<p>Évekkel ezelőtt elváltam a feleségemtől, van egy 14 éves fiunk. A fizetésem jelenleg 480 euró. Azt szeretném megtudni, mennyi tartásdíjat vagyok köteles fizetni. Most 80 eurót fizetek havonta, de a volt feleségem kevesli. A fiam minden péntek délutántól vasárnap délutánig velem van, minden kívánságát teljesítem. A nyári és a karácsonyi szünet nagy részét is velem tölti.</p>
Mennyi tartásdíjat kell fizetnem?
A 36/2005-ös számú családjogi törvény kimondja, hogy a szülők kötelesek gyermeküket eltartani, míg az nem képes a maga lábára állni. A válás után is részt kell vállalnia mindkét szülőnek közös gyermekük eltartásában. Ez a gyermek élelmezésén túl magába foglalja ruháztatását, iskoláztatását, lakhatásának biztosítását és a lehetőségekhez mérten további igényeinek kielégítését is (pl. kirándulások, sport, idegennyelv-tanulás). Bár olvasónk is részt vállal közös gyermekük gondozásában és nevelésében, ez a feladat mégis elsősorban az anyára hárul. Jogszabály nem határozza meg konkrétan (pl. fizetési táblázatok alapján), mekkora tartásdíjat köteles fizetni a felügyeleti jogot nem gyakorló szülő – csupán annak alsó határát állapítja meg. Ez a létminimum egyharmadának megfelelő összeg, ami jelenleg 27,1 euró. Ha a szülők nem egyeznek meg a tartásdíj összegében, a bíróság szabja meg, mégpedig a családjogi törvényben foglalt elvek alapján. A konkrét körülményektől függően a tartásdíj a minimálistól akár több ezer euróig is terjedhet. A tartásdíjat nem csak egyszerűen a szülők havi béréből vonatkoztatják. A bíróságnak figyelembe kell vennie a szülők képességeit, lehetőségeit, jövedelmi és vagyoni helyzetét. Mindemellett a gyermeknek joga van szülei életszínvonalán élni. Ezért például hiába keres egy apa csak 350 eurót, ha képesítése egy jobban fizetett állás betöltését is lehetővé tenné, illetve ha két családi háza, drága gépkocsija és jelentős megtakarításai is vannak. Másrészt viszont figyelembe kell venni az anya bevételét és anyagi helyzetét is, továbbá tekintettel kell lenni az apa esetleges további eltartási kötelezettségeire is (pl. más gyerekre vonatkozóan), hiszen egy gyermek jóléte nem jelentheti egy másik jogainak csorbítását. Feltételezem, hogy olvasónk esetében bíróság döntött a fiára kiszabott tartásdíj összegét illetően, illetve hagyta jóvá a volt feleségével e tekintetben kötött megállapodását. Amennyiben olvasónk nem tartja indokoltnak a jelenleg kiszabott összeg emelését és önszántából nem is hajlandó erre, volt feleségének kellene bírósághoz folyamodnia és kérvényeznie a tartásdíj emelését. Míg azonban jogerős ítélet (vagy akár ideiglenes intézkedést elrendelő végzés) meg nem állapít egy magasabb összeget, a jelenleg érvényes 80 eurót kell fizetnie. Az emelésre akkor van esély, ha ebben az irányban változtak a család körülményei: például javult olvasónk anyagi helyzete vagy – önhibáján kívül – rosszabbodott a volt feleségéé, illetve ha indokolt mértékben nőttek a gyermek szükségleteit fedezendő havi kiadások. Természetesen a bíróság az elé tárt bizonyítékok tükrében tud majd dönteni, ezért a tartásdíj jövőbeli értéke elsősorban attól függ, hogyan tudják majd a felek különböző igazolásokkal, számlakivonatokkal, tanúvallomásokkal és egyéb bizonyítékokkal alátámasztani állításaikat. Veszelei Viktória jogász(A cikk tájékoztató jellegű, nem minősül jogi tanácsadásnak.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.