Nem bírta elnyelni a vizet a csatornahálózat

Horvátgurab |

<p>&nbsp;</p><div>Az utcákon és a pincékben állt a víz, a helyiek nem használhatták a mellékhelyiségeket, mert nem folyt el a szennyvíz. A csapadék is a szennyvízelvezető csatornába folyik, ami már nem bírta elvezetni.</div><div>&nbsp;</div>

 

Az elmúlt napokban 80 ezer köbméter víz folyt le a csatornahálózatba, ez az éves átlag harmada. A helyzet csak a hét vége felé normalizálódott, sikerült eltávolítani a vizet az utcákról.
 „Az utóbbi napokban nem esett, a hó is elolvadt, már sehol nem áll a víz. Ez viszont csak a következő kiadósabb esőzésig marad így” – tájékoztatta lapunkat Peter Matula, a községi hivatal vezetője. A vizet nagyteljesítményű szivattyúk segítségével a kanálisokba engedték. A hivatalvezető elmondta, nem csak a rossz kivitelezés okoz gondokat, a lakosok is felelősek a kialakult helyzetért. „Sokan olyan dolgokat dobnak a csatornába, ami nem oda való, gátolja a víz elvezetetését, rongálja a szivattyúkat, havonta elromlik valami” – tette hozzá Matula. A falu vezetősége arra is figyelmezteti a helyieket, hogy az esővizet ne engedjék a szennyvízcsatornába – ez egyébként is tilos. A hivatalvezető elmondása szerint a kivitelezés sem volt megfelelő. A csatornafedők nem zárnak rendesen, így a csővezetékbe a háztartási szennyvíz mellett a csapadék is lefolyik. A szennyvízelvezető hálózat komplex felújításra szorul, ami jelentős kiadásokkal jár. A munkálatok megkezdése előtt fel kell mérni a hálózat állapotát. Ez, és a szakértői elemzés legalább 200–300 ezer eurós költséget jelent, a felújítás megközelítőleg egymillió euróba kerül. Ezt a falu nem tudja kifizetni, az államtól kérnének segítséget. „A családi házakban keletkezett károkat még nem mérték fel. Azt már tudjuk, hogy a községnek milliós költségei lesznek a kanalizáció miatt. A felújítás százezrekbe kerül” – mondta Matula.
 A szenci járásbeli község agyagos talaja nehezen szívja fel a csapadékot, a magasabb talajvízszint, a nagy esőzések és a hóolvadás mindig fennakadásokat okoz. A csatornahálózat másik nagy hibája, hogy a tervezettnél jóval több háztartás kapcsolódott a rendszerre, ezért nem bírja a terhelést. A szivattyúk napi 7 óra helyett 24 órán át működnek. Az csapadéknak nincs hova elfolynia, ugyanis a község új útjait sem látták el esővízelvezető csatornával. „A csatornahálózat gyakran a háztartási szennyvizet sem bírja elnyelni, a csapadék még jobban megterheli a rendszert” – mondta Matula. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?