Megagyanús gigaberuházás Rimaszombatban

Rimaszombat |

<p>900 millióért építene kőolajszármazékokat feldolgozó gyárat egy titokzatos orosz milliárdos Rimaszombatban. A beruházás állítólag három éven belül megtérülne – ebben mindenki kételkedik. A városnak 30 hektárnyi területtel kellene beszállnia a bizniszbe, ezért 10%-nyi részesedést kapna – ebben sincs semmi ráció.</p>

900 millió eurós beruházás, 1500 új munkahely, évi 300 milliós haszon, ennek 10 százaléka a városkasszában – minden önkormányzat ilyen befektetésről álmodik. Rimaszombat megkaphatja, ám több mint kérdéses, mennyire reálisak ezek a számok.

A város önkormányzata múlt szerdán hagyta jóvá az Oil Trade and Production rt. beruházási szándékát – ez egy előzetes határozat. Főként környezetvédelmi aggályok merültek fel, ám ennél jóval gyanúsabbak az invesztíció paraméterei.

 

Névtelenül, sok pénz

Az utóbbi 10 évben csak két, a mostanihoz hasonló nagyságú beruházás érkezett Szlovákiába. Az egyik a Peugeot (2003-ban 1075 millió euró), a másik a Kia (2004-ben 925 millió) beruházása – mindkettő ismert külföldi mamutcég, s mindkettő állami segítséget kért és kapott a befektetéshez.

Ehhez képest az állítólag Rimaszombatba érkező cég tulajdonosa egy svájci fiókvállalat: a Zugban bejegyzett Oil Trade and Production SA (rt.). Vezérigazgatója egy cégalapítási konzultációval foglalkozó svájci vállalat munkatársa.

A terveket Rimaszombatban Ján Tehlár ismertette, neki több építkezési cége van. Lapunknak azt mondta, a beruházás mögött egy dúsgazdag orosz vállalkozó, Alekszander Svarov áll. Neki állítólag Szamarában kőolajmezői és finomítója is van. Tehlár szerint Svarovval az utóbbi években többször is érdeklődtek állami támogatás elnyerése iránt. „Mindenhol, ahová bekopogtunk ezzel a beruházással, csak a portáig engedtek minket” – nyilatkozta lapunknak.

Az ügyben megkerestük az illetékes gazdasági tárcát és a külföldi beruházásokat menedzselő állami Sario ügynökséget. Egyiknél sem tudtak Tehlárékról. „Ennek a vállalatnak a befektetésével kapcsolatban semmilyen hivatalos információnk nincs és semmilyen megbeszélések nem folytak állami támogatás kérvényezéséről” – mondta lapunknak Stanislav Jurikovič, a tárca szóvivője. A befektetőkről a Sario ügynökségnél sem tudtak.


A Barátságot csapolnák meg

A választás állítólag azért esett Rimaszombatra, mert közelében található a Barátság kőolajvezeték egyik csatlakozási pontja. Az ügyben megkerestük a Transpetrolt, a kőolajvezeték szlovákiai működtetőjét. A társaság szerint az Oil Trade and Production részéről semmilyen megkeresés sem érkezett hozzájuk.

Érdeklődött viszont náluk a Soga Swiss Oil and Gas Holding AG vállalat. Itt kezd még rejtélyesebb lenni a történet, ugyanis ez is egy svájci bejegyzésű cég, melynek vezetőségében feltűnik egy Alexander Shvarev – angol átírással – nevű orosz állampolgár. Miután megkérdeztük Tehlárt, ismeri-e a Soga Holding céget, amely a Transpetrolnál a szállítási feltételekről érdeklődött, azt válaszolta: nem. „Ez az ő cége? Nem. Erről nem tudok semmit” – mondta. Svarovnak Szlovákiában is van egy vállalata, a Gas Trade SK, ennek társtulajdonosa Tehlár.

Több mint kérdéses, egy közel egymilliárd eurós befektetést hozó vállalkozó miért svájci fiókcégek mögé bújva érkezne az országba. Melyekről ráadásul – saját bevallása szerint – hazai összekötője sem tud.

 

Mesés haszon

A beruházás jelzett nagyságánál még gyanúsabb annak megtérülése. A rimaszombati képviselő-testület előtt Tehlár azt mondta, a cég évi 300 millió eurós haszonnal számol, tehát három év alatt megtérül a beruházás. A hasonló bizniszben tevékenykedő hazai vállalatok hivatalosan nem akarták kommentálni a befektetést, ám képviselőik név nélkül egyhangúlan azt mondták, ipari cégeknél szinte kizárt ekkora megtérülési ráta. Összehasonlításként: a KIA tavalyi tiszta nyeresége 68,6 millió euró volt, az egyik legnagyobb hazai iparvállalat, a pozsonyi Volkswagen 75 millió euró hasznot könyvelt el – ezek a gyárak már hosszú évek óta működnek és termelnek. „Ehhez nem tudok hozzászólni. Csak azt mondtam, amit a befektetőtől hallottam. Nem vagyok ennek a területnek a szakembere” – mondta Tehlár a kalkulált nyereséggel kapcsolatban.

A megtérülés nagyságán a rimaszombati illetékesek is csodálkoztak, de nem kételkedtek a befektető szavaiban. „Amikor először hallottam, megrökönyödtem, de aztán megnyugtattak, hogy ez lehetséges. Nem vagyok szakértője ennek az ágazatnak, de ha ők mondják, akkor ennek örülök. Örülök, hogy ide jön a befektetés” – mondta lapunknak Jozef Šimko polgármester. A befektetés Rimaszombatba csalogatásában állítólag neki is érdemei vannak. „Jozef Kalman régi barátom, ő a cég tanácsadója. Ő keresett meg, így jutottak ide” – mondta. Kalman a harmadik Mečiar-kormány miniszterelnök-helyettese volt a Ľupták-féle ZRS jelöltjeként.

Auxt Ferenc (MKP), a városi képviselő-testület tagja szerint gyanúsak a számok. „Kicsit komolytalannak tartom az egészet. A prezentáció elemi iskolás szintű volt. Nem is nagyon bizakodom” – mondta lapunknak. Állítása szerint azért szavazták meg múlt héten a beruházásról szóló határozatot, hogy a cég megtehesse az első lépéseket. A határozat nem kötelező érvényű, így a jövőben a város megváltoztathatja véleményét.

A teljes cikk pénteki nyomtatott kiadásunkban olvasható.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?