Galánta/Léva/Rozsnyó. Minden gyermekben sokféle képesség, tehetség él. Jó esetben a környezet képes felismerni és fejleszteni, támogatni ezeket. A folyamatban megvan a szerepe a családnak, az iskolának, a tágabb közösségnek – és ha valamelyik elem gyengébben teljesít, nagyon jó esetben a többi képes lehet segédkezet nyújtani.
Minden gyermekben sokféle képesség, tehetség él
Ezen a téren is igaz, hogy minél nagyobb városban járunk, a kínálat annál gazdagabb. A járási székhelyeken, így Galántán is sokféle szabadidős vagy tehetséggondozó tevékenységből válogathatnak a gyerekek. Az iskolában, a városi művelődési központban, a szabadidőközpontban, a zeneiskolában és rajziskolában, valamint sportklubokban tölthetik hasznosan az idejüket.
Lehetőségekben nincs hiány
A Kodály Zoltán Alapiskolában a tanulók huszonegynéhány szakkörben fejleszthetik a tehetségüket, tudásukat. Az iskola nagy múltú gyermekkórusában énekelhetnek, van tánccsoport, bábcsoport, citeraegyüttes, angol nyelvkör, történelemkör, informatika, jóga, szlovák nyelvkör és szlovák társalgás, irodalmi kör, két matematikai kör, két német nyelvkör, internetes kör, magyar nyelv és irodalom kör, szavalókör, egészségügyi kör, sakk-kör, valamint kézilabda és sportlövészet. Benkovics László igazgatóhelyettes elmondta, a szakkörök természetesen ingyenesek, illetve az ún. tanulmányi utalványokat használják ki a költségek fedezésére, de a városi önkormányzat is nagymértékben támogatja a tevékenységüket.
Ha a gyerekek a Kodály Zoltán Gimnáziumban tanulnak tovább, itt hasonlóan sokrétű szabadidős és tehetségfejlesztő programok vannak. Néptánccsoport (Kacaj), zenés irodalmi színpad (Tsízió), bábcsoport (Manócska), énekkar, rockegyüttes működik a gimnáziumban. Vannak természetesen tantárgyi szakkörök is: matematika, fizika, kémia, informatika, biológia, történelem. A matematikusok nemzetközi olimpiákon öregbítik az iskola nevét, az informatikusok filmeket készítenek, például az iskolájukat bemutató reklámfilmet. A fiatalok az úszó-, a futball-, a röplabda-, a kosárlabdacsapatban, valamint egyéni sportokban is megmutathatják tehetségüket.
A galántai rajziskolában rajzot, festészetet, grafikát és térplasztikát tanulhatnak a gyerekek. Ide már ötéves kortól lehet járni, illetve a rajziskola tanárai járnak az óvodákba, valamint alapiskolákba tanítani, hogy a legkisebbeknek ne kelljen utazniuk. Az iskolának a Kodály Zoltán Alapiskolában, az Északi lakótelepi Gejza Dusík Alapiskolában, valamint Hody városrészben, Taksonyban, Nagymácsédon és Felsőszeliben vannak kihelyezett tagozatai. Az egyéves előkészítő után nyolcéves képzésben, valamint az ún. második ciklusban további négyéves képzésen vehetnek részt. A felkészülés jól jöhet, ha a fiatalok a pályaválasztás során a képzőművészetre, műépítészetre, divattervezésre gondolnak.
A zenei tehetséggel megáldott gyerekek a Joseph Haydn Zeneiskolában művelhetik magukat. Ide 7 éves kortól, az alapiskola első osztályának elvégzése után veszik fel az érdeklődőket. A sikeres végzősök a négyéves, ún. második ciklusra is jelentkezhetnek. Szinte minden hangszeren – vonósokon, billentyűsökön, fúvósokon – tanulhatnak a gyerekek, valamint van külön ének szak. Maťašovský László igazgatótól megtudtuk, jelenleg a legkedveltebb hangszer a szintetizátor, valamint a gitár. Évente általában 20 körüli a végzősök száma, közülük néhányan a pozsonyi konzervatóriumon folytatják tanulmányaikat. A Haydn Zeneiskolában a havi díj – szaktól és évfolyamtól függetlenül – 220 korona. Kivétel a felnőttek, akik 320 koronát fizetnek. Ugyanis aki felnőttfejjel adja magát zenetanulásra, az négyéves felnőttképző tagozaton tanulhat. Az intézmény igazgatója azt is elmondta, a havi díjat az iskola igazgatósága határozhatja meg, de annak rendeletben megszabott felső határa a létminimum egytizede, ami jelenleg 513 korona.
A Spektrum Szabadidőközpontban az óvodáskorúak moderntánccsoportba vagy mazsorettcsoportba járhatnak. Az alapiskolások sokféle lehetőségből választhatnak: moderntánc, aerobik, képzőművészeti kör, ütőhangszerek, gitár, számítógépes játékok, varrótanfolyam, német és angol nyelv, bélyeggyűjtő szakkör szerepel a kínálatban, de van „színészképző” is: külön musical, tánc, és próza szakkal.
A programok többsége szlovákul hozzáférhető
Léva 37 ezer lakosából a 2001-es népszámlálási adatok szerint 12 százalék vallotta magát magyarnak, a város ilyen szempontból mindenképpen peremvidéknek számít. Ebből következően, ha a tehetséggondozás terén kínálkozó lehetőségeket nézzük, természetesen a kínálat nagyobb hányada szlovák nyelven hozzáférhető. A város hét szlovák alapiskolája közül egy indított négy éve tehetséggondozó programot, de egyelőre még nem lehet eldönteni, hogy a kitűnő marketingfogáson túl (ez az egyetlen iskola, ahol nőtt a diákok száma) érdemben milyen hozadéka is lesz az átlagon felüli képességű gyerekek számára.
A sport területén jelenleg csak a kosárlabda igazán vonzó ágazat, amely országos szinten a legfelsőbb ligában is jelen van. Az egyes alapiskolák mindenesetre igyekeznek vonzóbbá válni sportosztályok indításával is. A valaha jelentős kézi- és röplabda jelenleg bizonytalan helyzetben van, a hoki az utóbbi években kezd erősödni, de inkább egzotikum, mint komoly eredményeket felmutató sportág. A város két területen tartósan kiváló eredményekkel dicsekedhet: az egyik az úszósport, a másik pedig a társas- és a moderntánc, országos és nemzetközi megmérettetéseken szerepelnek kitűnően a lévai tehetségek. A foci ifjúsági szinten egy-egy fanatikus edzőnek köszönhetően tartja a remek színvonalát, de a felnőtt csapat már évek óta romokban hever. Egy ideje a tenisz is trendinek számít. Jelenleg valóban divatos valamilyen sportklubba beíratni a gyereket. A városi szabadidőközpontnak tulajdonképpen egy csoportja működik magas szinten: a Kluch Lenke vezette Junilev versenytáncklub. Az úszás két magániskola – a triatlon és a duatlon terén jeleskedő Ariel, valamint a hagyományos úszástechnikákra összpontosító Aquasport – kínálatában szerepel. Ami azt is jelenti, hogy ezeket a sportágakat nem művelheti a gyerek a szülők hathatós anyagi támogatása, áldozatvállalása nélkül.
A művészeti ágak terén a zenében, a képzőművészetben a szolid alapszintet biztosítja a művészeti alapiskola. Léva mindig is fontos amatőr színházi és versmondó központnak számított magyar–szlovák szinten egyaránt. Volt olyan pillanat is a kilencvenes években, amikor hat színjátszó csoport tevékenykedett a városban (s ennek a fele magyar volt). A tulajdonképpen már profinak nevezhető szlovák Pôtoň Színház számtalan kurzust, fesztivált, magas színvonalú szakmai rendezvényt szervez, nemzetközi szinten is – például Magyarországi alkotók bevonásával –, tehát ezen a téren valóban európai színvonalú képzésre (persze inkább csak alkalmira) van lehetőség. Mindenképpen meg kell említeni Újváry László nevét, aki már évtizedek óta jelen van felkészítő pedagógusként a különböző versmondó versenyeken, az ő tevékenysége biztos pont annak, aki előadó-művészettel akar foglalkozni. Megemlítendő a leginkább Halász Gyula nevével fémjelezhető néptáncos élet is a városban, hiszen a Garam Menti Népi Együttes az ország egyik legrégibb magyar amatőr néptánccsoportja. Pezsgő fotóstevékenység folyik a városban néhány éve a Fotogravity polgári társulásnak köszönhetően, tehát itt is van lehetőség a továbbképzésre, a tapasztalatcserére, s ez a klub is szétfeszíti a műkedvelő kereteket.
Mindezekkel együtt Léváról is elmondható, hogy a tehetséges fiatalok egy jelentős csoportja elvándorol, külföldön keresi érvényesülését, s őket egyelőre nincs remény visszahódítani. Némi túlzással azt mondhatjuk: Léva a középszer városa, nehezen tudja megtartani azokat az egyéniségeket, akik egy-egy területen nemcsak egyéni teljesítményre képesek, hanem gerjesztik is a folyamatokat, „iskolákat” teremtenének és „mesterré” tudnának válni.
Városi támogatás alapiskolásoknak
Rozsnyón a városatyák pár hónappal ezelőtt úgy döntöttek, hogy az önkormányzat támogatni fogja azokat a tehetséges alapiskolás gyerekeket, akiknek szülei alacsony jövedelmük miatt ezt nem tudják megtenni. Ugyanakkor nem elengedhetetlen feltétel, hogy a család anyagi szükséghelyzetben legyen. Olyan kiemelkedő tehetségeket karolnának fel, akik főleg a sport, de a kultúra terén is eredményeket érnek el. A képviselők mintegy 40 ezer koronát különítettek el a támogatási alapba. Ha a képviselők megalapozottnak és kellőképpen kihasználtnak látják a támogatást, a város kimondottan ezzel a programmal is számolna a költségvetésben, s az is elképzelhető, hogy nagyobb összeget tudnak elkülöníteni.
Az önkormányzat programja nem jelent rendszeres támogatást, hanem egyszeri, 1 500-2 000 koronás kisegítést. Annak a tanulónak, akit az iskolája, jogi képviselője vagy klubja bejelent, néhány kritériumnak kell megfelelnie. Fel kell mutatnia a szerzett okleveleket, vagy az iskolának kell igazolnia, hogy valóban kivételesen tehetséges. Igazolás kell a munkaügyi és szociális hivataltól is, hogy a tanuló családja anyagi szükséghelyzetben van, vagy az iskolának kell alátámasztania, hogy a tanuló a tanszereket és iskolai segédeszközöket, valamint az étkezést támogatásból kapja. Ugyanakkor a város nem zárja ki azokat a gyerekeket sem, akik nem élnek anyagi szükséghelyzetben. A támogatást igényelhetik az alacsony jövedelmű családokból származó tanulók is. A szülőnek becsületbeli nyilatkozatot kell tennie a család bevételéről és a kiadásokról. A támogatás összegéről minden esetben bizottság dönt.
Bár a városi hivatal minden sportklubot és iskolát értesített erről a lehetőségről, egyelőre csak négy alapiskola érdeklődött a program iránt. Rajtuk kívül még a Sambed Táncklub javasolt támogatásra néhány tehetségesnek ítélt táncost. A Sambed Táncklub már 25 éve működik Schvarcz Gyula vezetésével. A klubban 140 táncossal, heti 3-5 alkalommal foglalkoznak. A táncosok életkora 6 és 25 év között mozog. A fiatalabbak klaszikus, modern-, és jazztáncot, valamint a társastánc alapjait, és a legújabb divat szerinti diszkótáncokat tanulhatják meg. Az idősebb táncosok versenytánccal, főként latin-amerikai táncokkal foglalkoznak. A táncospárok sikeresen képviselték már a klubot a környező országokon kívül az Egyesült Államokban, Kanadában. Olaszországban és Litvániában is.
A 13 éves Róbert Szendrei és partnere, Lorette Gortová a legsikeresebb párok egyike. Róbertet a Pro Donum polgári társulás karolta fel, amely a tehetséges roma gyerekeket támogatja. A társulás segítségével az előkelő IDSF World Championship Junior versenyen is részt vehettek, amely Kijevben zajlott. Ide minden évben 30 állam két-két legjobb párja nevezhet be. Róbert ráadásul 2006-ban a Vadmákok (Divé maky) programba is bekerült. Egy külföldi ötlet alapján indult kísérleti programról van szó, amely magánszemélyek pénzadományából működik. Lényege, hogy a felajánló legalább egy éven át az alapítványon keresztül anyagilag támogat egy roma gyermeket, a támogatottja sikeréről pedig beszámolót kap. A Vadmákok program szintén anyagi támogatást nyújtott a megmérettetésen való részvételhez. A verseny színvonala nagyon magas, a párok közül csak hatan kerülhettek be a gálába. Bár Róbertnek és partnernőjének ez nem sikerült, a versenyen való részvétel is hatalmas siker.
Róbert mindössze egy éve hódol intenzíven a táncnak, és a versenyen a legfiatalabb versenyző volt. Nagybalogból származik, s bár a szülei dolgoznak, nem tudnák táncos fiuk tevékenységét fedezni. A Vadmákok program támogatását az órák megfizetésére, a fellépőruhák és -cipők megvásárlására, valamint az utazási költségekre fordíthatják. Róbert az iskolában is jó tanuló, és szabadidejének minden percét a latin-amerikai táncokkal tölti. A rozsnyói és a rimaszombati művészeti alapiskolát is látogatja, versenyek előtt pedig magántréningekre jár. Az utóbbi időben több versenyen vett részt, és számos előkelő helyezéssel tért haza. Az országos bajnokságon negyedik lett. A jövőben mindenképpen a tánccal szeretne foglalkozni, konzervatóriumba készül. (gl, fm, kov)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.