LECZO ZOLTÁNKirályhelmec. Az év első hónapjában szokatlanul sok közérdekű információ szolgáltatására vonatkozó igénylés érkezett a bodrogközi település városi hivatalába.
Közérdekű adatokra kíváncsi valaki
LECZO ZOLTÁN
Királyhelmec. Az év első hónapjában szokatlanul sok közérdekű információ szolgáltatására vonatkozó igénylés érkezett a bodrogközi település városi hivatalába. Hasonló érdeklődés a polgárok részéről utoljára a 2010-es önkormányzati választások után volt tapasztalható.
Švistun László, a Királyhelmeci Városi Hivatal vezetője lapunknak elmondta, a dolog azért is meglepő, mert az elmúlt évek tapasztalatai szerint a helyiek szinte alig érdeklődtek a közügyek iránt. Az önkormányzati ülésekre általában csak egy-két polgár jár el rendszeresen, és a hivatal működésével kapcsolatosan is meglehetősen kevés kérdés érkezik a városvezetéshez. A mostani kérelmező viszont a közügyek szinte minden területére vonatkozóan igényelt információkat. Egyebek mellett arra is kíváncsi, hogy az elmúlt tíz évben a város milyen pályázatokat és mekkora költséggel dolgoztatott ki, és ezek közül melyek voltak sikeresek. A választópolgár sok más dolog mellett tudni szeretné, hogyan alakult a polgármesterek fizetése az adott időszakban, milyen jutalmakat kaptak, a város mely cégektől vásárolja a tisztítószereket és az építési anyagokat, de az érdeklődése az egyes évek költségvetésére és zárszámadására, a különböző közbeszerzési eljárásokra, peranyagokra, banki kölcsönökre és azok törlesztőrészleteire, illetve a tervezett fejlesztésekkel kapcsolatos, a politikai pártok képviselőivel folytatott egyeztetések írásbeli dokumentumaira is kiterjed.
Királyhelmecen egyébként – ugyanúgy, ahogy a többi szlovákiai településen is – a város által 2010. január 1-je után kötött szerződéseket, a számlákat és a megrendeléseket kötelező megjelentetni az önkormányzat honlapján. Ezeket az adatokat rendszeresen feltöltik Királyhelmec weboldalára, ahol a polgárok évekre visszamenőleg megtalálhatják például az összes általános érvényű rendeletet, a város költségvetését, a már elfogadott határozatokat, és azt, hogy ezekről hogyan szavaztak az egyes önkormányzati képviselők, illetve a városi hivatal részlegeinek munkájával kapcsolatos különböző közérdekű információkat is. Švistun László tájékoztatása szerint a kért anyagok egy része így eddig is hozzáférhető volt, a többi információt pedig – a hatályos törvényi szabályozás értelmében – kötelesek a kérelmező rendelkezésére bocsátani. Az adatok összesítése ugyan komoly pluszfeladatot ró a hivatal egyes részlegeire, és elkészítésük meglehetősen időigényes, az információs törvény alapján azonban a válaszoknak 8 munkanapon belül meg kell érkezniük a kérelmezőhöz. Speciális esetekben a határidő további 8 nappal meghosszabbítható.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.