Tavasszal gyakrabban sérülnek meg a vízvezetékek - mutatott rá a Nyugat-Szlovákiai Vízművek a hétfői, zsigárdi csőtöréssel kapcsolatban. Hétfő hajnalban meghibásodott a fő vízvezeték, ezért órákig víz nélkül maradt több mint hatezer ember.
Kombinált terhelés okozhatta a csőfakadást
A meghibásodott fővezetéken keresztül szállítanak ivóvizet Királyrévbe és Nádszegre is. Hétfő hajnaltól délután fél négyig mindhárom községben szünetelt a vízellátás. Tartálykocsival szállítottak ivóvizet a lakosoknak.
“A csőtörés megszokott jelenség. Az esetek nagy részében a talajba süllyesztett vezetékeket körülvevő földrétegek mozgása okozza. Elsősorban tavasszal fordul elő, a téli fagyok után” - közölte Izsóf Róbert a vízművek galántai fiókrészlegének igazgatója.
Hozzátette, hogy ilyenkor összetett megterhelésnek vannak kitéve a vezetékek, a belső nyomás mellett a külső mozgások is hatással vannak a csövekre. “Az ilyen szokatlan terhelések miatt törések és repedések keletkeznek a vezetékeken, ami üzemzavart okoz” - folytatta Izsóf.
Nádszegen néhány hete hasonló problémával küzdöttek a szolgáltató alkalmazottai. Decemberben Felsőszeli és Vezekény között meghibásodott a vízvezeték, akkor Felsőszeli és Alsószeli maradt víz nélkül. Az igazgatótól megtudtuk, hogy a 30-40 éves vízvezetékek állapota tükrözi a csőrendszer korát. A Nyugat-Szlovákiai Vízművek képviselőitől megkérdeztük, hogy tervezik-e a vízvezetékrendszer felújítását és megközelítőleg mekkora befektetést igényelne a modernizálás. E-mailben elküldött kérdéseinkre azonban nem kaptunk választ.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.