Nem tudni, ki a felelős a tragédiáért

Nagyszombat/Galánta/Vágkirályfa/Tósnyárasd. Egy vágkirályfai (Vágsellyei járás) és két tósnyárasdi (Galántai járás) nő vesztette életét hétfőn délután a nagyszombati Sony cég alkalmazottait szállító autóbusz utasai közül.

Hétfőn hosszú időre lezárták az R1-es gyorsforgalmi út Nagyszombat és Nyitra közötti szakaszátTASR-felvételA szerencsétlenség hétfőn délután fél háromkor történt, amikor az alkalmazottakat a délelőtti műszakból hazafelé szállító autóbusz a Nagyszombat és Nyitra közötti R1-es gyorsforgalmi úton a Szeredi letérő előtt teljes sebességgel egy, az úton leállított kamionba rohant. Az ütközés következtében mindkét jármű az árokba fordult. A balesetnek a három halálos áldozat mellett 5 súlyos és 16 könnyebb sérültje van. Tizennégy sebesültet mentőautóval a nagyszombati, kettőt pedig a Galántai kórházba vittek, további két súlyos sérültet helikopterrel kellett elszállítani, egyiküket a nyitrai, a másikat a pozsonyi ružinovi kórházba. „A karambol oka egyelőre ismeretlen – tájékoztatott tegnap Martina Kredatusová nagyszombati kerületi rendőrségi szóvivő. – A rendőrség általános veszélyeztetés címén indított vizsgálatot, az autóbusz és a kamion sofőrjét is kihallgatták, de csak a további vizsgálat alapján állapíthatják meg, ki a felelős a balesetért.” A szóvivő tájékoztatása szerint, ha konkrét személy ellen indítanának bűnvádi eljárást, akár tíz év szabadságvesztésre is számíthatna.

Az autóbusz a Sony alkalmazottainak szállítását szerződéses alapon végző Fermo magánvállalaté. A cég peredi illetőségű tulajdonosa tegnap nem volt hajlandó lapunknak nyilatkozni, de még hétfőn úgy tájékoztatta a sajtót, hogy az autóbuszt tapasztalt sofőr vezette, aki az összes szükséges vizsgával, beleértve a pszichológiai vizsgálatokat is, rendelkezett. Az alkoholszondás vizsgálat szerint sem a buszsofőr, sem a kamion sofőrje nem fogyasztott alkoholt.

A vágkirályfai áldozat 40 éves, kétgyerekes elvált asszony, a tósnyárasdi nők mindketten 52 évesek voltak. Tudomásunk szerint egyiküknek egy lánya és egy fia, a másiknak két lánya és egy fiúunokája van. A helikopterrel Nyitrára szállított sebesült tegnap délután is életveszélyes állapotban volt, olyannyira, hogy műteni sem lehetett. Akkor műtik majd meg, ha legalább némileg javul az állapota. A családtagok kérésére a kórház nem szolgál közelebbi információkkal. A Nagyszombati Egyetemi Kórház igazgatója, Martin Tabaček a hírügynökséget arról tájékoztatta, hogy a hétfői baleset után 14 sérültet szállítottak hozzájuk, közülük tizenketten könnyebb sérüléseket szenvedtek, de két beteget tegnap is az intenzív osztályon ápoltak. A Galántai Szent Lukács Kórházba szállított sérültek egyike, egy galántai fiatal nő hat héten túl gyógyuló sérüléseket szenvedett, és az sem kizárt, hogy maradandó károsodás érte. Erről Ján Kaiser, a kórház baleseti sebészetének főorvosa tájékoztatta lapunkat. A nőnek több helyen eltört a lába valamint medencecsont-törése van, és műteni kellett. A baleset sérültjei közül egy vágsellyei nőt is a galántai kórházban ápolnak, de az ő sérülései nem súlyosak. A autóbusz további négy utasának könnyebb sérüléseit látták el ugyanitt, de ők nem szorultak kórházi kezelésre.

Magyarországon munkahelyi baleset, nálunk nem

Gulyás Éva ügyvéd szerint a munkába, vagy a munkából való hazautazás a szlovák jogrend szerint nem számít munkavégzésnek, így a nyitrai eset nem számít munkahelyi balesetnek.

Ján Pop, a Sony Slovakia szóvivője tegnap úgy tájékoztatott, a cég kártérítést fizet az áldozatok hozzátartozóinak és a sérülteknek, de közelebbi részleteket nem árult el.

Csepregi Zoltánt, az Érsekújvári SAD párkányi kirendeltségének vezetőjét arról kérdeztük, vajon munkahelyi balesetnek számítana-e az, ha netán a határ túloldalán dolgozó, naponta ingázó szlovákiai munkásokat szállító autóbusszal történne baleset Szlovákia vagy Magyarország területén. Csepregi elmondta, a magyar jogrend szerint – például az esztergomi Suzuki dolgozóinak munkába szállításakor – ha a buszban ülőket baleset éri, az munkahelyi balesetnek számít, és a dolgozó 100 százalékos táppénzre jogosult. Tekintettel arra, hogy az ott dolgozó szlovák állampolgárok a betegbiztosítást Magyarországon fizetik, mindez rájuk is vonatkozik, még abban az esetben is, ha a dolgozót Szlovákia területén, munkából hazafelé éri baleset. Más a helyzet a buszvezető esetében: őt ugyanis munkavégzés közben éri a baleset rá a szlovák jogrend előírásai vonatkoznak. (dem, buch)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?