Néhány perccel ezelőtt ért véget a lakossági fórum, melyen bemutatták az egészségügyi hulladék megsemmisítésére szolgáló hulladékosztályozó és égető terveit.
Nem akarnak egészségügyi hulladékégetőt az érsekújváriak
Az elképzelés ellen tiltakoztak az Érsekújvári Egyetemi Kórház és Rendelőintézet jelenlévő dolgozói is, mivel a tervezett beruházás közvetlenül a kórház területével szomszédos parcellán működne. A kórháznak 1250 alkalmazottja van, és 660 személyt kezelnek a fekvőbeteg részlegen. A pozsonyi Wastech cég számára a besztercebányai INECO társaság dolgozta ki a terveket, az utóbbi cég képviselője elmondta, ciszternákkal szállítanák más kórházakból is az egészségügyi hulladékot a tárolóba, osztályozóba és égetőbe. Elhangzott, hogy másfél percenként fordulna meg egy-egy szemétszállító gépkocsi a feldolgozónál. Jelenleg is mintegy 980 tonna hulladékot dolgoznak fel a kórház melletti területen, ennek alig húsz százalékát termeli ki az érsekújvári intézmény, ám eddig a Duslo vegyi gyárba szállították égetésre a veszélyes egészségügyi hulladékot.
Kötszereket, használt kórházi ágyneműt, egyszer használatos egészségügyi öltözéket és pelenkákat, valamint fecskendőket is égetnének a kemencében. Alig kilencven méterre már lakóházak találhatók a tervezett égető közelében, az itt élők hangot adtak a felháborodásuknak. Ladislav Borbély, a Szlovák utca lakója elmondta, sosem fognak beleegyezni abba, hogy életveszélyessé, élhetetlenné váljanak a lakhelyeik. Klein Ottokár, Érsekújvár polgármestere és a városi képviselők is ellenzik a projekt megvalósítását. Bóna Bertalan képviselő elmondta, számos ehhez hasonló égetőt zártak be világszerte, az esetleges mérések sosem pontosak, mivel az égetőt üzemeltetők a mérésekkor sosem a veszélyes, egészségre ártalmas hulladékot égetik. Az égéstermékek bomlási maradékai higanyt és dioxint tartalmazhatnak. Klein Ottokár hangsúlyozta, hogy eddig is balesetveszélyes volt a kórház környéke, csúcsforgalomban alig járhatók az utak, ha egy veszélyes egészségügyi hulladékot szállító gépkocsi karambolozna, annak beláthatatlan következményei lennének. A környezeti hatástanulmányban az áll, hogy csaknem kétezer tonna egészségügyi hulladékot dolgoznának fel, égetnének el.
A jelenlévők úgy döntöttek, petícióban tiltakoznak a beruházás ellen, ugyanakkor azt is felülvizsgálják, vajon a területrendezési tervben foglaltak alapján engedélyezett tevékenység folyik-e a jelenlegi szemétgyűjtőben. A beruházást május 25-ig véleményezhetik a lakosok. A város vezetése és a környéken élő lakosság kéri, hogy minél többen csatlakozzanak a petícióhoz. További részletek lapunk nyomtatott számában.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.