Nyitra. Akár negyvenmillió koronát is kaphat a város önkormányzata az Orbis művelődési házért, ha sikerül üzletet kötnie a HB Reavis Group társasággal, amely főleg a pozsonyi Aupark bevásárlóközpont finanszírozása révén vált ismertté. Nyitra központjában ugyancsak bevásárlóközpontot szeretnének építeni, de a hatalmas beruházásnak az Orbis művelődési házon kívül alighanem az Általános Hitelbank épülete is áldozatul esne.
Még a nevét is el kell felejteni
Az érdekeltek közül egyelőre mindenki visszafogottan nyilatkozik a tervezett beruházásról, de a tárgyalások már hetek óta tartanak. Amint azt a Nyitrai Városi Hivatalban megtudtuk, „komoly az esély a sikerre”. A HB Reavis Group által benyújtott tervezet szerint a leendő szórakozó- és üzletközpont 9930 négyzetmétert foglalna el, az épületkomplexum közepén egy üvegezett átjáró két oldalán sorakoznának a boltok, előttük pedig szökőkutakkal és padokkal ellátott parkban pihenhetnének a látogatók. A háromemeletes létesítményben a boltokon kívül mozi, fitneszcentrum és diszkó, alatta pedig hatszáz férőhelyes parkoló is helyet kapna.
A város szempontjából – azonkívül, hogy az elhanyagolt Orbis helyén végre egy, a helybelieknek szolgáló létesítmény működne – az a tény sem mellékes, hogy a nyitrai Auparkban 400 ember kapna munkát. Ahhoz, hogy a terveknek megfelelő tágas Aupark felépülhessen, az Orbisszal szomszédos Általános Hitelbank (VÚB) tavaly felújított és átalakított épületét is le kellene rombolni, a pénzintézet szóvivője szerint azonban korai lenne még erről nyilatkozni. Silvia Nosálová mindössze annyit árult el: tárgyalnak a HB Reavis Group képviselőivel, és minden a felajánlott ártól függ.
Az ötlet tehát mindenkinek tetszik, a nyitrai polgármester, Ferdinand Vítek pedig kifejezetten előnyösnek tartja, de a végső szót a képviselő-testület fogja kimondani.
A bérlők évekig nem fizettek
Komolyabb ellenérvvel eddig egyetlen frakció sem hozakodott elő, de valamennyien attól tartanak, az építkezés folyamán komoly dugók lesznek a belvárosi közlekedésben, s ennek kiküszöbölésére már a szerződésben szeretnének garanciákat látni.
Csupán a HZDS-frakció elnöke és az Orbis művelődési ház egykori bérlője, Ján Kovarčík lát a tervezett beruházás mögött politikai szándékot. Pontosabban azt mondja: végre kiderült, miért kellett a Hviezda FM rádiót mindenáron kiköltöztetni az épületből.
Ami az említett kiköltöztetést illeti, máig sem valósult meg maradéktalanul, mert a Rádio Nitra társaság irodái még mindig az Orbis művelődési ház harmadik emeletén működnek. Egyébként az épületből minden kiskereskedő és butikos kiköltözött, április óta nem vetítenek a moziban, és az épület környékét lassan ellepi a szemét. Ilyen dicstelenül ért véget az az időszak, melynek kezdetén, 1996-ban a művelődési ház bérleti jogát jelképes áron megkapó Rádio Nitra társaság a helyi kultúra felvirágoztatását és új rendezvények meghonosítását ígérte. Ehelyett a háromemeletes épületben minden lehetséges zugot ismét bérbe adtak, sőt, hogy minél nagyobb bevételre tehessenek szert, a nagyobb helyiségeket kartonlapokkal választották el. Ők maguk azonban még a szimbolikus bérleti díjat sem fizették a városnak. Az előző polgármester, Jozef Prokeš sokáig szemet hunyt a dolog felett, de az új vezetés bíróságra adta a Rádio Nitra Kft.-t, és idén januárban végre megszületett az ítélet: ki kell költözniük. Mivel a társaság a határozatot megtámadta, az nem jogerős, ezért a kiköltözést is halogatni lehet. Az elhúzódó per miatt hónapok óta nem vetítenek a nyitrai mozikban, a felszerelés ugyanis a Rádio Nitra Kft. tulajdona, és amíg nem történik meg az elszámolás, a városi vagyonkezelőség lepecsételte az ajtókat.
Szomorú mementó a város közepén
Azt, hogy az Orbis művelődési ház valaha még eredeti rendeltetésének szolgáljon, a városi képviselők közül mindenki elképzelhetetlennek tartja. A teljes felújítás több százmillió koronába kerülne. Erre a városnak nincs pénze, mostani állapotában pedig még akkor sem felelne meg a mai követelményeknek, ha a rengeteg válaszfalat és a butikok egyéb maradványait eltüntetnék. „A hatszáz férőhelyes nagyterem sem alkalmas már másra, mint vetítésre, mert nincsenek öltözők és külön mosdók a fellépő művészek számára” – mondja a városi képviselő-testület kulturális bizottságának elnöke, Anton Živčic. – Régen úgy működött a dolog, hogy a szereplők a szünetben együtt álltak sorban toalettre a nézőkkel, de a 21. század elején ez már elképzelhetetlen. Sajnos, oda jutottunk, hogy ez az alig húszéves épület ma üresen és feldúlva tátong a város közepén, mint a politikával összefonódó szlovák vállalkozói kultúra szomorú mementója. Jobb lesz ennek a szomorú sorsú épületnek még a nevét is elfelejteni, és helyette valami olyasminek esélyt adni, ami a város polgárainak kényelmét és szórakozását szolgálja.”
Az adósság minden nappal nő
Jelenleg valóban az tűnik a legjobb megoldásnak, ha a rossz emlékű Orbist lerombolják, mert a történtek után egyetlen kiskereskedő sem akart az épületben maradni – pedig a város felajánlotta nekik, hogy új szerződést köt velük. Sokan a főbérlővel együtt az adósok listájára kerültek, mivel a felszólítások ellenére sem a városnak, hanem Kovarčíkéknak fizették a bérleti díjat.
Miután az a bírósági végzés ellenére sem volt hajlandó szedni a sátorfáját, a városi vagyonkezelőség április végén végső elkeseredésében az egész épületben kikapcsoltatta az áramot. Sok albérlő akkor döntött úgy, jobb lesz, ha új helyiségek után néznek. Mindöszsze egy szolárium és egy zálogház maradt az épületben – tulajdonosaik az első felszólítás után szerződést kötöttek a várossal, rendesen fizetnek, úgyhogy miattuk meg kell őrizni az áramszolgáltatást és mellettük „vegetál” az épületben a Rádio Nitra Kft. igazgatója, Vladimír Kovarčík is.
Mit csinál Vladimír Kovarčík?
Hogy mit csinál, nem lehet tudni, mert a Hviezda FM – amely évekig a HZDS leghűségesebb szócsöve volt – nyáron végleg elhallgatott. Nyakig eladósodott tulajdonosai az utolsó pillanatig próbáltak vevőt találni az adóra, de senki nem volt hajlandó felvállalni a várossal szembeni tízmilliós tartozásukat, a város pedig semmiképp nem akarta elengedni azt. Végül lejárt a rádió sugárzási engedélye is, és ma már csak a bírósági beadványok őrzik a nevét, mert a nyitrai önkormányzat akár évekig is hajlandó pereskedni a pénzéért. Az összeg minden nappal tovább nő, mert hozzászámolják az áram költségeit is.
Ha pénz nincs, marad a feledés
A remény, hogy egyszer valóban a város kasszájába kerül a pénz, egyre csökken. Bár a nyitrai lakosok felháborítónak tartják, hogy ezt valaki megengedheti magának, miközben rajtuk a pár száz koronás szemétdíjat is behajtják, a legtöbben úgy vélik, jobb lesz az egész kínos történetet elfelejteni. Erre pedig a lehető legjobb megoldás, ha még az épület sem marad meg, amely Kovarčíkék hajdani sáfárkodására emlékeztetné a polgártársakat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.