Megújul a lévai zsinagóga?

Léva. A vár közelében található, a 19. század közepén épült zsinagóga magán viseli az eltelt százötven viharos esztendő minden nyomát. Mint vadromantikus hangulatot idéző rom szuggesztív látvány, a városkép részeként viszont elkeserítő az állapota.

Léva. A vár közelében található, a 19. század közepén épült zsinagóga magán viseli az eltelt százötven viharos esztendő minden nyomát. Mint vadromantikus hangulatot idéző rom szuggesztív látvány, a városkép részeként viszont elkeserítő az állapota. A második világháború után elárvult épület a szocializmus idején bútorraktárként szolgált és ment lassan tönkre. A rendszerváltás után elhagyatottan romlottak tovább falai, lemállott a megmaradt vakolat, és a tetőszerkezet is aggasztó állapotba került.

Az utóbbi néhány évben néha „föléled” az épület: amatőr színészek nyüzsögnek benne, zsidó vallásos énekek vagy fülbemászó klezmerzene törik meg a csendjét. Legutóbb Iveta Jurčová rendezésében a már félprofinak számító lévai Pôtoň Színház itt tartotta meg az újbányai születésű fiatal drámaíró, Michal Dytte Alkony Belissa két szava... – Eva Luna története” című költői színművének ősbemutatóját.

Felvetődik a kérdés, meddig kell még várnia a zsinagógának, hogy Csipkerózsika-álmából végleg felébredjen? Felújításra kerül-e a közeljövőben az épület? Štefan Mišák, a város polgármestere bizakodik, hiszen a felújítási tervek már idén március óta készen állnak, akárcsak a pályázatok. „A költségek megközelítőleg tizenhétmillió koronára rúgnak – mondta a polgármester. – A zsinagógát egy többfunkciós, leginkább kulturális célokra alkalmas befogadóteremként tudjuk elképzelni. Ehhez azonban szociális helyiségekre, öltözőkre és más beruházásokra van szükség.”

A helyi zsidó hitközség hosszú időre a város rendelkezésére bocsátotta a szintén az ő tulajdonukban lévő szomszédos telket, s így az épülethez toldhatók a szükséges helyiségek. „Léva városa a költségek tíz százalékát tudja előteremteni, a maradék kilencven százalékot az Európai Unió strukturális alapjaiból pályázati úton akarjuk megszerezni – a műemlékek felújítására elkülönített pénzből. A kulturális minisztérium a tetőszerkezet helyreállítására 500 ezer koronát adott, de sajnos, ez a támogatás köszönőviszonyban sincsen a szükséges összeggel. Megpróbáljuk elérni, hogy ezt a pénzt az ablakkeretek cseréjére fordíthassuk. Úgy gondolom, jól kidolgozott pályázati terveket adtunk le a minisztériumnak, most már csak a szakbizottságok és Brüsszel válaszát várjuk. Előzetes vélemények szerint 2004 végére várható a döntés.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?