<p>A Templomsor utcában található kőfal után a Bodrogköz központjának egy másik nevezetessége, a Csonkavár is veszélybe került, a városi hivatalba ugyanis több lakossági bejelentés érkezett arról, hogy az elmúlt időszakban az építmény falairól nagyobb kőtömbök válnak le.</p>
Most a Csonkavár került veszélybe
Simon Péter, a Királyhelmeci Városi Hivatal építésügyi és régiófejlesztési osztályának vezetője lapunknak elmondta, a várrom a település tulajdonában van ugyan, ám helyreállítása semmiképp sem végezhető el saját hatáskörben. Mivel a Csonkavár védett műemlék, ilyen esetekben a területileg illetékes műemlékvédelmi hivatal jogosult eljárni. Miután a történtekről levélben értesítik a szakembereket, azok helyszíni szemlét tartanak, felmérik a keletkezett károkat, kivizsgálják, hogy mi okozta a várfal sérüléseit, majd javaslatot tesznek arra, hogy a hiba miképp és milyen eljárás alkalmazásával hárítható el. Egyelőre az sem tisztázott, hogy a restaurálás költségeit ki és milyen forrásból köteles fedezni. Elméletileg a műemlékek helyreállítását a megye lenne hivatott finanszírozni, ám az a korábbi gyakorlatok alapján valószínűbbnek látszik, hogy a femerülő kiadásokat ebben az esetben is a város állja majd. A mostanihoz hasonló kőomlás miatt hosszú évekkel ezelőtt a Csonkavár falának tetején lévő köveket – egy helyi vállalkozó bevonásával – betonnal rögzítették, de ez az eljárás már akkor sem minősült szabályosnak, az pedig elképzelhetetlenek látszik, hogy a jelenlegi törvényi feltételek mellett a várfal azóta keletkezett sérüléseit ilyen módon javítsák ki.
Királyhelmecen egyébként a Templomsor utcában lévő kőfal helyreállítása a napokban fejeződik be. A munkálatokat nemrégiben egy nagyidai cég kezdte el, mely vállalat megfelelő szakmai ismeretekkel rendelkezik egy ilyen jellegű beruházás elvégzéséhez. A rekonstrukció során – melynek költségei elérik a 49 ezer eurót (1 476 174 korona) – a fal legrosszabb állapotban lévő 15-20 méteres szakaszát elbontották, az utca talaját speciális eljárás alkalmazásával – ún. injektálással – tették teherbíróvá, a földbe így 36 darab 3-5 méter hosszú „betonszög” került, és a talajréteget egyéb módon is stabilizálták. Az újjáépítendő kőfal alá, melyre ezután már nem nehezedik jelentősebb terhelés, 70x75 cm-es alap került, valamint a rekonstrukció során az útba vízelvezető nyílásokat is elhelyeztek, a korábbi homok helyett pedig a területet olyan földréteggel töltötték fel, amely kevésbé engedi át a nedvességet. A helyreállítási munkálatok utolsó fázisaként a napokban az utca egy részének burkolatát javították ki, majd a fal felső részére speciális fedőréteg kerül. Bár ezzel az építmény legrosszabb állapotban lévő szakaszán sikerült elhárítani a hibákat, és azt megelőzni, hogy a fal esetleg nagyobb károkat okozva leomoljon, szakemberek egyetértenek abban, hogy a jövőben a Templomsor utca egyéb részeit is restaurálni kell.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.