Konyakkal a régiófejlesztésért

Kassa. Újabb nemzetközi projektbe kapcsolódott be Kassa megye. A Cognac elnevezésű pályázat azonban nem a kellemes itallal kapcsolatos, hanem a kis- és középvállalkozások, valamint a tudományos szféra közötti kapcsolat megerősítésével és a régiófejlesztéssel, és lényegében a kacifántos angol megnevezés rövidítése.

Kassa. Újabb nemzetközi projektbe kapcsolódott be Kassa megye. A Cognac elnevezésű pályázat azonban nem a kellemes itallal kapcsolatos, hanem a kis- és középvállalkozások, valamint a tudományos szféra közötti kapcsolat megerősítésével és a régiófejlesztéssel, és lényegében a kacifántos angol megnevezés rövidítése.

Oto Hudec, a Kassai Műszaki Egyetem prodékánja tájékoztatása szerint a régióból még most is elvándorlóban van a magas szakmai képzettségű munkaerő. A külföldi befektetők pedig inkább az alacsonyabban képzett rétegeket, az olcsó munkaerőt keresik. Ezért a régió felemelkedése szempontjából nagyon fontos, hogy maga a megye megtanulja kihasználni saját erőforrásait, és ne várja a külföldi beruházók „felmentő seregét”.

A Cognac elnevezésű nemzetközi projekt ehhez nyújthat segítséget. Hét ország egy-egy régiója vesz benne részt, az egyes régiókat a regionális szintű közigazgatás és a régióban lévő felsőfokú oktatási intézmény vagy tudományos intézet képviseli. Szlovákia részéről Kassa megye és a Kassai Műszaki Egyetem vesz részt a közös tapasztalatszerzésben. A projekt többi résztvevője Spanyolország, Ausztria, Csehország, Bulgária, Lengyelország és Magyarország, ez utóbbi két régióval is képviseltette magát.

A közös együttműködés célja elsősorban a kis- és középvállalkozók igényeinek felmérése, a nekik nyújtandó esetleges szakmai segítség meghatározása. A továbbiakban a résztvevők tapasztalatcseréje következik ún. benchmarking módszerrel, egymás helyzetének, adatainak összehasonlításával ajánlásokat dolgoznak ki regionális, nemzeti és európai szinten a régiófejlesztés és innováció stratégiájára. Szlovákia számára hasznos lehet ez az együttműködés, mivel az európai országok között negatív példaként szerepel a tudomány, a kutatás, a szabadalmak támogatása terén, ellentétben például az Ausztriát képviselő Graz környéki régióval, mely tavaly megkapta a leginnovatívabb régió címet.

A projektet az Innova Észak-Alföldi Regionális Innovációs Ügynökség koordinálja. Völgyiné Nadabán Márta projektmenedzser szerint az első fázis, az adatok öszszegyűjtése, elemzése és összehasonlítása körülbelül egy évig tarthat. A konkrét eredményeket a résztvevő megyék saját innovációs stratégiájuk kialakításában, a régió fejlesztésének terveiben használhatják majd fel. Az együttműködés időtartama két év, költségvetése 19 ezer euró.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?