A betegnél négy éven belül másodszor is kiújult a méhnyakrák, a létfontosságú gyógyszeres kezelést azonban a biztosító nem téríti meg.
Mindenét eladta a rákbeteg nő, hogy finanszírozni tudja a kezelését, amit a biztosító nem fizet
Martinánál 2019-ben diagnosztizáltak méhnyakrákot. Bár a sugár- és kemoterápiás kezelés kezdetben sikeres volt, másfél év után visszatért a betegsége, és már csak a sokkal költségesebb immunterápia segít rajta. Ennek része a Keytruda nevű gyógyszer, amelynek finanszírozását viszont az egészségbiztosító nem vállalja.
A készítményt háromhetente kell kiváltani, ez pedig 4 ezer euróba kerül, így összességében 140 ezer euróra van szüksége ahhoz, hogy a terápia sikerrel záruljon.
A rákbeteg nő és családja már mindenét eladta, amije csak volt, ezért a nyilvánossághoz fordultak: adománygyűjtést szerveztek, amibe bárki becsatlakozhat.
A probléma az, hogy a gyógyszert itthon csak bőr-, tüdő-, fej-nyaki-, és agyrákban szenvedő betegek számára térítik meg, ha méhanyakrákról van szó, az egészségbiztosítónak kivételes eljárás keretében kell jóvá hagynia. Martina ezt már három alkalommal kérte az Általános Egészségbiztosítótól (VšZP) – sikertelenül.
A biztosító azon a véleményen van, hogy elfogadhatatlan, hogy az emberek maguk fizessenek olyan innovatív gyógyszerekért, amelyek nincsenek kategorizálva, vagy megpróbálnak valamiféle gyűjtést végezni ezekre a gyógyszerekre, ugyanakkor lehetetlen, hogy a biztosító minden ember számára fedezze ezeket a készítményeket
– mondta a VšZP szóvivője, Eva Peterová.
(markíza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.