Kistoronya. Állami támogatással úgy építik át a szennyvízhálózat egy szakaszát a településen, hogy a csővezetékek elkerüljék a történelmi borospincéket, melyek az idén tavasszal komoly veszélybe kerültek.
Korszerűsítik a csatornahálózatot
Kistoronya. Állami támogatással úgy építik át a szennyvízhálózat egy szakaszát a településen, hogy a csővezetékek elkerüljék a történelmi borospincéket, melyek az idén tavasszal komoly veszélybe kerültek. A tokaj-hegyaljai borvidék szlovákiai részén található pincék egy részét akkor víz árasztotta el, és csak a szerencsének köszönhető, hogy nem keletkezett jóvátehetetlen kár. A hóolvadás és a kiadós esőzések után a hegyről lezúduló víz napokon keresztül szivárgott a föld alá. Február 29-én reggel a közút egy része beszakadt. Az alámosott csatornahálózat csövei ugyanis elpattantak, és a belőlük kiömlő víz a pincékbe folyt be. Az esővizet, melyet a föld már nem volt képes elnyelni, évszázadok óta az utcák két oldalán húzódó árkok vezették el. A múlt évben azonban ezeket a csatornázási munkálatok során betemették. A szerencsétlenség idején mintegy 80 méter hosszú folyosó került víz alá, és az egyik pince mennyezete is beszakadt. Szerencsére ebben akkor nem tároltak bort. Azt, hogy pontosan mennyi víz került a pincékbe, senki sem tudta megmondani. Tény, hogy a mentés idején a tűzoltók nyolc órán keresztül szivattyúzták a pincékből, ám a helyenként kétméteres magasságot is elérő vízszint ettől mindössze néhány centiméterrel csökkent. A kistoronyai gazdáknak hatalmas szerencséjük is volt a szerencsétlenségben. A megsérült csatornacső-hálózatot februárban ugyanis még nem kollaudálták, így abban nem szennyvíz volt, csak tiszta ivóvíz. Ha a tufapincékbe akkor szennyvíz ömlik, azok évezredekre használhatatlanná váltak volna. A februári balesetet követően a lakosok és a helyi gazdák aláírásgyűjtésbe kezdtek, arra kérték a falu vezetőit, a csatornahálózatot a jövőben úgy építsék át, hogy az ne érintse a borospincék környékét. Dóczy Ferenc polgármester elmondta, természetesen igyekeztek eleget tenni a lakosok kérésének, hisz a falu nevezetességének számító történelmi pincék megóvása mindenki közös érdeke. Nemcsak a helyi szőlőtermelők, de több környékbeli borüzem is ezekben tárolja borait, sőt a pincék egy részét védett műemlékké is nyilvánították. Az elmúlt hónapokban a község vezetősége ezért egy tervezetet dolgozott ki, s miután a környezetvédelmi minisztériumtól nemrégiben 3 millió korona támogatást kaptak, az elkerülő megépítését már el is kezdték. Az építkezés teljes költségét a szakemberek 8,36 millió koronára becsülik. A faluban most abban bíznak, a munkálatok befejezésére jövőre újabb állami támogatás érkezik majd. Kistoronyán a történelmi pincerendszer nincs pontosan feltérképezve, így jelenleg senki sem tudja megmondani, hány pince van ott, és azok hogyan helyezkednek el.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2010. 07.21.
Tiszta 1-es a szerdai Új Szóban!
2010. 03.02.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.