Mindenkit érinthet a diszkrimináció

Kassa. A szlovákiai munkaerőpiacon az esetek 65 százalékában az életkor miatt éri diszkrimináció az álláskeresőket. Az egészségügyi állapot illetőleg fogyatékosság miatt 49, terhesség, anyaság miatt 37 százalékos a hátrányos megkülönböztetés, nemzetiséghez, etnikumhoz, fajhoz való tartozás miatt pedig 32 százalék.

Kassa. A szlovákiai munkaerőpiacon az esetek 65 százalékában az életkor miatt éri diszkrimináció az álláskeresőket. Az egészségügyi állapot illetőleg fogyatékosság miatt 49, terhesség, anyaság miatt 37 százalékos a hátrányos megkülönböztetés, nemzetiséghez, etnikumhoz, fajhoz való tartozás miatt pedig 32 százalék. Ezeket az adatokat a Polgár és Demokrácia Társulás (združenie Občan a demokracia) tette közzé kassai sajtótájékoztatóján.

Mivel a csoportok között átfedések vannak, egyes egyéneket akár többszörösen is diszkrimináció érhet, és voltaképpen minden embert érinthet a hátrányos megkülönböztetés bizonyos helyzetekben, vagy élete bizonyos szakaszában. A nők ebből a szempontból előnytelenebb helyzetben vannak, hiszen álláskeresésnél a fiatal nők 31 százaléka találkozik megkülönböztetéssel, míg a férfiaknál ez csupán 22 százalék. Az aránytalanság a középkorúaknál még nagyobb, a nők 53, a férfiak 24 százaléka kerül hátrányos helyzetbe. Az idősebb, nyugdíj előtt álló korosztálynál csaknem egyforma az eredmény: 74 százalék a nők, 72 a férfiak esetében.

A társulás statisztikát vezet arról is, mi az emberek véleménye az emberi jogokról, az esélyegyenlőségről. A megkérdezettek több mint fele ezt a témát másodlagosnak, egyfajta luxusnak tartja, és csupán 39 százalék állítja, hogy az emberi jogok a demokrácia alappillérét képezik. Ezek betartásáról azonban a válaszadók felének nem volt véleménye, negyede jónak értékeli a helyzetet, 20 százaléka viszont nagyon rossznak tartja. A felmérésből egyértel?műen kiderül az is, hogy az embereknek nincs elég információjuk erről a témáról, nem is érdekli őket, illetve nem tudnak a diszkrimináció megnyilvánulási formáira érzékenyen reagálni.

Az emberi jogok betartásának kérdését az ezzel foglalkozó nonprofit szervezetek körében is felmérték, itt az eredmények még rosszabbak. A kérdezettek 78 százaléka szerint nagyon rossz a helyzet, 22 százalékuk neutrálisan értékelte, ám pozitívan senki sem minősítette jelenlegi helyzetét.

Az antidiszkriminációs törvény

Szlovákia 2004-ben fogadta el az első antidiszkriminációs törvényt. Azelőtt a hátrányos megkülönböztetéssel legalább harminc törvény foglalkozott érintőlegesen, épp ezért a polgárok könnyen elveszthették a fonalat a jog útvesztőiben, és nem lehetett pontos fogalmuk arról, a diszkrimináció terén mire jogosultak. Jelenleg az antidiszkriminációs törvény második novellizációja van a parlament előtt, ez a jövő év márciusától léphet érvénybe. A törvénymódosítás kidolgozásában a Polgár és Demokrácia, mint a témával foglalkozó nonprofit szervezetek képviselője, szintén részt vett. (kozs)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?