesztivált idén 22. alkalommal rendezték meg a járásban, harmadik alkalommal Nagymegyer városában. Idén 10 nyugdíjas szervezet csoportja vett részt, valamint 3 egyéni szóló énekes és 3 vendég énekes lépett fel a szépkorú közönség előtt. A időkorlát miatt 3 dalban maximalizálták a előadott dalok számát.
A csoportok mellett szólóban is felléptek énekesek, volt olyan is, ahol zenei kísérettel érkeztek, hegedűvel, harmonikával kísérték őket.
- mondta Varga László, a Nagymegyeri Nyugdíjas Szervezet elnöke. A Kéknefelejcs Népdalkör előadása után Holényi Gergő, Nagymegyer város polgármestere méltatta a nagymúltú csoportot, majd Lapos Ildikó alpolgármesterrel együtt egy-egy szál rózsával köszöntötték őket. A délutáni fellépéseket követően átadták a részvevőknek a köszönő okleveleket, illetve a járási szervezet ajándékait, majd ezt követően egy ízletes vacsorára, közös szórakozásra invitálták a szereplőket és a vendégeket.
Gazdag 25 év
A Kéknefelejcs Népdalkör 1996-ban alakult. Ekkor a Nagymegyeri Nyugdíjas Szervezetnek 550 tagja volt, köztük számos jó hangú hölgy, akik Grozmann Valéria vezetésével egy kulturális csoport megalapítását kezdeményezték, ami később a Kéknefelejcs nevet kapta. Még 1996-ban Ág Erzsébet pedagógus vette át a csoport vezetését, melynek csupán egy célja volt: saját maguk szórakoztatása. Néhány évvel később azonban bekapcsolódott a szervezői munkába Ág Erzsébet férje, Ág Tibor, aki új lendületet vitt a közös munkába.
Új vezetés és sávos minősítések
A népdalkör irányítását 2013-ban Varga Éva tanítónő vette át, miután Ág Erzsébet egészségügyi okok miatt lemondott a csoport művészeti vezetéséről. 2014-től sikeresen szerepeltek több hazai és a külföldi rendezvényen is. A csoportnak ekkor 3 év alatt 75 fellépése volt, ebből 52-szer Nagymegyeren, 14 alkalommal a dunaszerdahelyi járásban, 4-szer Szlovákia más régiójában és 5-ször külföldön léptek fel. A csoport fennállásának 20. évfordulójára a város polgármestere polgármesteri díjjal tüntette ki a jubiláló csoportot. A Kéknefelejcs népdalkör a 2013-2017-es időszakban rendszeresen részt vett az országos magyar népzenei fesztiválokon: például a ”Bíborpiros szép rózsa” nevű versenyen, ahol 2015 -ben, majd 2017-ben ezüstsávos minősítést szerzett. A „Tavaszi szél vizet áraszt„ fesztiválról pedig 2014-ben aranysávos minősítéssel térhettek haza.
Népdalcsokrainkat a Felvidék, illetve a gazdag magyar népdalkincsből válogattuk. A jó eredmények, a fellépések, de főleg a próbákon való éneklés hozzájárulnak a lelki és szellemi feltöltődésünkhöz. A választott dalaink szövegében minden benne van, az örömünk, a bánatunk, s ez minket lelkileg is megtisztít. Ki tudjuk adni a dühünket a haragunkat, ki tudjuk fejezni általuk a szeretetünket is. A hagyományőrzés mellett ez az, amit a népdaléneklésben a legfontosabb dolognak tartok.
- mondta a csoport vezetője, Varga Éva. Fennállásuk legnagyobb sikere a 2018-as „Tavaszi szél vizet áraszt“ országos népzenei verseny volt, ahol a döntőben aranysávos minősítést kaptak és az Aranypáva fokozatot is elnyerték.
Annak ellenére, hogy a negyed évszázadból csak 9 évet voltam eddig a csoporttal, nagyon örülök, hogy velük dolgozhatok és úgy gondolom, ők is, hogy velem. Az eddigi megmérettetéseink közül a 2018-ban elnyert Aranypáva fokozat az, amire eddig legbüszkébbek vagyunk.
- teszi hozzá büszkén.
Egyelőre nincsenek konkrétabb jövőbeni terveink, de az biztos, hogy a helyi, valamint a környékbeli fesztiválok állandó fellépői maradunk, és továbbra is gondosan ápoljuk a kapcsolatainkat a baráti városokkal, községekkel. Tavaly nyáron például a magyarországi Békén jártunk.
- mondja Varga Éva.
Legidősebb tagjuk Fülöp Ilonka, 92 éves, aki idős kora ellenére töretlen lelkesedéssel jár a próbákra és a fellépésekre is.
Pro Urbe-díj
A népdalkör megalakulásának 25. évfordulója alkalmából 2021. október 20-ra egy nagyszabású ünnepséget szerveztek, amit a korlátozások miatt sajnos nem tudtak megtartani. De a régió nem feledkezett meg a jubileumról, ugyanis az alapszervezet vezetőségének javaslatára Nagymegyer város önkormányzata 2021. december 15-én, a város legrangosabb díját, a Pro Urbe-díjat adományozta a csoportnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.