Mennyi alkoholt lehet átvinni a határon?

Nagy az öröm a családban, az egy szem lányom férjhez megy. A lakodalom Magyarországon lesz, ugyanis a vőlegény onnan származik. A vőlegény családja hozza a bort, mi pedig a többi szeszes italt, olyat, amit nálunk gyártanak.

Nagy az öröm a családban, az egy szem lányom férjhez megy. A lakodalom Magyarországon lesz, ugyanis a vőlegény onnan származik. A vőlegény családja hozza a bort, mi pedig a többi szeszes italt, olyat, amit nálunk gyártanak. Van valami megkötés arra vonatkozóan, mennyi alkoholt lehet átvinni a határon?

Bár az Európai Unióban alapelv az áruk szabad mozgása, a jövedéki adóköteles termékekre külön szabályozás vonatkozik. A szóban forgó 2008/118-as számú irányelv a szeszes italok közösségen belüli forgalmára is kiterjed.

A személyes felhasználásra beszerzett alkohol után jövedéki adót (spotrebná daň) csak abban a tagállamban vethetnek ki, ahol azt a magánszemély beszerezte, mielőtt egy másik tagállamba szállította volna. Más a helyzet a kereskedelmi célra beszerzett alkohollal – ha ezt egy másik tagállamba szállítják értékesítés céljából, utána az utóbbi tagállamban kell a jövedéki adót megfizetni az ott érvényes szabályok szerint. Ez esetben az első tagállamban kifizetett jövedéki adót vissza lehet igényelni.

A főszabály szerint személyes fogyasztásra korlátlan mennyiségben lehet kivinni más tagállamba alkoholt. Azt, hogy az alkoholt valaki magáncélra és nem kereskedelmi célra szerezte be, kisebb mennyiségnél feltételezik. Egy nagyobb szállítmánynál azonban bizonyítani kell, hogy az alkoholt saját fogyasztásra, nem pedig viszonteladás céljából szállítják külföldre. Ilyenkor ahhoz, hogy a kivitel célját megítélhessék, több szempontot is figyelembe kell venni. Például azt, milyen indokkal tart magánál az illető ennyi alkoholt, ez a mennyiség jóval meghaladja-e a szokásos fogyasztási mennyiséget, milyen módon szállítja/tárolja azt, mivel tudja igazolni a termék eredetét, és ha a kivitelre szánt alkohol tulajdonosa vállalkozó, tevékenységi körében benne van-e az alkoholtermékek viszont-eladása.

A fent említett bizonyítási határérték a termék alkoholtartalma szerint különbözik. Tíz liter alatti a tömény szeszes ital, kilencven liter alatti a bor, húsz liter alatti a szeszezett bor és száztíz liter alatti a sör szállításakor. A mennyiség személyenként értendő. Kiskorúak azonban semennyi alkoholt sem vihetnek ki személyes fogyasztásra. Ha több fajta alkoholos italt visznek ki egyszerre, arányosan csökken a határérték mindegyiknél a kivitt termékek összetétele szerint.

A határérték feletti menynyiségben szállított alkoholra vonatkozóan olvasónk vigye magával a bizonyítékokat is arról, hogy azt magáncélra szerezte be. Mindenképp tartsa meg a vásárláskor kapott számlát/nyugtát. A házi pálinka eredetét a szeszfőzde által kiadott irattal tudja igazolni. További részletekkel az igazolásokról az adó- és vámhatóság tud szolgálni.

Veszelei Viktória jogász

(A cikk tájékoztató jellegű, nem minősül jogi tanácsadásnak.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?