Még él a Csemadok

<p>Diószeg. Szombaton ünnepelte fennállása 65. évfordulóját a Szlovákiai Magyar Társadalmi és Közművelődési Szövetsége, a Csemadok. A hazai magyar közélet képviselői mellett a határon túli magyar szervezetek küldöttségei is részt vettek a diószegi ünnepségen.</p>

BARTALOS ÉVA

A program a Kultúránk – megmaradásunk záloga című konferenciával kezdődött, délután ünnepi üléssel folytatódott. Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke a szövetség történetéről beszélt. A Csemadok a Csehszlovákiai Magyar Dolgozók Kulturális Egyesületeként alakult meg 65 éve. Egykori százezres taglétszáma mára a felére csökkent. Az ország 450 településén működik Csemadok-alapszervezet, évente 21–25 országos rendezvényt szerveznek. A jubileum alkalmából megjelent a Tizenkét Hét – Csemadok Kaleidoszkóp című negyedéves kiadvány első száma, idén még három jelenik meg a szervezet csoportjairól.

A 65 év alatt többször elismerték a Csemadok munkáját. Bárdos beszédében kiemelte, hogy „a Csemadok nem avítt, hanem él”. Elmondta, fontosnak tartják a fiatalok bevonását a szervezet működésébe. Megköszönte a területi választmányok munkáját. „A Csemadok titka a csoportok tevékenységében rejlik, a mi szervezeteink akkor is dolgoznak, ha nem kapnak támogatást” – mondta az elnök. Répás Zsuzsanna, a magyar Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium helyettes államtitkára a diófához hasonlította a magyar kultúrát. „A kultúrának tér kell, mert a saját szabályai szerint él, de csak ott életképes igazán, ahol gyökerei mélyen az anyaföldbe nyúlnak – jelentette ki a helyettes államtitkár. – A Csemadok az egész közösséget átszövő szervezetté vált, amely nagy hagyományokra épülő kulturális és társadalmi tevékenységet végez. E tevékenysége erősíti a nemzeti identitástudatot és ápolja a felvidéki magyar hagyományokat.”

Az ülésen Csemadok-emlékplaketteket adtak át hatvanöt személynek. Határon túli magyar szervezetek is gratuláltak a jubiláló Csemadoknak, a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetsége, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület és a lendvai Magyar Művelődési Intézet. Az ukrajnai helyzet miatt nem vettek részt az ünnepségen a kárpátaljai magyarok.

A rendezvény gálaműsorral ért véget, melyen Józsa Mónika verset mondott, fellépett a Szőttes Kamara Néptáncegyüttes, a diószegi DióHéj citerazenekar és a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Vass Lajos Kórusa.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?