A 19. századi emlékmű teljes körű felújítását Éliás Ádám szobrász vállalta
Megújult külsőben pompázik Petőfi, Tompa és Kerényi eperjesi obeliszkje
A Kassától mintegy 40 kilométerre található Eperjes városa Magyarország Kassai Főkonzulátusának közreműködésével helyreállította a Petőfi-Tompa-Kerényi költői versenynek emléket állító, a város dél-nyugati oldalában kimagasló Vilec-dombon található kőobeliszket. Az ünnepélyes leleplezésen a magyar és a szlovák felek is részt vettek.
„Az emlékhely felújítására igazából a Csemadok vezetése hívta fel a figyelmemet. Amikor ellátogattunk a helyszínre, megbizonyosodtam abban, hogy valóban sürgős felújításra szorul, és mivel Petőfi születésének 200-ik évfordulója már a küszöbön van, a felújítás finanszírozása Magyarország részéről nem volt kérdéses. Mivel egy műemlékvédelem alatt álló objektumról van szó, a folyamat beindításához természetesen az együttműködésre is különösen nagy szükség volt. Nagy öröm volt számomra, hogy Eperjes első embere az első pillanattól fogva támogatta azt a kezdeményezést, melynek köszönhetően az emlékhely újra felkerül a turistatérképre. A jó kapcsolatok segítségével a magyar nyelvű feliratot is elhelyezhettük rajt, hogy az itt járó magyarok is kellőképpen tájékoztatva legyenek az emlékhely jelentőségéről és mondanivalójáról” – közölte az Új Szóval Hetey Ágota, Magyarország kassai főkonzulja, akitől azt is megtudtuk, hogy az állami hozzájárulásból nemcsak az emlékmű felújítását, hanem az alatta található beton talpazat megerősítését és egy időkapszula elhelyezését is véghezvitték.
Időkapszula a betonban
„Az időkapszula a két fél közötti megállapodást és egyéb érdekes apróságokat is tartalmaz. A felújítás természetesen kellő mennyiségű pénzt igényelt, mely teljes meggyőződésem szerint jó és biztos helyre került. Természetesen az eperjesi önkormányzat is beszállt a finanszírozásba, ők voltak azok, akik az obeliszk körülötti területet rendbehozták, illetve a közeli épület kipofozását és más apróbb munkákat is végrehajtottak” – tette hozzá a főkonzul. Köteles László, a Csemadok általános alelnöke arról mesélt, amikor a nyolcvanas években Stibrányi Gusztáv tornai gyógyszerész ismerőse felkérése először ellátogattak az emlékhelyhez. „Én nem is tudtam a létezéséről, nagyon megható volt így egyben látni. Ő személyesen elvolt kötelezve az emlékhely felújítására, ugyanis ő volt az egyike azoknak, akik a ledöntött obeliszket elrejtették és elásták egy patak medrében. De mivel az emlékmű forradalmárokhoz kötődik, az akkori városi bizottság döntése alapján a szocialista években visszaállították eredeti helyére és egy oda vezető utat is kiépítettek. Stibrányinak tehát ez az obeliszk volt az egyik szívügye, ezért is tartottuk olyan fontosnak, hogy ez a felújítás végre megvalósulhasson. Amint azt látjuk, a felújítás sikeres lett, a felek betartották az egyezményben lefektetett ígéreteket, most már csak az emberiségen múlik a sorsa” – mondta Köteles László.
Az erdei lak
Az obeliszk tehát Tompa Mihály, Petőfi Sándor és Kerényi Frigyes 1845-ös találkozását és az abból született irodalmi eredményt, egy úgynevezett költői versenyt örökít meg a történelemben, melyhez Kerényi Az erdei lak című költeménye is kötődik. A restaurálás műhelytitkaiból kiderült, hogy az emlékmű 1945-ös, eddig nem pontosított megrongálása lőfegyverrel történt, de ezt az 1970-es felújításkor ennek nyomait eltüntették. Az 1970-es felújítást követően ismeretlenek festékkel öntötték le az emlékoszlopot, valamint több helyen a gúnyolódó feliratokat írták rá. Az emlékmű elülső oldalán található trikolór lant eredeti színe, a kornak megfelelően az arany volt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.