Lehet, hogy fizetnem kell a síbaleset utáni kezelésért?

Szlovákiai nyugdíjasként mire számíthatok, ha egy hétvégi síelésen az Alacsony-Tátrában – saját hibámból – baleset ért? A síkirándulásra semmi pluszbiztosítást nem kötöttem, de az egészségbiztosítási járulékokat mindig befizettem. Én természetesen semmi kártérítést nem igénylek senkitől.

Szlovákiai nyugdíjasként mire számíthatok, ha egy hétvégi síelésen az Alacsony-Tátrában – saját hibámból – baleset ért? A síkirándulásra semmi pluszbiztosítást nem kötöttem, de az egészségbiztosítási járulékokat mindig befizettem. Én természetesen semmi kártérítést nem igénylek senkitől. Megműtenek és ezek után mi várható? Az ügy el lesz felejtve, senki sem tartozik senkinek, vagy kiszámlázzák az orvosi ellátást? Miben különbözik a síbaleset a közlekedési vagy háztartási balesettől?

Általában elmondható, hogy a hazai tájakon síbalesetben elszenvedett sérüléssel kapcsolatos egészségügyi ellátás költségeit ugyanúgy állja az egészségbiztosító, mint bármely más egészségkárosodás miatti beavatkozással járó kiadásokat. Ez magába foglalja a sürgősségi ellátáson túl felmerülő kivizsgálásokat, műtét(ek)et, kórházi ápolást, rehabilitációt és gyógyszereket is. Az ellátás költségeinek a biztosító által fedezett mértékét az 577/2004-es, 580/2004-es és 363/2011-es törvények és kapcsolódó jogszabályok határozzák meg.

Vannak azonban kivételek. A kötelező egészségbiztosítási rendszer, melynek finanszírozását egy járulékbefizetési kulcs alapján nagy arányban az „aktív” polgárok viselik, a társadalmi szolidaritás elvén nyugszik. A törvényhozó igyekszik a felelőtlenség miatt szükségessé vált egészségügyi ellátások költségeit megfizettetni az egészségkárosodás okozóival.

Az érintettek köre azonban korlátozott. Az egészségbiztosító magával a beteggel vagy a biztosított személy egészségkárosodását okozó harmadik személlyel téríttetheti meg a gyógyításra fordított összeget (regres) – attól függően, ki a felelős e költségek keletkezéséért.

A pácienstől akkor követelhető költségtérítés, ha a kezelésre bizonyítottan amiatt volt szükség, mert megszegte az ún. beteg-együttműködési kötelezettségét. A betegtől akkor is kérheti költségei megtérítését a biztosító, ha az bizonyítottan alkohol vagy más tudatmódosító szer használata miatt szorult orvosi kezelésre. Harmadik személy akkor kötelezhető az ellátással kapcsolatos költségek megtérítésére, ha a vétkes jogellenes cselekedete vagy mulasztása okozta a biztosított személy balesetét, illetve egyéb egészségkárosodását (pl. a szülői felügyelet elmulasztása miatt a kisgyermek kifut az úttestre és elüti egy biciklis, vagy a sípálya melletti büfé előtt sorakozókba belehajt egy síelő). Az önmaga által okozott sérülésért nem „büntetik” a pácienst, még ha a balesete saját óvatlanságára vezethető is vissza (pl. ha józan állapotban megvágja a kezét).

A tájékoztatás nem minősül

jogi tanácsnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?