<p>Nincsenek magyar feliratok a városházán, az utcák nevét sem tüntetik fel magyarul, mert a magyarság aránya rég nem éri el a 20 százalékot. A civilek azonban komoly értékmentő munkát végeznek.</p>
Magyar feliratok a lévai emlékhelyeken
A legutóbbi népszámlálási adatok szerint a járási székhelyen már csak mindössze kilencszázalékos a magyarság aránya. Összesen 3202-en vallották magukat magyarnak. 2001-ben Léva lakosságának 12,23 százaléka volt magyar. A történelmi városnak csak szlovák helységnévtáblája van, egynyelvűek az utcanévtáblák, sem a városi hivatal, sem a könyvtár épületén nincs magyar felirat. A törvény nem is kötelezi erre az önkormányzatot, hiszen a kisebbséghez tartozó lakosság aránya már rég nem éri el a 20 százalékot.
Koháry Istvánról magyarul
1910-ben Léva 9675 lakosából még 8752 magyar volt, 688 szlovák. A második világháborút, az iparosítást követően az ötvenes-hatvanas években 15 százalék alá csökkent a magyarság aránya a városban.
Tavaly adták át azt a felújított emlékművet, mellyel Koháry Istvánra, a török elleni lévai harcok hősére emlékeznek a helyiek. Ezen az emlékművön van magyar felirat. Tolnai Csaba városi képviselő, a Lévai Városszépítő Társulás elnöke elmondta, a jeles történelmi események tiszteletére emelt szobrokon ott a magyar felirat. „Más emlékhelyeinken is van magyar felirat, és a közeljövőben újabb terveink vannak, hasonló módon szeretnénk megemlékezni a Shoeller fivérekről, akik sokat tettek a város gazdasági fellendítéséért” – mondta Tolnai Csaba. Léván több magyar civil szervezet működik, amely értékmentő munkát végez. Wirth Jenő, a Reviczky Társulás elnöke egy korábbi találkozásunkkor elmondta, megyei, városi vagy magántulajdonban lévő épületre elég bonyolult emléktáblát helyezni, ezért a Reviczky Ház csarnokában úgynevezett gondolati táblákat tettek ki számos jeles magyar személyiség tiszteletére. Dobó István egri hősnek, a lévai vár és uradalom tulajdonosának, barsi főispánnak a táblája a csarnokban látható felvétel szerint a várban lévő múzeum falára kerülne. Balassa Menyhért táblája, akinek vezetésével kiűzték a török sereget a városból, a Balassa-kapun kapna helyet. A Reviczky-tábla az egykori fiúiskola helyén lévő épület falára kerülne. 2015-ben Reviczky Gyula költő születésének 160. évfordulójára emlékeztek a róla elnevezett társulás tagjai egy ilyen táblával.
Hungarikumok boltja
A Barsi Múzeum falán történelmi ismertető, egyfajta összefoglaló olvasható magyarul. Az intézmény megalakulásának kilencvenedik évfordulójára azonban csak szlovák nyelven adtak ki prospektust, és a jubileumi kiállításon csak államnyelven tüntették fel a feliratokat Nécsey József múzeumalapítóról.
Novák Margaréta, a múzeum történésze Léva címmel hiánypótló kiadványt, magyar útikalauzt jelentetett meg, és rendszeresen tart magyarul ismeretterjesztő előadásokat a város jeles történelmi személyiségeiről. Az utcanevek csak szlovákul vannak feltüntetve, a boltokon csak szlovák feliratok vannak. A városháza közelében tavaly megnyitották a Hungarikumok boltját, melyet egy református lelkészházaspár, Szathmáry Zsuzsanna és Tóth Zoltán üzemeltet. A Reviczky Házban történelmi fényképekkel díszített 2017-es magyar fali- és asztali naptár kapható. A Csemadok helyi szervezetében is gazdag programmal várják az érdeklődőket.
A lévai magyar civil szervezetek együttműködnek az Eszterlánc magyar óvodával, a Juhász Gyula Alapiskolával, valamint a Czeglédi Péter Református Gimnázium diákjaival.
Magyarul tanulnak
A Reviczky Házban harmadik alkalommal indítottak magyar nyelvtanfolyamot, a diákok közt van szlovák anyanyelvű pszichológus, vállalkozó, nyugdíjas és diák, mintegy harmincan döntöttek úgy, hogy tökéletesíteni szeretnék magyarnyelv-tudásukat. A Reviczky Társulás és a Szent László Kör könyvesboltja és könyvtára hétfő délutánonként várja az érdeklődőket. A lévai magyar tájékoztatóból a lakosok megtudhatják, milyen magyar vonatkozású rendezvények lesznek a városban. A járási székhelyen két-három évvel ezelőtt beindult az Ahol magyarul beszélhetsz mozgalom. Néhány bolt ajtajára kiragasztották a Beszélünk magyarul feliratú matricát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.