Kincsek a plébánia raktárában

Deáki-miseruhák
DEÁKI |

A tavaszi nagytakarítás során régi miseruhákat, zászlókat és egyéb kellékeket találtak a plébánia raktárában. Az érdekességeket a deáki katolikus templom felső szintjén, a régi kolostor helyiségeiben lehet megtekinteni.

A 13. században épült deáki templom emeletén, a bencés szerzetesek egykori szálláshelyén alakítottak ki rögtönzött kiállítást azokból a régi miseruhákból és más, a miséken egykor használt eszközökből. 

Hajdú Lajos sekrestyés az Új Szónak elmondta, egy hónappal ezelőtt szerveztek nagytakarítást a plébánián, hogy helyet csináljanak az úrnapi körmenetre készített sátrak raktározásához, akkor találtak rá ezekre a kincsekre.

„Ott volt egy régi, 1800-as években készült szekrény, amiről nem tudtuk, hogy mit tartalmaz, de meg akartunk szabadulni tőle. Amikor kirámoltuk, akkor találtunk rá ezekre a régi ruhákra. A feleségem, Rózsika kitisztította majdnem mindegyiket, rendbe tette, megvarrta a leszakadt részeket, és úgy döntöttünk, az emeleti részen tesszük közzé, hogy az ideérkező zarándokoknak, turistáknak, látogatóknak megmutathassuk. Akadt köztük olyan is, ami menthetetlen volt, tönkrement az évek során, de a legtöbb megtekinthető a régi kolostorban”

– részletezte Hajdú Lajos. A talált kincsek között vannak a 19. századból származó darabok is. Az egyik zászlón, amelyet zarándoklatok, körmenetek során használtak, 1875-ös hímzett felirat szerepel. A sekrestyés szerint a megtalált miseruhák használata 1965-től szűnt meg, amikor a második vatikáni zsinat reformjai alapján a papok nem háttal, hanem a hívekkel szemben állva kezdtek misézni. A latin rítusú miséknél továbbra is engedélyezték ezeknek a ruháknak a használatát, nem tiltották be, de új fajtákat kezdtek el használni. A kiállított ruhadarabokon megfigyelhető, hogy mindegyiknek a hátulja díszesebb, hiszen a nép azt látta a miséken. Általában mindegyik gazdagon díszített, kézzel hímzett és gyakori az arany színű fonal használata.

„Biztosan tudjuk, hogy dr. Herczegh Frigyes bencés plébános használta utolsóként ezeket a miseruhákat, aki 1928-tól 1976-ig szolgált a faluban. A felhasznált anyagok, a rendkívül aprólékos és minőségi kidolgozás alapján úgy véljük, az eszmei értékükön túl akár 2 ezer eurót is érhetnek ezek a ruhák. Többnyire brokátból készültek, de vannak köztük tiszta gyapjú ministráns egyenruhák is, habár azok közül keveset tudtunk megmenteni, mert a molyok nagyon tönkretették”

– egészítette ki. Az érdeklődők egy szép baldachint is láthatnak, amelyet a körmenetek során az oltáriszentséget vivő pap fölé tartva vittek a ministránsok, valamint egy fekete leplet, amelyet a temetéseken és a gyászmiséken használtak. Néhány albát, vagyis a miseruha alatt viselt ruhát is kiállítottak a deáki templomban, amelyek szintén kézzel hímzettek, az aljukon csipkével díszítettek.

 

Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?