<p>A Selye János Egyetem Szlovákia egyetlen magyar tanítási nyelvű állami fenntartású egyeteme. Elsőrendű küldetése, hogy a szlovákiai magyarság szülőföldjén való megmaradását és előbbre jutását segítő szakokon (mint tanító, tanár, lelkész vagy gazdasági szakember, ...) biztosítson színvonalas, elismert és jól hasznosítható képzést.</p>
Miért érdemes a Selye János Egyetem hallgatójának lenni?
Mindezen célok mellett azonban a Selye János Egyetem fiatal, rugalmas, kezdeményező intézmény, nyitott a mai világ kihívásaira. A magas színvonalú oktatás mellett fontosnak tartja azt is, hogy építő, tápláló környezete legyen hallgatóinak. Olyan akadémiai légkört igyekszik teremteni hallgatói számára, ami a kellő elméleti és szakmai ismeretekkel való felvértezettség mellett széles körű információkkal és inspirációkkal látja el hallgatóit, támogatja a tehetségek kibontakozását, megmutatja a közös munka szépségeit és örömeit, és az élethosszig tartó tanulás jelentőségének érzékeltetésével a jelen kor kívánalmainak is megfelelő, haladó világszemlélet kialakításában vesz részt. A 21. századra az informatika, az internetes adatbázisok, enciklopédiák fejlődésével és széleskörű elterjedésével a megszerezhető tárgyi ismeretek betanulásánál sokkal fontosabb, hogy az ember meg tudja keresni, értelmezni tudja és fel tudja használni a fellelhető információkat, illetve rendelkezzen olyan világnézettel és jártasságokkal, hogy meg tudja szűrni az információkat, és ki tudja választani a releváns dolgokat az érdektelen információk széles halmazából.
A Selye János Egyetem a térség modern és gyorsan fejlődő intézménye, határokon átnyúló kapcsolatrendszerrel rendelkezik, kiemelt figyelmet fordítva nemzetközi kapcsolatainak további bővítésére is. Tudományos tevékenysége, projektjei, az elért eredményeket tartalmazó publikációinak száma évről évre nő és versenyképes régebbi, elismert egyetemek tevékenységével is. A fejlődés jegyében növekvő tendenciát mutat az egyetem minősített oktatóinak száma. Ezzel együtt bővül a tanulmányi programok kínálata is, főként olyan szakok akkreditálását és beindítását kezdte meg és tervezi az egyetem, amelyek a végzett hallgatók számára jobb elhelyezkedési lehetőségeket és kereseti viszonyokat tudnak biztosítani. A szlovákiai felsőoktatás egyik jelentős problémája, hogy a jelentkezők számára legnépszerűbb, főleg bölcsészeti szakok végzősei iránti munkaerő-piaci kereslet viszont már közel sem akkora, így nehezebb az ilyen szakkal az elhelyezkedés. Ezért örültünk nagyon az idén sikeresen beindított Alkalmazott informatika tanulmányi programnak, amely végzőseinek munkaerő-piaci helytállásától nem kell tartanunk. Napjainkban a tudomány, a technika és a technológia korábban szinte elképzelhetetlen intenzitású fejlődésének vagyunk tanúi. E fejlődés egyik átfogó jellemzője az elektronizáció, a számítástechnika és a telekommunikáció egyre szélesebb körű felhasználása az élet minden területén. A fejlett országok gazdaságában ma már a foglalkoztatottak több mint 50 %-a az információs technológia gyártási és szolgáltatási szférájához kötődik. Az Alkalmazott informatika tanulmányi program mellett idén a diakónia, missziológia és szociális munka szak, a szociológia szak és a szlovák nyelv és irodalom tanári program mesterfokozata indult be, ami szeptemberre a kémia tanári tanulmányi programmal bővül.
Intézményünk be kívánja biztosítani ennek tárgyi és nem tárgyi feltételeit is. Büszkék vagyunk arra, hogy az oktatás tiszta, modern, oktatástechnológiával jól felszerelt tantermekben zajlik. A tanulásra, de a szórakozásra, pihenésre, beszélgetésekre is alkalmas közösségi terek is szolgálják a hallgatók érdekeit, az információkhoz való hozzáférést az Egyetemi Könyvtár mellett a mindenütt elérhető vezeték-nélküli internetkapcsolat, illetve számos számítógépes sziget biztosítja. Távolabbról érkező hallgatóink számára kollégiumi szállást tudunk felajánlani, és örvendetes módon a kérvényezők 95%-ának biztosítani tudjuk ezt a szállást. Hallgatóinkat partnerként kezeljük, bevezetjük, bevonjuk őket kutatási témák vizsgálatába is. Ennek kicsúcsosodása a Tudományos Diákköri Konferencia egyetemi fordulja, ami rendszerint a Komáromi Egyetemi Napok rendezvénysorozat szerves részét képzi. Az egyetemi forduló legjobbjai országos szintű szlovákiai vagy magyarországi tanulmányi versenyeken képviselik intézményünket, sokszor komoly sikert elérve. Méltán vagyunk büszkék ezekre az eredményekre is! Hallgatóink az Erasmus és CEEPUS programok keretein belül ösztöndíjas külföldi diákcsere programokon vehetnek részt.
A színes diákélet szervezésében kulcsszerepet játszik az egyetem Hallgatói Önkormányzata (HÖK), ami hallgatói érdekképviselet és segítségnyújtás mellett szervezett programjaival lehetőséget biztosít társasági életre, de a hallgatók kikapcsolódására, szórakozására is: Gólyatábort, Egyetemi Bált és bulikat szervez.
Az egyetemmel közösen szervezi meg a már említett Komáromi Egyetemi Napokat (KEN), amely immár nyolcadik éve színesíti az egyetemisták és a környék lakóinak életét. A VIII. KEN ezen a héten zajlik, a programjáról a ken.sjehok.org weboldalon olvashatnak. A rendezvénysorozat egyes programjaira természetesen az egyetemi polgárokon kívül várunk minden kedves érdeklődőt, szórakozni vágyót is!
Intézményünket minden jelenlegi és volt hallgatónk is a magáénak tekintheti, hiszen figyelemmel kísérjük végzett hallgatóink pályáját és lehetőséget biztosítunk számukra az egyetemi életben való további részvételre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.