Leltárba veszik a múlt értékeit

Fülek. Minden szlovákiai magyar város előnyére válhatna egy olyan adatbázis kialakítása, amelyen jelenleg Füleken dolgoznak az Értéktár Tábor résztvevői.

Fülek. Minden szlovákiai magyar város előnyére válhatna egy olyan adatbázis kialakítása, amelyen jelenleg Füleken dolgoznak az Értéktár Tábor résztvevői. A múlt építészeti, történelmi és művészettörténeti értékeit feldolgozó értéktáron egy egész héten át harminc fiatal dolgozik, 14 művészettörténész, 10 építész, 3 régész, valamint helyi cserkészek és a tábor szakmai vezetői. A nógrádi város minden jelentős műemlék épületét felmérik, megalkotva így egy műemlékvédelmi térképet, amely a későbbiekben a város műemlékvédelmi zónájának kialakításához szolgál segítségül. A szakmai garanciát a magyar műemlékvédelmi szakhatóság, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal szakemberei biztosítják, a budapesti ELTE és az Ybl Miklós Főiskola hallgatóit vonták be a kutatási és dokumentációs munkába. A tábor egyik célja, hogy olyan épületekről készüljenek felmérések, amelyek rendbetételéhez pályázati úton szeretne a város vagy a tulajdonos támogatást szerezni. A másik cél az, hogy Fülek építészeti rehabilitációját segítve elkészüljön egy értékleltár, amely a városvezetést vagy a városban beruházó vállalkozást segítse kifogástalan dokumentumokkal a felújítás megkezdésekor. A táborlakók pontosan megjelölik, felmérik, dokumentálják azokat az épületeket, amelyeket mindenképpen fontosnak tartanak a jövő számára megőrizni és hasznosítani. A tábor szakmai vezetője, Várallyai Réka, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Kárpát-medencei referense szerint az is fontos, hogy a munkában résztvevő egyetemisták ne csak elméleti tudást kapjanak, hanem egy nyári gyakorlaton a helyszínen mélyíthessék el tudásukat, megismerkedve egy másik ország kultúrájával és műemlékvédelmi módszereivel.

„A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal fogott össze a helyi Oppidum Fileck Polgári Társulással és Fülek város vezetésével ennek a szakmai tábornak a megszervezésekor. Szlovákiából a Simonyi Alapítvány támogatta a munkát. Fülek és környéke csodálatos, a jövőben érdemes lenne felmérni a város körül fekvő falvakat, tapasztalatból tudjuk, hogy Erdélyben is hasonlóan zajlott ez a munka. Nemcsak egy-egy városra összpontosítunk, hanem egy egész régióra. Erdélyben már több régió, például Erdővidék, Homoródvidék, Felcsík, Alsóháromszék teljes felmérése megtörtént, szintén egyetemi hallgatók közreműködésével. Reméljük szeptember végéig a diákok elkészítik a dokumentációt, mi összegezzük, és akkor a város tulajdonába kerül egy olyan anyag, amellyel az önkormányzat tovább tud lépni, pályázni, tervezni, folytatni az értékmentést” – nyilatkozta Várallyai Réka, a tábor szakmai vezetője.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?