Második világháborús emlékek Oroszkán

<p>Oroszka. Szlovákia legnagyobb második világháborús gyűjteményét rejti egy oroszkai magánmúzeum. Žákovič László tízéves volt, amikor A négy páncélos és a kutya című filmsorozat, valamint nagyapja háborús elbeszélései hatására kialakult a gyűjtőszenvedélye. Az első és második világháború tárgyi emlékei ma már közel nyolcszáz négyzetmétert foglalnak el az egyszintes pajtából és a hozzá tartozó melléképületekből kialakított múzeumban.</p>

GULYÁS ZSUZSANNA

A gyűjtemény néhány darabja a múzeum udvarán kapott helyett. Egyebek mellett itt látható a második világháborúban felrobbantott párkányi Mária Valéria híd korlátjának egy darabja is. A 2008-ban alapított múzeumban a magángyűjtemény darabjai mellett megtekinthető a Szlovák Hadtörténeti Intézet félhernyótalpas csapatszállító páncélosa és több ágyúja. „Az intézettel idén vettük fel a kapcsolatot. Cseh és osztrák régészek részvételével a napokban nálunk rendeztek nemzetközi konferenciát” – mondta Žákovič László. A múzeumot az elmúlt években számos európai és tengerentúli országból is felkeresték. Žákovič László a látogatókat személyesen vezeti körbe. A gyűjtemény minden egyes darabjához valamilyen emlék fűzi. A tárlatvezetés során élvezetesen mesél el a tárgyak megtalálásának körülményeiről, a történelemkönyvekből ismert eseményeket az idősektől hallott történetekkel egészíti ki.

Idén második alkalommal rendezték meg azt a hadibemutatót, amellyel az Alsó-Garam menti harcokat elevenítették fel. „A második világháborúban itt állt legtovább a front, három hónapig. 1944. december 20-tól a Szent László Hadosztály harcolt itt. Január 6-án az oroszok átkeltek a Garamon, és hídfőállást alakítottak ki. Február 17-én a németek az Ardennekből visszavonták legelitebb hadosztályaikat, és a szovjet hídfőállások felszámolására indultak. Február 24-én Kéméndnél az oroszokat a szó szoros értelmében beszorították a Garamba. Óvatos becslések szerint nyolcezer, merészebb számítások szerint negyvenezer orosz katona vesztette itt akkor az életét. Véleményem szerint a húszezer fő a legreálisabb szám. A szovjetek végül március 25-én foglalták vissza a területet” – foglalta össze az Alsó-Garam menti harcok történetét Žákovič László.

Párkány és Oroszka környékén szántáskor ma is kerülnek elő második világháborús lövedékek, lezuhant repülőgépek roncsai vagy katonák földi maradványai. „Az exhumálásnál és az azonosításnál mi is segédkezünk. Búcs határában bukkantunk rá a Messerschmitt 109-es vadászrepülőgép roncsaira. Pilótáját is sikerült azonosítani. Horváth György hadnagy földi maradványait teljes katonai tiszteletadással halálának 67. évfordulóján helyzetük végső nyugalomra Vasváron” – mondta az oroszkai Millitary Historical Museum tulajdonosa.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?