Dunaszerdahely. Felháborodás és pánikhangulat uralkodik a szülők és az óvodai alkalmazottak körében a múlt héten megszüntetett két magyar óvodában.
„Nem csak a kapacitásról volt szó, a fejkvótarendszer számított”
Egyes szülők már most kivették a gyermeküket, hogy más, biztosabb intézménybe helyezzék őket, mások pedig még mindig keresik az önkormányzati döntés megfellebezésének lehetőségét. A gyerekek nevelésének és fejlődésének folytonossága van veszélyben az óvodai csoportok megbontásával, nem beszélve azokról a két-két és fél éves gyerekekről, akik most szocializálódnak a csoportjukban, és szeptembertől új intézménybe kell átmenniük.
Nem lesz petíció
Az önkormányzati testület múlt heti ülésén az óvodák körzetének képviselői is megszavazták az óvodák megszüntetését (a döntést csak a függetlenek ellenezték). A határozat megfellebbezhetővé válna, ha az ehhez szükséges petíciót hatezer ember aláírná. Az érintett óvodák nem élnek az aláírásgyűjtési lehetőséggel, mert a hatezer fő egyrészt a választásra jogosultak csaknem 50 százalékát jelentené, másfelől úgy gondolják, újra ugyanazok a képviselők döntenének, akik most – szerintük – cserbenhagyták őket. „Nem állt ki mellettünk senki, még a testület azon tagjai sem emeltek szót, akikben egyébként bízni lehetne, és akik a magyarságtudatot hivatottak őrizni és erősíteni – panaszolja a Neratovice téri óvoda munkaközössége. – Csemadok-tagok, művészek, volt oktatásügyi kollégák, akik mind MKP-tagok is. Olyan volt az egész ülés, mintha diktatórikus egypártrendszerben élnénk.”
Sikabony közigazgatásilag Dunaszerdahelyhez tartozik, lakói azonban lényegében külön településként kezelik a városrészt. A megszüntetett Reptér utcai óvoda az egyetlen a környéken, a legközelebbi két másik egy-két kilométerre található. Húsz gyerek mellett – akik közül ketten háromévesek sincsenek, tehát a fejkvótarendszer szerint tulajdonképpen négy gyereknek számítanak – maximális létszámmal működnek. Az épületet belülről a szülők által összeadott pénzből újították fel, a költségvetési hiány kétszázezer korona. „Hiába hitegetnek, lehetetlen, hogy egyben áthelyezzék a csoportunkat, mert lesz, akinek az Október utcai, van, akinek az Észak 2 lakótelepen lévő óvoda lesz közelebb – aggódik Hegyi Katalin, a megszüntetendő nevelési intézmény igazgatónője. – Nem értem, miért volt erre szükség, hiszen nemcsak elegendő gyerekünk van, hanem a faluban (Sikabonyban – a szerk. megj.) is sorra vásárolják a földeket, és új házak épülnek. Mondhatni, megújulás tapasztalható, jövőre például huszonketten lennénk.”
Egyben vizsgálták az óvodákat
Pázmány Péter polgármesternél arra kerestük a választ, miként lehetséges az, hogy egy maximális létszámmal, aránylag kis költségvetési hiánnyal működő óvodát meg kellett szüntetni. „Az összes óvodát egyben vizsgáltuk. Nem csak a kapacitásról volt szó, mindenhol a fejkvótarendszer számított, nem az egyes intézmények gazdasági mutatói” – hangzott a válasz. A jóváhagyott javaslat azonban a kapacitással és gazdasági mutatókkal indokolja az optimalizációs lépések szükségét. A gazdasági kimutatás viszont hiányzik a dokumentumból, csak az egyes intézményekre kapott állami támogatások összege szerepel útmutatóként. Ismereteink szerint az ügy kapcsán egyetlen önkormányzati alkalmazott vagy képviselő sem látogatott meg egyetlen óvodát sem.
A szülők, a szülői szövetségek és tanácsok követelik a tájékoztatást. Nem értik, miként képzelik az elöljárók, hogy helyettük döntsenek arról, mely óvodába írassák a gyermekeiket. A Neratovice téri óvodában hétfő délutánra hívtak össze szülői értekezletet, amely aztán az utolsó pillanatban meghiúsult. Az óvónők tájékoztatása szerint Nagy Éva, az oktatási osztály vezetője polgármesteri felszólításra nem engedte meg, hogy megtartsák az értekezletet. Pázmány Péter polgármester lapunknak elmondta, szó sincs betiltásról, csupán annyit kértek, várják meg a hivatalos értesítést, hogy pontos információval szolgálhassanak a szülőknek.
A járásban vannak önkormányzatok, amelyek saját költségvetésükből támogatást biztosítanak az állami költségvetési hiánnyal küszködő tanintézményeknek. Dunaszerdahelyen ez az összeg az elmúlt években másfél millió korona volt. „Úgy gondoljuk, ez az összeg évről évre nőni fog, ezért ezt a hiányt mutató folyamatot szerettük volna megállítani” – magyarázta a polgármester.
A két megszüntetendő óvodában összesen 11 óvónő, két igazgatónő és nyolc kisegítő alkalmazott dolgozik. Az elképzelések szerint óvodai csoportonként, óvónőkkel együtt lesznek az áthelyezések. Azzal azonban nem számoltak a döntéshozók, hogy a szülőknek joguk van intézményt választani, tehát nem szavatolható a csoportok egyben maradása. Ebben az esetben kérdésessé válik az óvónők sorsa. „Épületcsere esetén, mikor még arról volt szó, hogy felcseréljük a Neratovice téri és a Jesenský utcai óvodát, egyetlen elbocsátás sem történt volna. Most azonban, a módosító javaslat értelmében – amely szerint a szlovák óvoda marad a helyén, a két magyar óvoda épülete pedig felszabadul – elképzelhető, hogy feleslegessé válik valaki a kisegítő személyzet közül. Ha az óvónők és a szülők nem lesznek partnerek a döntés kivitelezésében, előfordulhat, hogy nem úgy sül el a dolog, ahogy gondoltuk” – mondta Pázmány.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.