Kodály Zoltánra emlékeztek Galántán

<p>Galánta. Nyolcvan éve mutatták be Kodály Zoltán Galántai táncok című művét, a zeneszerzőt hetven éve avatták Galánta díszpolgárává. Októberben és novemberben több rendezvénnyel is emlékeztek a művészre a járási székhelyen.</p>

BARTALOS ÉVA

A Galántai táncokat 1933. október 23-án mutatták be. Az évforduló alkalmából október végén megnyitották a Kodály hangja a zenében Magyarország hangja című kiállítást az alapiskolákban, majd a városi művelődési központban, és a két gimnáziumban. A kiállítás a zeneszerző, népdalgyűjtő életét mutatja be szlovákul és magyarul. Csütörtökön délelőtt szlovák, majd magyar nyelvű emlékműsort tartottak a városi művelődési központban és megrendezték a gyermekkórusok járási találkozóját. Délután a neogótikus kastélyban tartott szimpóziumon előadásokat hallhatott a közönség.

„Ittzés Mihály zenepedagógus, karvezető, a Magyar Kodály Társaság elnöke és a Magyar Művészeti Akadémia tagja, valamint Józsa Mónika karnagy, egyetemi oktató hozta közel Kodály életművét. A helyiségeket több kiállításunkból összeállított anyag díszítette. Kodály Galántáért, Galánta Kodályért címmel bemutattuk a művész és a város kapcsolatát. Megpróbáltuk szemléltetni mindazt, hogyan őrizzük és ápoljuk Kodály örökségét” – tájékoztatta lapunkat Mézes Rudolf, a Csemadok Galántai Területi Választmányának elnöke. A városi művelődési központban este hattól ünnepi hangversennyel emlékeztek a város díszpolgárára. Fellépett a Galántai Kodály Zoltán Daloskör és a Győri Széchenyi István Egyetem szimfonikus zenekara.

Ladislav Maťašovský, Galánta polgármestere ismertette a közönséggel Kodály Zoltán életét. Elmondta, Kodály Zoltán gyerekkorában került Galántára, amikor apját, Kodály Frigyest vasutasként a magyarországi Szobról a galántai állomásra helyezték. Később a család Nagyszombatba költözött. Kodály évekkel ezután többször visszatért Galántára. „Kodály Galántai táncok című művével az egész világban ismertté tette városunkat” – mondta a polgármester.

„Fontosnak tartjuk, hogy ápoljuk, őrizzük Kodály szellemi örökségét, hagyatékát és átadjuk az utókornak” – tette hozzá Mézes Rudolf. A rendezvényt Galánta önkormányzata, a városi művelődési központ, a Csemadok Galántai Területi Választmánya és galántai városi szervezete rendezte. Az önkormányzat korábban négyezer eurót különített el az ünnepségre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?