Lévai üdvözlet az űrbe

Léva |

<p>Úton van a Vénusz felé a Barsi Csillagvizsgáló üzenete. Tegnap lőtték fel az Akatsuki (Hajnal) elnevezésű japán űrszondát, mely elsőként vizsgálja majd az Esthajnalcsillag néven is ismert bolygó légkörét és éghajlatát, legfőképpen a szélmozgásokat.</p>

A Japán Űrügynökség (JAXA) lehetővé tette, hogy az érdeklődők egy maximum negyvenkarakternyi, latin betűs szöveget juttathassanak el az űrbe a műhold segítségével. Hozzávetőleg kilencven apró alumíniumtáblácskába vésték bele az üzeneteket. A lévai asztronómusok mondata így szól: Greetings from Levice – Slovakia (Üdvözletek Léváról – Szlovákia). Értesüléseink szerint egyedüliként éltek a lehetőséggel a 15 hazai csillagvizsgáló közül.

Az előzetes számítások szerint a H-2A hordozórakéta útja közel hét hónapig tart majd. Jozef Kováč szakreferens elmondta, érdekesség, hogy jelenleg látszólag nem is a célégitest felé halad a szonda. Valószínűleg decemberben áll pályára a meteorológiai műhold, legalább két évig kering majd a Vénusz körül és figyeli a légkörben zajló folyamatokat.

A bolygó mérete, gravitációs ereje, tömege hasonló a Földéhez, de mégis hatalmas a különbség a két égitesten uralkodó viszonyok között. Sűrű, átláthatatlan felhőréteg fedi a Vénusz felszínét, melyből szinte állandóan kénsavas eső esik, gyakran villámlik. A főként szén-dioxid alkotta légkörben tomboló szélviharok, helyenként elérhetik a 300 kilométeres óránkénti sebességet is. A hőmérséklet 480 Celsius fok körül van, éjjelre húsz fokkal csökken. A napok a gyorsabb keringési sebesség miatt rövidebbek. A korábban Planet C-ként is emlegetett közel 500 kilogrammos szerkezet a klíma mellett a felszíni körülményeket, a vulkáni aktivitást is vizsgálja majd. Eddig soha nem látott fotók készülhetnek.

A lévai székhelyű Barsi Csillagvizsgáló az ország harmadik legrégebbi intézménye, 1956-ban alapították. Tavaly mintegy hétszáz akciójukon 13 ezer látogató vett részt. Egyedüliként Szlovákiában és sokáig Közép-Európában is, már hat éve birtokában van egy mobilis, felfújható planetárium, mely bármilyen, legalább 8x6 méter nagyságú és négy méter magas teremben felállítható. Csehországban és Magyarországon is jártak már vele.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?