<p>Eladta hővezetékrendszerét a lévai önkormányzat, a lépés 12 ezer háztartást érint.</p>
Léva eladta a hővezetékrendszerét
Az új szolgáltató öt évig az eddiginél olcsóbban szolgáltatja a fűtést, valamint a vezetékek és a berendezések régóta halogatott felújítását ígérte. Egy család egy év alatt akár 130-150 eurót (3916-4519 korona) is megtakaríthat.
A Slovintegra Energy Kft. 2,447 millió euróért (73,7 millió korona) vette meg a várostól a távfűtési hálózatot, ebből az ingatlanvagyon értéke 1,327 millió euró (39,96 millió korona), az ingóvagyon pedig 1,12 millió eurót (33,741 millió korona) ér. A vagyon felbecsült értékénél ez az összeg 85 500 euróval (2,6 millió korona) nagyobb. Az új szolgáltató öt évre garantálta az eddiginél olcsóbb, 67 eurós (2018 korona) árat egy megawattóráért – tájékoztatott Marián Sokol, a városi hivatal vezetője. Eddig a háztartások 69-75 euró (2078-2260 korona) közötti összeget fizettek megawattóránként. Az utóbbi hét évben megháromszorozódott a járási székhelyen a távhő ára, a fűtési díj a legmagasabbak közé tartozott az országban, 2011. január elsejétől viszont a legolcsóbbak közé fog. A döntést komoly viták előzték meg, több bírálója és ellenzője is volt annak, hogy a város túlad a vagyonán, és ilyen módon próbálja megoldani a távfűtés problémáját. Végül a szavazás nem tükrözte a korábbi ellenérzéseket és aggodalmakat, a városi képviselők tizenkilenc igennel és egy tartózkodással elfogadták a határozatot.
A léva-gényei ipari parkban gőz-gáz alapú erőművet üzemeltető Slovintegra Energy Kft. májusban jelezte, megvásárolná a távfűtési rendszert, de időközben más cégek is érdeklődtek a hálózat iránt. Az eddigi üzemeltető és szolgáltató, a Fortunae és a zsolnai Eucal is eljuttatta a városhoz kérvényét. A Fortunae társasággal 2002-ben tizenhét évre kötött szerződést a település, az utóbbi években viszont feszült lett a viszony a felek között. Marián Sokol elmondta, az önkormányzat versenytárgyalást írt ki, a szigorú feltételeknek csak a Slovintegra Energy felelt meg. A gáz-gőz alapú erőmű a termelésnél felszabaduló fölös hővel fűtene, és nem szennyeznék a levegőt. Eddig a fölös hő egy részét az ipari park fűtésére használták ki.
Az eladás bírálói a legnagyobb problémát abban látták, hogy a város stratégiai vagyontól válik meg a jelenlegi piaci érték tizedrészéért. Emellett figyelmeztettek arra is, hogy egy magáncég kerül monopolhelyzetbe, a településnek nem lesz beleszólása a díjszabás alakulásába. Felrótták azt is, hogy az évi 200 ezer eurós (6 millió korona) bérleti díj is elvész ezzel a lépéssel. Marián Sokol szerint, eddig sem tudták befolyásolni a távhő árát, éppen az ötéves garanciával nyílt erre először alkalom. A mintegy húsz kilométernyi hővezeték katasztrofális állapotban van, a városnak nem volt anyagi lehetősége a fejlesztésre. Az új tulajdonosnak legalább 1-2 millió eurót (30-60 millió korona) kell befektetnie a felújításba.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.