<p>Több mint egy éve, hogy a törökök elleni csatában életét vesztett négy Esterházy- fiúra emlékeztető bronzoroszlán eltűnt a falu határából.</p>
Még egy évig nem kerül vissza a helyére a vezekényi oroszlán
A monumentális alkotást 2013 szeptemberében vandálok döntötték le a talapzatáról és megpróbálták szétfűrészelni, de mivel ez nem sikerült nekik, otthagyták. A szobor azóta Ladislav Sabo galántai szobrász-restaurátor műtermében van, és 2015 decemberéig ott is marad.
A hivatalok a napokban hosszabbították meg a felújításra kiszabott határidőt, a nagyvezekényi önkormányzatnak addig van ideje, hogy kitalálja, hogyan védi meg a szobrot a jövőben. A faluban elterjedt a szóbeszéd, miszerint az 500 kilós bronzoroszlánt a falu főterén állítanák fel, ahol szem előtt lesz. Justína Pálková polgármester cáfolta ezt. „Biztos, hogy eredeti helyére, a falu határába helyezzük vissza, oda, ahol a törökök elleni csata dúlt. De rögzíteni fogjuk, hogy ne lehessen elmozdítani a talapzatáról, és a környéket is úgy rendezzük, hogy autóval ne lehessen a szobrot megközelíteni” – mondta. Minderre a helyi önkormányzat a megyétől kér támogatást, amely tavalyelőtt a talapzat javítását is finanszírozta. Az erre költött kétezer euró kidobott pénz volt, mert a vandálok a talapzatot is megrongálták. A mostani felújítás legalább 13 ezer euróba fog kerülni, mert az oroszlánt több helyen is elkezdték fűrészelni, az egyik mancsát majdnem le is vágták.
A Nagyvezekény határában álló hatalmas bronzszobor az 1652-ben a török ellen vívott csatára emlékeztet. A mintegy nyolcszáz fős magyar sereg ötezer törököt vert vissza hősiesen Nadányi Miklós várkapitány vezetésével. A csatában négy Esterházy-fiú – László, Tamás, Ferenc és Gáspár – vesztette életét, holttestüket a nagyszombati egyetemi templom kriptájában helyezték örök nyugalomra. Emlékükre a Esterházy Imre főprépost 1734-ben öt méter magas márványobeliszket emeltetett a csata helyszínén, ezt váltotta 1896-ban Markup Béla alkotása, a hatalmas bronzoroszlán. A szobrot a millenniumi ünnepségek keretében avatták fel. A monumentális szobor pusztuló mivoltában is lenyűgöző alkotás: a mancsát a széttépett török zászlón nyugtató, de a tájat figyelő vadállat egyszerre jelképez biztonságot és éberséget. Szlovákiában ez az egyetlen, a törökellenes harcok idejéből fennmaradt emlékmű, ezért nemzeti kulturális emléknek nyilvánították.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.