Lánya élettörténetének szösszeneteiből adta ki második önálló könyvét Rácz Noémi

A most megjelent könyvét két nyelven, magyarul és szlovákul is olvashatják az érdeklődők
Kassa |

Élet Zsófival címen jelent meg a napokban Rácz Noémi kassai illusztrátor és pedagógus második önálló könyve, melyben állatkedvelő lányuk eddigi élettörténetének szösszenetei elevenednek meg egy-egy rövid képes-szöveges történetben. Bár a magyar és szlovák nyelven írott mesekönyv eddig mindössze 120 példányban jelent meg, a művész szerint nem kizárt, hogy a jövőben újabb példányokat nyomtatnak belőle a történet folytatásával.

Ráczék nevével valószínűleg nagyon sokan találkoztak már vagy ilyen vagy olyan formában. Míg a most megjelent könyv szerzőjét elsősorban kézügyességéről, azon belül gyönyörű rajzairól és illusztrációjairól, illetve a pedagógiában elért sikereiről ismerik leginkább (2018-ban az ország tíz legjobb tanára közé is besorolták, 2019-ben pedig a Szakmai Kézségek Európai Hetének /ETOZ/ szlovákiai nagykövete volt – a szerk. megj.), édesapja, Rácz Olivér orvosprofesszori tevékenységéről és a szakmán belül megjelent szakmai írásairól, nagyapját – akit egyébként szintén Rácz Olivérnek hívtak – pedig generációk kedvenc hazai magyar ifjúsági regényének írójáról, a Puffancs, Göndör és a többiek című kötetről ismertek. S ha már Ráczéknál tartunk, illetlenség lenne kihagyni eme sorok közül Rácz Katalin többszörös világbajnokot és olimpiai bajnokot, valamint Rácz Noémi férjét, Lukács Zsoltot, aki nélkül nem csak hogy a szóban forgó kötet sem jött volna létre, de a Kassai Képzőművészeti Szakközépiskola (ŠUP) sem lenne olyan felkapott, mint amilyen azután lett, hogy ő és felesége évekkel ezelőtt elkezdték a digitális grafika oktatását. S mivel valóban egy olyan sikereket sikerekre halmozó családról beszélünk, akik generációról generációra adták át tudásukat, kitartásukat és akaratukat a fiatalabb nemzedéknek, korántsem meglepő, hogy Ráczék legfiatalabb sarja egy ilyen gyönyörű, kifinomult és hozzáértéssel készült mesekönyv születését ihlette meg.

Az 56 oldalas mesekönyv ugyanis Ráczék egyetlen lányának, Zsófinak az élet mutatja be aranyos, egy-egy mondatba szorított, két nyelven leírt történetekkel. S bár a szerző már számtalan könyvet illusztrált már saját rajzaival és grafikáival, önálló kötetből ez a második, amit ezidáig kiadott. „Zsófi életét igazából pici korától fogva dokumentáltam kisebb feljegyzések, időleges naplók és egyéb papírra vetettek skiccek formájában. Azt, hogy ezekből a feljegyzésekből egyszer majd könyv születik, nem szerepelt a terveim között, de mivel egy valóban gazdag repertoár állt össze az elmúlt két évtized során, s a Covid-időszakban a megszokottnál több időm volt, elővettem a naplót és megrajzoltam a feljegyzett történeteket. Jól emlékszem a legelső történetre, amikor Zsófi a kocsiban aludt bent a lakásban, mellette ült Mortimer nevű kutyánk, az ablakon pedig berepült egy fecske. S persze valóban intim történetekről van szó, egyik sincs részletezve, mégis elmeséli azokat a mozzanatokat, amelyek meghatározták lányuk eddigi életútját. Mindig azt mondják az emberek, hogy a gyermekek fellángolásai csak ideiglenesek és majd jön valami új. Ez azonban nem igaz, mert mindig van egy olyan meghatározó pillanat vagy történés, ami legtöbbször olyan nyomot hagy bennünk, ami életünk során végig kísér bennünket. Úgy tűnik, hogy Zsófi fellángolása sem enyhült, az állatokhoz való kötődése máig megmaradt. Volt már köze piócákhoz, a lakásunkhoz közeli tóból kimentett, repedt páncélú teknőshöz, kutyához, macskához, lóhoz, hörcsöghöz, papagájhoz. Ezek az édes pillanatok mind-mind ott hevernek a könyvben, és remélem, hogy a történeket olvasgatva majd a többi szülő is visszaemlékszik azokra a pillanatokra, amelyek számukra is kedvesek voltak” – közölte lapunkkal Rácz Noémi. A Horská lucerna könyvkiadó által publikált könyv létrejövetelét a Kisebbségi Kulturális Alap (KultMinor) támogatása tette lehetővé, ugyanakkor legalább egy fél tucatnyi szakember, köztük Ivana Komanická, Boris Vaitovič, illetve Juhász Katalin szakértelme is hozzájárult a mű megszületéséhez. Rácz Noémi a pozsonyi Képzőművészeti Főiskolán tanult könyvtervezést és szabad grafikát, melynek során a poznani akadémián és a londoni Thames Valley Egyetemen is gazdagította tanulmányait. Több mint két tucat klasszikus gyermekkönyvet illusztrált, beleértve Oscar Wilde: A boldog herceget és más meséket, vagy éppen Puskin: A lány a sziklán című művét. A kortárs magyar és szlovák irodalom szerzőinek könyveit is illusztrálta, többek között Janu Bodnárová: A lány a toronyból című könyvét. Illusztrációit az elmúlt két évben bemutatták a BIB Nominációs Kiállításokon, Bibiana, SK.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?