Munkaszüneti napok

Jelige: Több szabadidőt
„Szociális otthonban dolgozom három műszakos beosztásban, a napi munkaidőm 7 óra, és ebben nincs benne az ebédszünet. A problémám az, hogy le kell dolgoznunk az ünnepna-pokra eső órákat is. ĺgy áprilisban 154 órát kellett dolgozni, de a munkanapok szerint csak 140 órát kellene. Nem tartjuk igazságosnak, hogy míg sem a szombatot, sem a vasárnapot nem kell ledolgozni, épp az állami ünnepeket veszik bele a munkaidőbe, míg máshol az munkaszüneti napnak számít. Azt szeretném megkérdezni, mi szerint kell ezt rendesen elszámolni? Melyik paragrafusok vonatkoznak ide?”

A munkaidőre vonatkozó jogi szabályozás a munka törvénykönyvének 85–99. paragrafusaiban található. Ezek a rendelkezések tartalmazzák a munkaidőre, annak beosztására, a túlórára és a pihenőidőre vonatkozó előírásokat. A teljes munkaidő, amely alatt a munkavállaló munkavégzésre köteles hagyományos munkarend mellett legfeljebb heti 40 óra, kétműszakos munkavégzés esetében 38 és 3/4 óra, míg három műszakos munkavégzés esetében 37 és fél óra lehet. A kötelező munkaközi szünet, ebédszünet nem képezi a munkaidő részét. A meghatározott munkaidőn felül végzett munka rendkívüli munkavégzésnek, túlórának minősül, melynek mértéke nem haladhatja meg az adott kalendáriumi évben a 150 órát. Több műszakos munkaidő esetén a munkaidő beosztásakor ügyelni kell arra, hogy a két műszak közt legalább 12 óra teljen el (kivételesen 8 óra), továbbá arra, hogy a munkavállalónak joga van heti két, egymást követő pihenőnapra (kivételes esetekben egy napra) lehetőség szerint a hétvégén vagy vasárnap és hétfőn. A munkavállaló pihenőnapja és a hivatalos ünnepnapok munkaszüneti napnak számítanak. Ezeken a napokon munkavégzést elrendelni csak a törvényben meghatározott esetekben lehet olyan munkák esetében melyek jellegükből adódóan nem tűrnek halasztást. Minden más esetben, ha az ünnepnap olyan napra esik, amely a munkavállaló munkarendjéből adódóan munkanap lenne, akkor sem kell dolgoznia, és ezt a napot nem kell ledolgoznia. Havi díjas munkavállaló esetében ez nincs hatással a bérezésre, míg a teljesítménybér esetében ezekre a napokra bérpótlék jár az egy napra eső átlagbér mértékében. Ünnepnapon végzett munkáért a munkavállaló legalább 50%-kal megemelt alapbérre jogosult, vagy pótszabadságra, amely ideje alatt a munkavállaló szintén jogosult bérpótlékra.

Az Ön esetében ha a meghatározott napi munkaideje 5 napos munkahét mellett 7 óra, akkor a heti munkaideje 35 óra. Az ezen felül ledolgozott órák túlórák, amelyekre az alapbéren kívül legalább 25%-os bérpótlék jár. Ünnepnapokon munkát csak a fent leírt feltételek mellet köteles végezni. Ha a műszakbeosztás szerint az adott ünnepnapon egyébként dolgoznia kellene, de az intézményben nincs munkavégzés, akkor ez a nap fizetett munkaszüneti nap (pl. ebben az évben április 18., 21. és május 1., 8.) és semmiképp nem kell ledolgozni. Ezek a napok is beleszámítanak a munkahétbe, függetlenül attól hogy a valóságban nem voltak munkanapok. Az áprilisi hónapban az Ön munkaideje 154 óra volt, beleértve a két munkaszüneti napot is, tehát ledolgozni a valóságban 140 órát kellett. A többi ledolgozott óra túlóra, és ezt a bér kiszámításakor is figyelembe kell venni.

Mgr. Gulyás Éva,

A Kalligram Alapítvány Jogelemző Csoportjának – CLA munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?