Nem mernek panaszkodni a daganatos betegek

Az egészségügyi reform legfőbb célja – legalábbis alkotói szerint – a betegellátás minőségének emelése, a szabad orvosválasztás elvének érvényesítése, valamint a szolgáltatások elérhetőségének biztosítása.

Állva várnak sorukra a rendelő előttSomogyi Tibor felvételeA komáromi régió legsérülékenyebb betegcsoportjának tagjai, a rákban szenvedők nem élhetnek teljes mértékben jogaikkal. Nehéz ugyanis minőségről beszélni akkor, ha a ráksebészeti rendelő előtti parányi váróteremben többórás várakozás előzi meg a vizsgálatot vagy az ellenőrzést. Miközben szerencsésnek mondhatják magukat azok, akiknek jut ülőhely, nem ritkaság, hogy többen a folyosón állva várakoznak sorukra.

„Ha legalább leülhetnénk! Nincs bajunk az orvossal, csupán a méltatlan körülményeket kifogásoljuk. Meg azt, hogy csupán heti két alkalommal, reggel fél nyolctól délután fél kettőig rendel. Dr. Eduard Šebónak sok a dolga, mert nemcsak operál, hanem a tizenkét ágyas onkológiaosztály főorvosa is” – panaszolják a betegek a helyszínen. „Kétségbe vagyok esve, reggel nyolckor a 33-as sorszámot kaptam, igaz, a negyed hétkor érkező is már az ötödik volt. Vidékről jöttem, nincs hova mennem, a várakozás fizikailag és lelkileg is megvisel – mondja az egyik sorban álló.

A panaszáradat a klinikai onkológiai rendelő előtt folytatódott; ott viszont nem a hosszú várakozási időt kifogásolták a daganatos betegek. Elmondták, amióta Eva Konkoľovská távozott a kórházból, és magánrendelőt nyitott, a kórházi rendelőben hetente egyszer vendégorvos látja el a teendőket.

„Minden betegnek, de főleg a rákban szenvedőnek életbevágóan fontos, hogy bízzon a kezelőorvosában. Erre azért nincs mód, mert a korosabb Tibor Krátkyn kívül mindig más, ismeretlen onkológus fogadja a betegeket. Tarthatatlan az is, hogy a szakorvos hetente csak egyszer rendel. Ma ismét egy idegen orvosnő fogadott” – panaszolta egy hölgy. Egy másik beteg sajnálkozva közölte: „Amikor úgy tűnt, sikerül méltó helyettest találni a távozó orvosnő helyére, a nagyszombati kórházból járó onkológus december végén befejezte ténykedését. Az új évtől pedig újra rögtönzéssel oldják meg a helyzetet. Annak ellenére, hogy a személyzet mindent megtesz értünk, kedvesek, segítőkészek, mosolygósak, méltatlan körülmények között kapjuk a kemoterápiás kezelést. Van összehasonlítási alapom, mert engem néhány évvel ezelőtt egy másik járásban műtöttek, majd a kemoterápiás és a sugárkezelést is ott kaptam. Sajnos évente kiújul a betegségem, újabb kúrákra szorulok. Mivel a napi utazás nagyon fárasztó, és anyagilag is elviselhetetlen volt, a kezelőorvosom Konkoľovská komáromi rendelőjét ajánlotta. Jártam nála, a leletek alapján összeállította a kemoterápiás tervet, ám amikor meglátta az egészségbiztosítási kártyámat, sajnálattal tudatta, nem kezelhet, mert az Apollo egészségbiztosító nem kötött vele szerződést.”

Derült égből villámcsapás?

A betegek elégedetlenségének híre meglepte a kórházat üzemeltető Forlife társaság vezetőségét. Dr. Ján Pisár igazgatóhelyettes-főorvos szerint a betegek nem jelezték, hogy a ráksebészeti rendelő előtt órákat töltenek el.

„Felmérjük a helyzetet, s ha lesz rá mód, növeljük a rendelési napok számát. Megoldjuk azt is, hogy a várakozók leülhessenek” – ígérte. Elismerte, az onkológushiány kérdése még megoldásra vár. ”Váratlanul ért bennünket Konkoľovská magánosítási szándéka; tavaly ősztől pótmegoldásokhoz folyamodtunk. A nagyszombati kórházból októbertől decemberig heti egy alkalommal járt Komáromba Dr. Dammak, s bár úgy tűnt, sikerül megnyernünk őt kórházunk számára, az év végén közölte, nem válik meg anyaintézményétől. Nagyszombati teendői miatt időnként nem jöhetett, olyankor a komáromi radioterápiás osztály főorvosa (ugyancsak hetente egyszer) foglalkozott a betegekkel. Tibor Krátky viszont naponta jelen volt a rendelőben. Jelenleg, február 1-jétől az ugyancsak Forlife által működtetett vágsellyei kórház klinikai onkológusa kezeli a rászorulókat; ő is hetente egyszer rendel. Három fiatal orvosunk kezdte meg felkészülését a szakvizsgára, ám a képesítést csak három év múlva szerzik meg. A legfőbb gond az, hogy országszerte hiány van a klinikai onkológusokból. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy állományunkban tudhassunk egy specialistát, aki naponta fogadhatná a rászorulókat. Szükség van rá, hiszen szeptembertől december végéig több mint háromezer beteget fogadtunk a kórház rendelőiben.

Szabad orvosválasztás nélkül

„Bonyolult helyzetünket nehezíti az Apollo egészségbiztosító nem ügyfélbarát magatartása, hiszen nem kötnek szerződést azzal a klinikai onkológussal, aki a hetvenes évek elejétől foglalkozik a rákosokkal, s tudását a szakmai körökben is elismerik. Furcsa ez azért is, mert a régióban a daganatos betegek létszáma meghaladja az országos átlagot. Feltételezzük, ennek anyagi okai vannak, hiszen a rákosok kezelése sokba kerül, de szóba jöhet a konkurenciaharc is. Az egészségügyi intézeten belül üzemelő onkológiai rendelők jelentős anyagi bevételt jelentenek, több beteg több pénzt hoz a kórház konyhájára. Ennek ellenére a régió betegeinek is kijár a szabad orvosválasztás lehetősége; szinte biztos, hogy kevesen pártolnának át a magánorvoshoz” – érveltek a betegek.

Foglalkoznak a helyzettel

Az Apollo az irányszámok betartásával magyarázza a magánrendelővel kötendő szerződés elutasítását. Telefonos megkeresésünkre az illetékes tudatta: a régióban előírásszerűen garantálják és fenntartják a minimális hálózatot, a kórház pedig nem jelezte, hogy változott vagy módosításra szorulna az onkológiai betegek ellátása. Amikor a szabad orvosválasztás jogával érveltünk, megtudtuk: ez csupán az általános és fogorvosokra, illetve nőgyógyászokra vonatkozik, bár a biztosító elismeri, a rákosok esetében lényeges, hogy megbízzanak kezelőorvosukban.

Adott viszont egy megoldás: ha a beteg választása mégis egy szerződés nélküli orvosra esik, a kezeléshez előzetes engedélyezést kell kérnie a biztosítótól. A biztosítóhoz csak egy beteg fordult panasszal, ha többen kértek volna magyarázatot, előbb foglalkoztak volna az üggyel. Szerintük azonban csupán negyven beteg kezelését kellett elutasítania a magánorvosnak.

Dr. Konkoľovská rendelőjével a többi egészségbiztosító kötött szerződést, naponta 20-30 beteget fogadnak, és nem lehet tudni, az Apollo biztosítottjai mennyivel növelnék a betegek számát. Mindezek ellenére megértik a betegek álláspontját, és mert fontosnak tartják ügyfeleik elégedettségét is, a biztosító illetékese ígéretet tett arra, hogy a jövő hét végéig felülvizsgálják, és esetleg átértékelik a helyzetet.

A további fejleményekről tájékoztatjuk olvasóinkat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?