Marad a polgármester

Az alkotmánybíróság alaptalan tartja azt a beadványt, amely szerint Nagykaposon érvénytelen a tavaly decemberi önkormányzati választások eredménye.

Az egyik nagykaposi polgármesterjelölt, Zdenko Berky azt kifogásolta, hogy az egyik szavazókörben, a helyi nyugdíjasotthonban két választási bizottsági tag helyett egy bizottsági tag és a jegzőkönyvvezető jelent meg a hordozható urnával. A vesztes polgármesterjelölt a választási eredmények semmissé nyilvánítását kérte a taláros testülettől. Az elutasítás azért volt indokolt, mert a jelölt semmiképp sem érhette volna el azt a célt, amelyet panaszában megfogalmazott. Összesen 27 voksról volt szó (a 32 választásra jogosult idős személy közül 27-en adták le szavazatukat), viszont a szóban forgó jelölt 190 szavazattal maradt le a győztes polgármester Bodnár Tibor mögött, aki 1144 érvényes voksot kapott. Az alkotmánybíróság, látva, hogy döntése semmiképp sem befolyásolhatja a végeredményt, nem folytatta le az ilyenkor szokásos alapos vizsgálatot, a nyugdíjasotthon lakóit sem hallgatták ki. A választási törvény kimondja, hogy nem minden hiba ad okot az eredmények semmissé nyilvánítására, ehhez nyomós indok szükségeltetik. Persze, ez nem jelenti azt, hogy a taláros testület tolerálja a választási törvény megsértését, ám a döntést a panasz relevanciája is befolyásolja. Bodnár Tibor, Nagykapos polgármestere lapunknak elárulta, hogy nagy kő esett le a szívéről a döntés hallatán. „A regionális sajtó úgy állította be az ügyet, hogy az én utasításomra manipulálták az eredményt. Ez, természetesen lehetetlen, hiszen minden bizottság önállóan dolgozott, és bár ebben az esetben történt egy sajnálatos hiba, az én kezem tiszta” – mondta a győztes jelölt.

Az alkotmánybíróságra összesen negyvennégy, az önkormányzati választásokkal kapcsolatos panasz érkezett, ezek fele magyarlakta településekről. A közvélemény figyelmére a nagykaposi beadvány mellett leginkább a dunaszerdahelyi és a királyhelmeci választások tisztaságát megkérdőjelező panaszok tarthattak számot. Ez utóbbi ügyben várhatóan hét napon belül döntés születik Kassán. A törvény értelmében mind a jelöltek, mind pedig az őket jelölő pártok élhettek alkotmányos panasszal. Királyhelmecről a Magyar Koalíció Pártja helyi szervezete fordult a taláros testülethez. Tudomásunkra jutott, hogy a választásokkal kapcsolatos kifogások hozzávetőleg egynegyede nyilvánvalóan alaptalan, a többi ügy hosszabb vizsgálatot igényel. A negyvennégy beadvány ötven százalékánál már most egyértelmű a döntés, ám azt, hogy mikorra végez az alkotmánybíróság valamennyi üggyel, lehetetlen előre megjósolni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?